Sağlık > Çene Eklemi Sorunları

  Çene eklemi rahatsızlığı daha çok genç ve orta yaşlarda görülen bir rahatsızlıktır.Bu rahatsızlık baş kulak çene-yüz ağrıları kulak çınlaması çene ekleminden ses gelmesi ağız açmada kısıtlılık ağrı veya kaymalar şeklinde semptomlarla kendini gösterir. Kimi kez klinik belirti vermeden yıllarca devam ederken kimi kez de insanları canından bezdiren bir rahatsızlık olarak sürer.

  Nedenleri
  Çene eklemi rahatsızlığının oluşmasında bir çok neden vardır. Farkında olmadan çene ekleminize ve yüz kaslarınıza aşırı yüklenmeye sebep olabilecek şekilde dişlerinizi sıkıyor veya gıcırdatıyor olabilirsiniz. Çene eklemi rahatsızlığına neden olabilecek fizyolojik olmayan bir diş kapanışına sahip olabilir veya daha önceleri çene yüz bölgesinde bir travmaya maruz kalmış olabilirsiniz.

  Çözüm Yolları
  Çene ekleminizdeki problemlerin düzeltilmesi için tek bir tedavi şekli yoktur. Çene-yüz kaslarındaki spazmın azaltılması optimum bir kapanışın sağlanması veya çene eklemlerinin aşırı yüklerden kurtulması gibi çeşitli tedavi şekilleriyle çene-yüz bölgesinde harmoniniz sağlanır.Okluzyon uyumu (kapanış) tam olmayan dolgu proaaa ve kuron köprüler gözden geçirilir.Kapanış hattınızı dengelemek ve aşırı çiğneme basınçlarını önlemek için özel bir aparat olan gece plağı yapılır.

  Çene eklemi rahatsızlığı sizin için problem mi ?
  Baş ağrıları ve diş aşınmalarının çene ekleminizle ilgisi olabileceğini tahmin edemeyeceğinizden dolayı uzun bir süre farkında olmadan çene eklemi rahatsızlığı olabilir. Çene-yüz kasları ve dişlerinizin kapanışı çene ekleminizin fonksiyonunu etkiler. Aşağıdaki sorulara vereceğiniz cevaplarla çene eklemi rahatsızlığınız hakkında bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

  Kaslar
  Dişlerinizi sıktığınız ya da gıcırdattığınızın farkında mısınız?
  Sabahları uyandığınızda çene-yüz kaslarında ağrı hissediyor musunuz?
  Sıklıkla baş-boyun ağrılarınız oluyor mu?
  Dişlerinizi sıktığınızda ağrınız artıyor mu?
  Stresli olduğunuzda dişlerinizi daha çok sıkıyor musunuz?
  Dişlerinizde hassasiyet aşınma var mı?

  Dişler ve kapanış
  Ağzınızı kapattığınızda dişleriniz birbirine temas ediyor mu?
  Eksik dişleriniz fazla mı?
  Zaman zaman kapanışınızın değiştiğini hissediyor musunuz?
  Çiğneme sırasında zorluk çekiyor musunuz?

  Çene eklemleri
  Ağzınızı açtığınızda çene eklemlerinizden ses geliyor mu?
  Ağzınızı açıp kapamada yemek yemede veya esnemede zorluk çekiyor musunuz?
  Bazen çenenizin kilitlendiğini hissediyor musunuz?
  Baş-boyun bölgesine bir travma geldi mi?
  Diğer eklemlerinizi de ilgilendiren artrit gibi bir rahatsızlığınız var mı?


  Ağzınızı açmakta zorluk çekiyor musunuz ?
  Çene eklemi rahatsızlığının anlaşılması
  Çene-yüz kaslarınızdan dişlerinizin kapanışından ve çene kemiklerinizden etkilenen çene ekleminiz kompleks bir yapıya sahiptir. Bu üç yapının her biri ekleminizin armonisi için çok önemlidir. Kaslarınız esnek ve dengeli olmalıdır. Dişleriniz eksiksiz fizyolojik ve biyolojik bir uyum içinde dengeli olup düzenli bir kapanış vermelidir. Ağzını açma ve kapama haraketleri fizyolojik sınırlar içersinde olmalıdır.

