Bilgisayar > Windows Klavye Kısayolları

  Windows Klavye Kısayolları

  -F-
  F1
  Yardım
  F2
  Dosyanın ve ya klasörün adını değiştirmek için
  F3
  Bul
  F4
  Adres çubuğunu etkinleştirmek için
  F5
  Yenile
  F6
  Dosyalar/Klasörler ile adres çubuğu arasında geçiş yapmak için
  F10
  Programlarda menü çubuğunu etkinleştirmek için
  F11
  Tabloları tam ekran yapmak için (Bu tuş Internet Explorer içinde geçerli.)
  -CTRL-
  CTRL + A
  Tüm simgelerin seçilmesi
  CTRL + C
  Kopyala
  CTRL + G
  Belli bir dizine geçilmesi
  CTRL + V
  Yapıştır
  CTRL + X
  Kes
  CTRL + Z
  Geri Al
  CTRL + ESC
  Başlat menüsünün açılması
  CTRL+WINDOWS+F
  Bul: Bilgisayar'i görüntülemek için.
  -SHIFT-
  SHIFT + DELETE
  Dosyaların geri dönüşüm kutusuna yollanmadan silinmesi.
  SHIFT + F10
  Seçili simgenin sağ tuş menüsü.
  SHIFT + KAPAT
  Açık olan pencerelerin klasör pencerelerini kapatır.
  Ayrıca Cd-Rom'u koyduktan sonra "Shift"i basılı tutarsanız Cd-Rom otomatik olarak başlamaz.
  -ALT-
  ALT + F4
  Uygulamanın kapatılması için.
  ALT + ESC
  Bir sonraki uygulamaya geçiş için.
  ALT + TAB
  Farklı uygulamalara geçiş için.
  ALT + Altı çizili harf
  İlgili komutu tıklamak için.
  ALT + ENTER veya
  ALT + Çift Tıklama
  Dosyanın özelliklerini görüntülemek için.
  -WINDOWS-
  WINDOWS
  "Başlat " menüsünü görüntülemek için.
  WINDOWS +BREAK
  Sistem Özellikleri iletişim kutusunu görüntülemek için.
  WNDOWS +E
  "Windows Gezgini'ni görüntülemek için.
  WINDOWS +F
  "Bul" menüsünü görüntülemek için.
  WINDOWS + D
  Tüm uygulamalın simge durumunda küçültülmek için.
  WINDOWS + SHIFT + M
  Tüm uygulamalın simge durumunda küçültülmesi işleminin geri alınması.
  WINDOWS + PAUSE BREAK
  Sistem özelliklerine direk geçiş için.
  WINDOWS + R
  "Çalıştır" menüsünü görüntülemek için.
  WINDOWS + TAB
  Görev çubuğundaki programlar arasında geçiş yapar.

  Bilgisayarınızı Ağ Sunucusu Yapın
  Bilgisayarınızın diske erişim yeteneğini arttırmak istiyorsanız bu bilgisayarınızı ağ sunucusu yapmaktan geçer. Öncelikle "Bilgisayarım"ı sağ tıklayın menüden "özellikler"i seçin, çıkan tablodan başarım sekmesine giderek orada bulunan "dosya sistemi"ne ulaşın, orada bulunan"bu makinenin belirgin rolü" kutusunun seçme düğmesini tıklayıp, "Ağ sunucusu" maddesini seçin. Bilgisayarınız yeniden başlayınca daha hızlı çalışacaktır.

  Animasyonlu Menüleri Sevmiyorsanız
  Menülerin animasyonlu bir şekilde açılmasından hoşlanmıyorsanız masaüstünde boş bir yeri sağ tıklayın; "Özellikler" menüsünü seçin, "Etkiler" sekmesine gidin ve "Pencereleri, menüleri ve listeleri hareketlendir" satırının önündeki seçeneği kaldırın. Bundan sonra menüleriniz artık hareketsiz açılacaktır.

  Diskinizi Birleştirin
  ...Ama diskiniz çok büyükse biraz uzun sürüyor. Disk birleştirmenin ne gibi faydaları var derseniz en başta dağılmış olan dosyalarınızı bir araya getirerek diskinizin performansını arttırır. Birleştirmek istediğiniz diskin üzerine sağ tıklayın açılacak olan menüden "özellikleri" seçin. Buradan "Araçlar" sekmesine tıklayarak "Şimdi Birleştir"i tıklayın. Bir daha söylüyorum eğer diskiniz büyükse birleştirme işlemi uzun sürecektir.

  Başlat Menüsünde Sistem Unsurları
  Bilgisayarınızın "Denetim Masası ve Masaüstü unsurlarından çoğunu, "Başlat" menüsüne koyabilirsiniz. Bunun için, "Başlat" düğmesini sağ tıklayın, açılan menüden "Aç"ı seçin. açılacak olan pencerede boş bir yeri sağ tıklayın; açılacak olan menüden "Yeni/Klasör" maddelerini seçin. Yeni klasöre istediğiniz ismi verebilirsiniz fakat isimden sonra nokta koyup aşağıdaki kodlardan istediğiniz bir tanesini yazın.
  Çevirmeli Ağ : {992CFFA0-F557-101A-88EC-00DD010CCC48}
  Denetim Masası : {21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}
  Geri Dönüşüm Kutusu : {645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}
  Yazıcılar : {2227A280-3AEA-1069-A2DE-08002B30309D}


  Kısayolların Kaynağının Nerede Olduğunu Bilmiyorsanız...
  Bunu bulmak için iki seçeneğimiz var. 1.Kısayolun üzerini sağ tıklayın ve "özellikleri" seçin. Açılacak olan toblodan "Kısayol" sekmesine gidin ve alt tarafta bulunan "Hedef Bul..." seçeneğini tıklayın. 2.Öncelikle "Başlat/Çalıştır"ı seçin sonraki işlemde merak ettiğiniz kısayolu "Çalıştır" tablosuna sürükleyin ve sonucu görün. İsterseniz "Tamam" diyerek kısayolun kaynağına otomatik gidebilirsiniz.

