Antigone - Sophokles - Tirad

Son güncelleme: 25.12.2009 20:55
 • Antigone - Sophokles - Tirad - Tiyatro Oyunları - Tiyatro Metni - Antigone Metni- Sophokles Oyunları - Tiragedya  Oyunun Adı: Antigone
  Yazan: Sophokles
  Çeviren: Güngör Dilmen

  ANTİGONE –

  İsmene’m canım kardeşim benim babamız Oidipus’un mirası hiçbir acı, kahır, utanç kaldı mı Zeus’un yaşarken bize tattırmadığı? Şimdi de Kral bütün kente buyruk salmış diyorlar, biliyor musun ne? İşittin mi? En sevgilimizin başına gelecekten belki haberin bile yok senin. Sezmiştim böyle olduğunu, ondan çağırdım seni buraya , sarayın dışına yalnız sen işitesin diye.
  Kreon yalnız birini gömüyor ağabeylerimizin, öbürünü gömütsüz bırakıyor aşağılamak için. Eteokles’in cenazesini doğru dürüst dua ile kaldırttı, saygınlık içinde varsın diye ölüler ülkesine. Ama onunla kucak kucağa can veren Poluneikes’i kimse gömmeyecek demiş, kimse yasını tutmayacak! Kardeşimizi böyle gömütsüz, gözyaşsız leş kargalarına, akbabalara peşkeş çekmiş tatlı bir şölen niyetine. Anlıyorsun ya. Sayın Kreon’un buyruğu seni de beni de yakından ilgilendiriyor... Özellikle beni. Duymayanlar iyice öğrensin diye kendi de geliyormuş buraya. Şakası yok, uygulanacak emir. Yasağa karşı çıkan olursa , halkça taşlanarak can verecek surlarda. Durum böyle, günü saati geldi özündeki mayayı görelim yaratılıştan soylu musun yoksa soylu ataların yozlaşmış bir çocuğu mu?
  Israr etmiyorum, yardımın eksik olsun, işine bak sen. İlerde gönlünden kopsa bile yardımını kabul etmem artık. Ben gömmeye gidiyorum ağabeyimi. bu uğurda ölsem ne gam? Yan yana yatarız kardeşimle iki sevgili gibi, suçsa kutsal bir suç benim ki. Şu kısacık yaşamda dirilere yaranmaya değer mi? Öte yandan sonrasızlık bekler beni Ölmüşlerime adıyorum sevgimi, sen ama yüz çevirip kutsal yasalardan gönlünce sürdür günlerini.
#07.07.2009 18:30 0 0 0
 • ANTİGONE

  Sofokles'in mirası Antigone,
  modern yorumuyla 25 Aralık Cuma günü Tiyatro Maan Performans Sahnesi'nde tiyatroseverlerle buluşacak!..

  Modern bir şekilde yorumlanan Antigone, 2009-2010 sezonu boyunca Tiyatro Maan Performans Sahnesi'nde usta tiyatrocu Ahmet Uz ile Can Yılmaz, Didem Alpaylı Erdoğan, Ebru Helvacıoğlu, Ezgi Bakışkan, Fatih Sönmez, İlham Erdoğan ve Selen Domaç'tan oluşan kadrosuyla tiyatroseverlerin karşısına çıkıyor.

  2008-2009 sezonunda "Caesar-Bir Denge Oyunu" ile perdelerini açan Tiyatro Kutu, Tiyatro Maan ile ortak bir projeye imza atıyor. 25 Aralık Cuma günü Tiyatro Maan Performans Sahnesi'nde sezonun ilk prömiyerini gerçekleştirecek oyununun yönetmenliği Levend Öktem'e, müzikleri ise; Cem İdiz'e ait.

  Eski Yunan Tragedyalarından Sofokles'in büyük eseri Antigone, doğanın yaratığı olan insanın zorbalık, savaş ve felaketler gibi bitmeyen tragedyalarını içeriyor. İzleyiciler, bir yandan doğanın ve insanın yasalarını sorgularken, bir yandan genç ve aşık Antigone'nin, Haimon'un peşine takılacak. Aşka yol gösteren Afrodit ile çılgın Dionysos'un varlığını yepyeni bir yorumla yanlarında hissedecek.


  Kreon:
  "Demek karşı geldin bana, yasağımı çiğnedin?"

  Antigone:
  "Evet öyle çünkü Zeus böyle bir yasa koymamış,
  Ne de adalet denen tanrıça
  Buyurmuş böyle bir şey insanlara.
  Senin emrinin de bir ölümlüye
  Tanrıların ebedi
  Yasalarına karşı gelme gücünü vereceğine
  İnanmıyorum.
  Öz kardeşimi gömülmeden bırakmak
  Bunu yüreğim hiç kaldırmazdı.
  İçim rahat şimdi, görevimi yaptım."  Ayrıntılı bilgi için; Melike Yıldırım - 0534 655 18 96
  noimage
  ANTİGONE
  Yazan: Sofokles
  Yönetmen: Levend Öktem
  Çeviren ve Düzenleyen: Aslıhan Evrensel, Merve Bener
  Yönetmen Yardımcısı: Didem Alpaylı Erdoğan
  Oyuncular: Ahmet Uz, Can Yılmaz, Didem Alpaylı Erdoğan, Ebru Helvacıoğlu, Ezgi Bakışkan, Fatih Sönmez, İlham Erdoğan, Selen Domaç
  Müzik: Cem İdiz
  Müzik Direktörü: Melisa Uzunarslan
  Işık Tasarımı: Ayşe Sedef Ayter
  Kareografi: Evrim Gökçe
  Dekor, Kostüm, Tasarım: Başak Özdoğan
  Afiş Tasarım: Şerif Ali Ünal
  Makyaj Tasarım: Ebru Süren
  Oyun Fotoğrafları: Ali Güler
  Basın ve Halkla İlişkiler: Özgür Metin, Sibel Teoman, Özlem Güller
  Asistanlar: Melike Yıldırım, Zeynep Coşkun, Sertaç Arı

  Tiyatro Maan Performans Sahnesi
  Adres : Süzer Plaza Asker Ocağı Caddesi No:9 Dolmabahçe/ İstanbul
  Tel : 0532 456 28 62 - 0212 245 25 06
  web site : www.tiyatromaan.com - www.tiyatrokutu.com
  e-posta : [email]info@tiyatromaan.com[/email]
  noimage
#25.12.2009 20:55 0 0 0