  Kaslar: Çene-yüz kaslarınızın gevşeme ve kasılması ile ağzınızı açma-kapama konuşma ve çiğneme fonksiyonlarını yapabilirsiniz. Kaslarınız stres altında olmayıp rahat olduğu zaman eklemlerinizle birlikte bir düzen oluştururlar.

  Kapanış: Dişlerinizin anatomik şekli çiğneme fonksiyonunuzu yapmanızı sağlar. Alt-üst çene kemikleriniz ve çene ekleminizle birlikte dişleriniz çene kapanışını oluşturur. Stabil bir kapanışınızın olması stabil bir ekleminizin olmasını sağlar.

  Çene Eklemi: Çene eklemi alt ve üst çene kemiğinizdeki bağlantıyı sağlar. Bu durum ağzınızı açma-kapama konuşma ısırma ve çiğnemenizde büyük etki yapar.


  Çene ekleminizdeki uyumun bozulması
  Çene-yüz kasları çene eklemleri ve alt-üst dişler arasındaki kapanış çene eklemlerinizi etkileyen üçlü bir mekanizma oluşturtur. Bu mekanizmayı oluşturan yapılardan birinde bozukluk olduğu zaman çene eklemlerinizde uyum bozulmuş olur Çene-yüz kaslarınızdaki spazm çene eklemlerinizde ya da başınızda ağrılara neden olabilir Kapanış problemleri eklemlerinizin pozisyonunu değiştirebilir. Diskin yerini değiştirmesi eklemlerinizden ses gelmesi veya eklemlerinizin kilitlenmesine neden olabilir.

  Kas problemleri: Stres dişlerin sıkılması ve yanlış duruş kaslarda spazma neden olur. Kasılan kaslar alt ve üst çene kemiklerinizi birbirine yaklaştırarak eklemlerinizde istenmeyen yüklere ve bazen de dişlerinizde aşınmaya neden olur.

  Kapanış problemleri: Alt ve üst çenenin birbirleriyle uyumsuz kapanışı çene eklemlerinizde sorunlar yaratabilir.
  Eklem problemleri: Çene eklemi sorunları dişlerinizi sıkmanızdan o bölgeye gelen travma ya da artrit gibi eklem rahatsızlıklarınızdan meydana gelebilir. Bağların uzamasına neden olan eklem sorunları diskin yerinden oynamasına ve hatta artrit gibi değişikliklere neden olur.


  Diş hekimi Muayenesi: Çene eklemi rahatsızlığının nedenlerin anlaşılmasına yardım eden diş hekimi muayeneniz tedavinizin ilk aşamasını oluşturur. Diş hekimi tarafından yapılan detaylı muayeneniz sadece çene eklemi rahatsızlığıyla ilgili değil bütün genel sağlığınızla ilgilidir. Stres altında olup olmadığınız dişlerinizi sıkıp sıkmadığınız dişlerinizi gıcırdatıp gıcırdatmadığınız ailenizde çene eklemiyle ilgili şikayetlerinizin olup olmadığına dair sorular sorulur. Sizden alınan cevaplar ve muayene sonuçlarıyla rahatsızlığınızın nedenleri anlaşılmaya çalışılır. Yine muayene sırasında kaslarınızı etkileyecek sinir sistemi veya ortopedik bir bozukluk olup olmadığı çene-yüz ve boyun kaslarınızın uyum içinde çalışıp çalışmadığı anlaşılmaya çalışılır.Doktorunuz çene eklemlerinizi çene yüz kaslarınızı parmak uçlarıyla palpe ederek ağrı olup olmadığını ağzınızı açıp kapatarak çene eklemlerinizde ağrı olup olmadığını ve çene eklemlerinizden ses gelip gelmediğini ve alt çenenizi açıp kapatma sırasında kayma yapıp yapmadığını ve maksimum ağız açıklığınızı ölçerek muayenenizi tamamlar
  Paylaşımın için teşekkürler,emegine saglık.
  bilmediğim birçok şey öğrendim, paylaşım için teşekkürler...
  Eline sağlık Teşekkür ederim..
  Çenemin sağ eklem yerinde son zamanlarda ağrısı şiddetlenen bir ses vardı ki bu ağzımı her açıp kapattığımda ortaya çıkıyordu ve zaman zaman takılıyordu.. Sonunda gözümü karartıp bir ortodontiste gittim.. Arka dişlerimin yanlış oturduğunu ve sorunun bundan kaynaklandığını söyledi.. Tedavi yöntemi tel.. 1.5 yıl sürecek :(