Biyografi > Nihat Ergün


  Nihat Ergün kimdir - Nihat Ergün hakkinda - bakan Nihat Ergün - Nihat Ergün biyografi


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  Nihat Ergün, 14 Eylül 1962'de İzmit Çınarlı'da doğdu. Babasının adı İbrahim, annesinin adı Şahizer'dir.

  İktisatçı, Yönetici ve Yönetim Danışmanıdır.

  Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ni bitirdi. Derince Belediye Başkanlığına seçilerek bu görevi yürüttü. 22. Dönem Kocaeli Milletvekili. İngilizce bilen Ergün, evli ve 4 çocuk babasıdır.

  Lise ve Üniversite öğrencilik yıllarında çeşitli sosyal ve siyasi etkinliklerde görev aldı. Serbest ticaret, muhasebe, müşavirlik ve yönetim danışmanlığı alanlarında çalıştı.

  1994 Mahalli İdareler seçimlerinde Kocaeli (Derince) Belediye Başkanlığı görevine seçildi. 26 Eylül 2001 tarihinde AK Parti Kocaeli il başkanlığı görevine getirildi. 3 Kasım 2002 seçimlerinde AK Parti'den Kocaeli milletvekili seçildi. TBMM KİT Komisyonu üyeliği ve AK Parti TBMM Grup yönetim kurulu üyeliği yaptı. AK Parti 1. Olağan Büyük Kongresinde (12 Ekim 2003) MKYK üyesi oldu. 12 Nisan 2005 tarihinde AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. AK Parti 2. Olağan Büyük Kongresinde (11 Kasım 2006) tekrar MKYK üyeliğine seçildi. 22 Temmuz 2007 seçimlerinde ikinci kez AK Parti'den Kocaeli milletvekili seçildi. 8 Ağustos 2007 tarihinde AK Parti Grup Başkanvekilliği'ne seçildi ve halen bu görevi yürütmektedir.
  Yeni Sanayii ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün.