Sanat > Gelibolu Gallipoli

  Filmin künyesi :

  Gelibolu / Gallipoli

  Yönetmen : Tolga Örnek
  Yapımcı : Hamdi Döker
  Senaryo : Tolga Örnek
  Türü : Belgesel
  Görüntü Yönetmeni : Volker Tittel
  Araştırma Sorumlusu : Feza Toker
  Ülke arşiv araştırmacıları : Nilüfer Hatemi, Ahmet Esenkaya (Türkiye), Peter Cooke (Yeni Zelanda), Adrian Regan Joyce Bradley (Avustralya), Gülseren Semiha Güleryüz (Almanya), Alp Yücel Kaya (Fransa), Gulnara Ziganshina (Rusya)
  Yapım : 2005 Türkiye yapımı, 116 dk. (Ekip Film)
  Gösterim Tarihi : 18 Mart 2005
  Web Sitesi : http://www.canakkale-film.com

  AĞLATAN "GELİBOLU BELGESELİ"


  Atatürk[/swf2][swf3]Tanrıların Tahtı: Nemrut' ve 'Hititler' gibi uluslararası belgeselleriyle tanınan Tolga Örnek, Çanakkale Savaşı'nı anlatan son yapıtını görücüye çıkardı. 'Gelibolu' adlı belgesel filminin galası, dün Lütfi Kırdar'da yapıldı. Belgeselin senaristliğini, yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlenen Tolga Örnek, imza attığı yapımın savaşı yaşayanlara karşı bir saygı duruşu olduğunu söyledi. Yönetmen 'Savaşı farklı uluslardan 10 askerin mektuplarından yola çıkarak anlatmaya çalıştık. 'Gelibolu' bir tarafta hiç bilmediği bir düşmana karşı savaşmaya gelmiş askerlerin trajedileri, diğer tarafta vatanı için savaşan ölüme yazgılı askerlerin acılarını gözler önüne seren bir belgeseldir' dedi. Örnek, filmi annesine ithaf ettiğini de sözlerine ekledi.

  Ordu tam kadro
  Duygusal anların yaşandığı galaya 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon, Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, emekli Orgeneral Çevik-Nilgün Bir, yönetmen Örnek'in babası Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek ve şehit aileleri katıldı. Yarın vizyona girecek film, nisanda Yeni Zelanda ve Avustralya'da izleyicilerle buluşacak. 6 Haziran'da ise ABD'de özel bir gösterim yapılacak.

  JEREMMY IRONS SESLENDİRDİ
  Çalışmaları 6 yılda tamamlanan 116 dakikalık belgesel, İngilizce-Türkçe olarak hazırlandı. 'Gelibolu'nun İngilizce seslendirmesini ünlü aktör Jeremmy Irons, Türkçe seslendirmesini ise Zafer Ergin gerçekleştirdi. Müziklerini Demir Demirkan'ın bestelediği belgesel için 7 ülkede 70'ten fazla arşiv tarandı, çeşitli ülkelerden 16 tarihçi danışmanlık yaptı.

  DİYANETTEN ÇANAKKELE HUTBESİ
  Diyanet İşleri Başkanlığı, Çanakkale Zaferi'nin önemini yarın camilerde okunacak hutbe ile anlatacak.'Çanakkale Geçilmez' konulu hutbede Çanakkale'nin Türk milletinin tarih boyunca karşılaştığı en büyük ve en zorlu sınavlardan biri olduğu vurgulanıyor. Yaşananların, müstesna bir vatan sevgisi ve milli değerlere bağlılığın güzel bir örneği olduğu belirtilen hutbede, şöyle denildi:

  ''Çanakkale Zaferi, tarihimizi taçlandıran olaylar arasında muhteşem bir yere sahiptir. Müslüman varlığını yeryüzünden ebediyen silmeyi amaç edinen zihniyet, Çanakkale Boğazı'ndan geçerek İstanbul'u ele geçirmek suretiyle ülkemizi parçalamak, milletimizi esir etmek amacıyla 1914 yılı kasım ayında Osmanlı devletine savaş ilan etti.''