  Çalıştır Menüsünün Marifetleri
  "Başlat/Çalıştır" menüsünden ulaşabilceğiniz çalıştır kutusuna bir nokta (.) yazıp "Tamam"ı tıklarsanız masaüstü tablo içinde açılır. İki nokta (..) yazıp "Tamam"ı tıklarsanız kısa yoldan "Windows" klasörü açılır. "C" sürücüsünü açmak içinde bölü (/) işareti yazıp "Tamam"ı tıklayın.

  Windows Logoları
  Windows açılırken ve kapanırken gelen Wİndows Logolarından gına geldiyse bu yazımız tam size göre. logo.sys, logow.sys, logos.sys. Her üçüde grafik dosyasıdır. logo.sys, Windows açılırken, logow.sys, Windows kapanırken gösterilen Windows logoları, logos.sys, ise "Şimdi Bilgisayarınızı Kapatabilirsiniz" mesajını veren grafiklerdir. Bu dosyaları 320x400 piksel ölçüleri ve 256 renk özelliklerine bağlı kalmak kaydıyla herhangi bir grafik programında değiştirebilirsiniz. Artık Windows 98 kendi resimlerini değil, sizin resimlerinizi kullanacaktır.

  Kısayollarına Kısayol Tuşu
  Masaüstündeki kısayolları bir tuşa basarak çalıştırabilirsiniz. Bunun için istediğiniz kısayola sağ tıklayarak açılacak olan menüden "özellikler"i seçin. Çıkacak olan tablodan "Kısayol" sekmesini seçin oradan "Kısayol Tuşu" kutusunun içinde "Yok" kelimesinin yanını tıklayın ve klavyeden istediğiniz tuşa basın otomatik olarak tuşun yazıldığını göreceksiniz. "Tamam"ı tıklayarak programınızı klavyeden de çalıştırabilirsiniz.

  Windows'u Tek Tıklamayla Kapatmak
  Evet isterseniz Windows'u tek tıklama ile kapatabilirsiniz. Bunun için masaüstünde boş bir yere sağ tıklayın açılacak olan menüden "Yeni/Kısayol" seçeneğini tıklayın. Açılan tablonun komut satırına "c:\windows\rundll.exe user,exitwindows" yazıp "Tamam"ı tıklayın. Artık bu kısayola bastığınızda windows otomatik olarak kapanacaktır. Eğer Windows'u yeniden başlatmak istiyorsanız bunun için komut satırına "c:\windows\rundll.exe user,exitwindowsexec" yazmanız yeterli.

  Hızlı Başlatma Çubğundan Masaüstünü Sildiyseniz...
  ...bir daha açılmaz aşağıdaki komutları yazmadığınız taktirde. Herhangi bir düzyazı programında alttaki komutları yazın;
  [Shell]
  Command=2
  IconFile=explorer.exe,3
  [Taskbar]
  Command=ToggleDesktop
  Bu dosyayı "C:\Windows\Application Data\Internet Explorer\Quick Launch" dizinine "Masaüstünü Göster.scf" adıyla kaydedin.


  Belgeler Menüsünü Temizleyin
  Bilirsiniz "Başlat/Belgeler" menüsünün içinde daha önceden baktığınız son 15 dosya mevcuttur. Bunları silebilirsiniz.(Not:Belgelerden sildiğiniz dosyalar hardiskten silinmez.)Görev çubuğunu sağ tıklayın açılacak olan menüden "Özellikleri" seçin. Açılan tablodan "Başlat Menüsü Programları" sekmesine gidin.Son olarak "Belgeler Menüsü" bölümündeki "Temizle" butonuna tıklayın.

  Görev Çubuğunda Adres Kutusu
  Görev çubuğuna adres kutusu yerleştirebilirsiniz. Bu kutu birçok işe yarıyor mesela;"c:\" yazarsanız direk "c" sürücüsüne gidersiniz ayrıca bu adres kutusunu internette de kullanabilirsiniz. Erişmek istediğiniz adresi buraya yazarsanız o adrese gidersiniz. Görev çubuğun sağ tıklayın açılacak olan menüden "Araç Çubukları/Adres"i seçin. Ayrıca masaüstünü, bağlantıları ve size özel araç çubukları yaratabilirsiniz.
  Başlat Menüsüne Yeni Alt Menüler
  İstediğiniz bir dosyayı "Başlat" menüsüne alt menü olarak atayabiliyorsunuz. Bunun için istediğiniz dosya veya klasörü "Başlat" menüsünün üstüne sürükleyip bir süre tutun açılan "Başlat" menüsünün üstündeki alt menülere koyun.
  teşekkürler eline sağlık
  EMEĞİNİZE SAĞLIK SAĞOLUN ARKADASLAR
  teşşekürler bilgiyi paylaştığın için
  paylasImIn için tesekkurler arkadasIm
  Emeğin için teşekkürler
  tesekkürler
  Arkadaşim bilgi ve paylaşimin için teşekkürler