  'Çanakkale Geçilmez' fermanının 250 bin imanlı vatan evladının, şahadet şerbetini içmesiyle yazıldığı ve şehitliğin mümin için yüce bir mertebe olduğu belirtilen hutbede, çocuklarımıza Çanakkale destanını ve ardındaki ruhu anlatarak vatanımızın ve yüce değerlerimizin kıymetini öğretmemiz gerektiği vurgulandı.

  'Atatürk[/swf2][swf3]Tanrıların Tahtı : Nemrut[/swf2][swf3]Hititler' gibi uluslararası belgeselleri ile tanıdığımız Tolga Örnek'in yazıp yönettiği Gelibolu belgeseli, Çanakkale Savaşı hakkında yapılmış en dengeli yapım olma özelliğini taşıyor…

  Film, dini, dili, uyruğu ne olursa olsun siperde savaşan askerlerin duygularını, acılarını, içlerinde barındırdıkları endişeleri, geride bıraktıklarına olan özlemlerini, çok zor koşullarda hayatta kalmak için gösterdikleri kahramanlıkları ve mücadelelerini anlatıyor…

  Bu filmde düşman savaşın kendisidir…
  Çanakkale Savaşı’nı farklı uluslardan 10 askerin, 2 İngiliz, 3 Yeni Zelandalı, 3 Avustralyalı ve 2 Türk'ün mektup ve günlüklerinden yola çıkarak canlandırmalarla anlatan Gelibolu bir tarafta ülkesinden çok uzağa, hiç bilmediği bir düşmana karşı savaşmaya gelmiş askerlerin trajedileri, diğer tarafta vatanını kaybetme tehlikesine karşı savaşan, ölüme yazgılı askerlerin acılarını gözler önüne seriyor...

  Yüzlerce belge, günlük, mektup ve fotoğrafların kullanıldığı canlandırma- belgeselin özgün müziğini Demir Demirkan besteledi. Türkçe ve İngilizce hazırlanan filmin İngilizce seslendirmesini Jeremy Irons ve Sam Niell, Türkçe seslendirmesini Zafer Ergin yaptı…

  Evrensel düzeyde bir belgesel…
  Çalışmaları 6 yılda tamamlanan Gelibolu için İngiltere, Almanya, Fransa, Rusya, Avusturya, Avustralya, Yeni Zelanda ve Türkiye’deki yetmişin üzerindeki arşivden yararlanıldı ve Çanakkale uzmanı farklı uluslardan 16 tarihçi ile işbirliği yapıldı.

  İngiltere Kraliyet Savaş Müzesi, Avustralya Savaş Müzesi, Yeni Zelanda Kültür Bakanlığı ve Türk askeri müzelerinin işbirliği ile gerçekleştirilen film, uluslararası bir çalışmanın ürünü. Screen Sound Australia (Avustralya Film ve Ses Arşivi), Gelibolu belgeselinde kullanılmak üzere I. Dünya Savaşı ve Çanakkale ile ilgili filmlerin kopyalarını verdi.

  Filmin araştırma safhasında Avustralya’nın en önemli müzesi ve araştırma merkezi olan Avustralia War Memorial’a bağlı araştırmalarını sürdüren, Çanakkale Savaşı konusunda uzman tarihçileri Ashley Ekins, Peter Bumess ve Peter Stanley önderliğinde 200’e yakın günlük ve kitap toplandı. Canlandırma sahnelerinde kullanılmak üzere Anzak askerlerinin üniforma örnekleri, müzenin üniforma ve silah uzmanı Brad Manera tarafından hazırlandı.

  Araştırma safhasında Almanya, Fransa, Rusya askeri ve devlet arşivleri, İngiltere Kraliyet Savaş Müzesi, Avustralya Savaş Müzesi, Yeni Zelanda Ulusal Kütüphanesi, dönemin yerli-yabancı dergi ve gazeteleri, yerli-yabancı kişisel arşiv ve koleksiyonlar, Başbakanlık Osmanlı Arşivleri, T.C. Donanma Arşivleri, Beşiktaş Deniz Müzesi Arşivi, ATASE Başkanlığı Arşivi ve Genelkurmay Foto Film Merkezi’nde Gelibolu belgesel filminde kaynak olarak kullanıldı.

  Çekimler 2004 yılının Nisan ayında başladı…
  2004 yılının Nisan ayında çekimlere başlanan film için Yeni Zelanda, Avustralya ve Çanakkale’de 3 ayrı ekip kuruldu. Temmuz ayında Avustralya ve Yeni Zelanda’ya giden 6 kişilik bir ekip, müze ve arşiv çekimlerini gerçekleştirdi ve asker yakınlarıyla söyleşiler yaptı. Eylül ayındaysa Türkiye’deki çekimlere başlandı.

  40 kişilik bir çekim ekibi Çanakkale’de önce mekân ve röportaj çekimlerini gerçekleştirdi. Ardından çıkartma harekatı ve siperdeki hayatı aktarabilmek amacıyla 90’dan fazla figüranın rol aldığı sahneler için siperler kazıldı, setler kuruldu, karlı bir kış dahil her mevsim yeniden yaratıldı, top atışları ve siperdeki patlamalar için özel efekt uzmanlarıyla çalışıldı. Son olarak helikoptere bağlanan Wescam’in kullanılmasıyla Gelibolu Yarımadası’nın üzerinde ve Çanakkale’de çekimler tamamlanmış oldu.

  Filmin post prodüksiyonu için Sinefekt, ABT Prodüksiyon, Dizi Film Prodüksiyon ve Alman MK Media şirketleriyle çalışıldı. Filmin fragmanı ise Hammer Creative (ABD), Das Werk (Almanya) ve Sinefekt (Türkiye) işbirliğiyle gerçekleşti...

  Filminin özgün müziğini Demir Demirkan yaptı…
  Gelibolu belgesel filminin özgün müziğini Demir Demirkan besteledi. Çanakkale Savaşı’nı araştırdıktan sonra savaşın gerçeği “tezatlıklar”ı Türk motifleriyle birleştiren müzisyen, filmin müzik kayıtlarını Prag’da, Adams Klemens yönetimindeki 34 kişiden oluşan Prag Filarmoni Orkestrası ve 16 kişilik koro ile yaptı.

  116 dakika ve İngilizce-Türkçe olarak hazırlanan filmin İngilizce versiyonunda anlatıcı Jeremy Irons ve Sam Neil başta olmak üzere birçok yabancı sanatçı filmin karakterlerini seslendirdi. Filmin Türkçe versiyonunda ise Zafer Ergin anlatıcı olarak, Sungun Babacan seslendirme yönetmeni olarak yer aldılar.

  High Definition formatında çekilerek 35 mm basılan film, Türkiye’de bu formatta çekilen ilk belgesel olma özelliğini taşıyor. Filmin yurt içindeki dağıtımı için 90 kopya hazırlandı.

  18 Mart 2005 tarihinden itibaren Türkiye’de vizyona girecek olan Gelibolu, yurtdışında 13 Nisan'da Londra Imperial War Museum'da, 18 Nisan’da Yeni Zelanda Kültür Bakanlığı'nın üstlendiği ve başbakanın katılımının beklendiği Ulusal Müze'de, 21 Nisan'da Avustralya War Memorial'ın düzenlediği 90. Yıl Anma Törenleri’nde gösterilecek, 6 Haziran'da ise ABD'de özel bir gösterimi yapılacaktır. Film, Yeni Zelanda ve Avustralya gösterimlerinin ardından bu ülkelerde de vizyona girecektir.

  'Gelibolu' kitabı…
  Filmde kullanılamayan, bugüne kadar gün yüzüne çıkmamış belge, fotoğraf, mektup ve haritalar filmin senaryosunu temel alan “Gelibolu” kitabında toplandı…
  Verdigin bilgiler icin sagol Alperen abi
  Bu projenin destekçilerinden ve kara savaşlarında bizzat sevk ve idareden sorumlu 27.Alay 2. tabur komutanı binbaşı Halis Bey'in torunu olan sayın Serdar Halis Ataksor beyefendiye, Görüşmelerimizde ve yazışmalarımızda bahsettiği Tolga Örnek beyefendinin çalışmalarında gösterdiği hummalı çalışmalarından ve bizlerin hazırlamak üzere proje aşamasındaki çalışmalarımızada Tarihe ışık tutmuş bilgi ve belge'ler konusundaki yardımcı tutumundan dolayı teşekkür etmeyi borç biliyorum...Tolga Örnek beyefendiyi ise gayretini sonuca ulaştırabildiğinden dolayı yürekten kutluyorum...Aşağıda Serdar Ataksor beyefendinin yardımseverliğine ve vatanperverliğine dair bana yazdığı sözlerden bir örnek...Bu aynı zamanda, yapım aşaması tamamlanıp, insanlarımıza sunular eser'in hangi şartlarda oluştuğuna dair bir detay'dır...  Sayın Alperen beyefendi,
  Lütfedip, kıymet gösterdiginiz şahsıma ve rahmetli dedem ile ilgili düşüncenize teşekkürlerimi sunarım.
  Tam olarak ne yapmayı planladıgınızı anlayamasamda ,Türk'ün tarihinde çok önemli bir yeri olan Çanakkale muharebesi için yapılan herşeyin çok kıymetli,oldugunu söyliyebilirim.
  Sizler gibi tarih şuuruyla yogrulmuş insanlara bu memleketin çok ihtiyacı oldugu kanısındayım.
  Bende kendi çapımda ,rahmetli dedemden kalan ve benim için hiçbir degerle kıyaslanamıyacak olan arşivini düzenlemek ve bazı yeni dökümanların bu günkü dile çevrilip yayınlanması için çaba sarf etmekteyim.
  Amacım sadece rahmetli dedemi yaşatabilmektir.
  kısaca bahsetmek gerekirse bunlardan en önemlileri şunlardır:
  yönetmen Tolga Örnek'in mart2005 de çıkacak ve uluslar arası nitelikte olan !Çanakkale belgeseli'nde yer almasını saglamak,ki bu tamamlandı.
  İlk baskısı 1975 ikinci 2000 yılında çıkmış olan çanakkale raporunu yeniden basmak ve bunu İngilizceye çevirip yurt dışında tanıtmak.İngilizce baskısı belgeselle eş zamanlı olarak yayına girecektir.
  Rahmetli dedemin Millimücadele yıllarında Mardindeki günlügünü tercüme edip yayınlamak
  yapılan ve yapılack projelerimden bazılarıdır.
  Ve 11.11.2004 tarihi itibariyle yayına soktugum ÇANAKKALE MUHAREBELERİ VE İSTİKLAL SAVAŞI GAZİLERİNDEN BİNBAŞI HALİS ATAKSOR RESMİ WEB SİTESİDİR. site adresim mevcuttur.Bu sitenin ziyareti ile sanırım daha fazla bilgi edinme şansı olacaktır.
  ve... tabiki dualarım ve gerekirse yardımlarımda sizinle beraberdir.
  Allah muaffak etsin.
  Bu vesile ile saygılar sunar,çalışmalarınızda başarılar dilerim.
  Serdar Halis Ataksor.
  bravo arkadasim cok etkileyici
  ayrica bilgilendirdigin icin ellerine yüregine saglik
  Bu kadar emek harcanmis olan bu belgeseli dört gözle bekliyorum. Insallah en kisa zamanda Almanya'da da gösterilir. Hem seyretmek hemde arsivime katmak icin sabirsizlaniyorum. Yurtdisinda yasayan (ve hatta Türkiye'de yasayan) bazi genclerimizin tarihimizi arastirmadigi, ögretilmedigi dolayisiyla bilmediginden kaynaklanan rahat ve umursamaz davranislarin bu belgesel sayesinde biraz olsun kendilerini toplamalarina yardimci olur insallah. Bilindigi gibi seyretmek okumaktan daha kolay geldigi icin ve daha kolay anlasildigi icin memleketimizin ne sartlarda bugüne geldigini görmemize yardimci olacaktir.

  Artik belgeselin reklami ve tanitimi icin elimizden geleni yapmak zorundayiz diye düsünüyorum.

  Bilgilerinden dolayi sana tesekkürler Alperen.
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  Birbirine uzak coğrafyadaki üç ülke için Birinci Dünya Savaşı'nın en can alıcı ayları Çanakkale savaşında yaşandı. Yeni Zelandalı, Avustralyalı ve Türk askerler aslında olmaması gereken bir savaşta sayısız kayıplar verdiler. Dünya ise gelmiş geçmiş en büyük çıkartma hareketlerinden birinin yenilgisine sahne oldu.

  Hititler ile adından söz ettiren Tolga Örnek, yazıp yönettiği, yapımcılığını üstlendiği ve uluslararası katkılarla süslediği bu belgesel ile geçen yüzyılın en önemli dönemeçlerinden birine götürüyor bizi. Olabildiğince nesnel gerçeklere dayandığı savını taşıyan bu film, umarız, istismar ve hamasete sık sık alet edilmiş bu hassas dönemi yansıtırken, alışılageldiğin dışında bir üsluba sahip olmayı bilmiştir.

  Belgesel
  Gösterim Tarihi
  18 Mart 2005
  Yönetmen
  Tolga Örnek
  Senaryo
  Tolga Örnek
  Görüntü Yönetmeni
  Volker Tittel
  Müzik
  Demir Demirkan

  2005, Türkiye , 90 dk.
  Oyuncular
  Jeremy Irons (Anlatıcı)

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  Filmin Fragmanını Aşağıdan İzleyebilirsiniz
  :download:

  Masaüstü Resimleri:download:

  :download:

  :download:

  :download:
  sabırsızlıkla bekliyorum bu flimi.....
  Yalnız kamuoyunda yapılan kritikler açısından ben biraz karamsarlık taşımaya başladım...Belgesel genel akış itibariyle Anzak dramı şeklinde götürüldüğü, neredeyse Anzak askerlerinin destansılaştırıldığı, Atatürk'ün sadece iki yerde adeta sıradan biriymişcesine geçiştirildiği, yine genel itibariyle Türk algısıyla değilde uluslararası bir algıyla hazırlanıp, görsel ve işitsel tekniklere dayanıldığından bahsediliyor...Bu görüşleri gece ''Cevizkabuğu'' programında izleyici Mail'lerinden verildi...Ancak Hulki Cevizoğlu beyefendininde dikkat çektiği gibi duyumlara dayanılarak önyargıda bulunulmadan filmi izleyip bu şekilde eleştiri yapmak gerekiyor...
  paylasımınız icin saolun arkadaslar
  teşekkürler arkadaşım paylaşımiçin sağol
  teşekkürler güzel bilgiler için bu gelibolu nerde bana yakınmı acaba :D
  teşekkür ederim
  Çarşamba gidiyoruz bu filme ...
  güzel film yani
  iyi cevirmisler
  pek güzel diil diyolar ama yinede sağol bilgiler için

  heee bu arada lord black leri yani 8/A yı Ç.kaleye cinemaya götürüolar ama bizi yani 8/B yi hiç götürmüolar sizcede ayrımcılık yok mu
  ellerine sağlık
  hmmm
  Ellerine sağlık hocam
  valla kardeşş tarihimizi bilmek için birlik beraberlik içinde olmak için herkes bu belgeseli görmeli
  abicim bu film türk milletinin iman ve vatan aski ile nelere kadir oldugunun bütün dünyaya belgesidir. Ruhu sad olsun sehitlerimizin ve o topraklarda düsen diger askerlerin.
  ellerine saglik arkadasim...
  tesekkür
  bilgiler için sağol dostum emeğine sağlık
  Tesekkurler Alperen Eline Sağlık
  tsk
  seyredemedim ama sizin bilgileriniz içim teşekkürler
  verdiğin bilgiler için çok teşekkürler arkadaşım
  saolasın hocam
  paylastıgın bılgıler icin sagol
  güzel