Spor > Böyle gidemeyiz

  Böyle gidemeyiz
  Milli Takımımız, Danimarka maçında farklı oynayacaktır, ama farklı, düzgün kadro kurulursa. Çok basit goller yiyoruz. Bulgaristan maçı gösterdi ki, dereyi geçerken at değiştirmek hatalı oluyor. Yine de Almanya yolunda her şey Danimarka maçında futbolcuların içinde olduğu havaya bağlı.

  A Milli Futbol Takımımızın, ikinci Fatih Terim dönemindeki ilk maçında Bulgaristan karşısında aldığı 3-1lik yenilgi hepimizin keyfini kaçırdı. 3 Eylülde Danimarka ile 2006 Dünya Kupası eleme grubunda Almanya yoluna çıkıp çıkamayacağımıza ışık tutacak çok kritik resmi bir sınav vereceğiz. Bulgaristan karşısındaki milli takımımız, futbolu ve aldığı sonuca bakarak, Danimarka karşısında şansımız ne olur? sorusunu futbolun ünlü yorumcusu yazarlarımıza sorduk. Onların değerlendirmelerine göre Almanya yolculuğuna çıkmamız zor.

  Can BARTU

  Kendimizi kandırmayalım

  Millilerimiz hiç iç açıcı bir görüntü vermedi. Bu hazırlık maçıdır lafları tuhaf. Milli takım yenilebilir de, ama üstün oynadı demek, kendi kendini aldatmaktan başka bir şey değil. Günün kurtarma beyanatları bunlar. Danimarkanın İngiltere karşısında aldığı sonuç da önemli değil. Bizim için gerçek şu; milli takımımız iyi oynamadı. Danimarka maçında farklı oynayacaktır, ama farklı, düzgün kadro kurulursa. Yalnız Serhatla Selçukla maç kazanılmaz. Bu iki oyuncuyla oynadığınız da kalenizde golleri görürsünüz. Böyle orta sahayla maç kazanamazsınız. Bulgaristandaki futbolun aynısını oynarsak, Danimarka yenmemiz mümkün değil. Anormal şanslı olursak belki sonuç farklı olur, ama bu mantalite ile olmaz.

  Erman TOROĞLU

  Kimyası bozuk

  Ersun Yanal dönemi için Başarılı diyemeyiz, ammaaa eski milli takımı, yenileme yolunda bayağı yol almıştı. Geçtiğimiz 2 yıl Türkiyede oynanan futbolun kalitesi de çok düşüktü. Federasyon onu görevden alırken zamanlama hatası yaptı. 2 maç daha sabredeceklerdi. Çünkü Bulgaristan maçı gösterdi ki, dereyi geçerken at değiştirmek ne kadar hatalı oluyor. Hayat kadınına sormuşlar, Çocuğun niye olmuyor? diye, Biri yapıyor, biri bozuyor demiş. Bence tam uyuyor.

  Türk futbolundaki şartlar belli. Kimse hiçbir şeyin üzerine kuş koyamayacak. Bence milli takımdaki bu değişiklik kısa vadede hem takıma, hem de Fatih Terime zarar verecek. Belki de G.Saray seçiminden sonra zamansız gelişi Terimin ikinci büyük hatası olacak. Bu görüntüyle Danimarka karşısında başarı beklemek hayal olur. Terim fizik noksanımız var diyor. Bence sezonun ilk 2 haftasında sıcağa rağmen futbolcuların fizikleri iyi gözüktü. Sofyada takımın kimyası bozuktu.

  Vedat OKYAR

  Aydınlık değil

  Başka bir maçla esasa yorum getirmek zor. Karşılığı puan olmayan maçlara ben itibar etmiyorum. Ama bu milli maç sokakta oynansa formanın ağırlığı var. Yenilmek keyifli değil. Danimarkanın da 4 attığını gördük. Bir Türk olarak, Danimarka ile deplasmanda oynamak daha çok işime geliyor. Çünkü rakip iyi bir kontratak takımı. Şimdiye kadar da sokağa attığımız bir sürü puan var. Herşey ucuna sıkıştı kaldı.

  Milli takımın eski havası yok. Bu biraz da hava işi. TVden seyrettim, bana bir şey demedi. Çok basit goller yiyoruz. Her kanar top bize tehlike olur. Bunu 3-5 günde tamir etmek mümkün değil. Bu madde değil ki yapıştırasın. Üç günde telafisi yok. Bütün korkum, yine çok kolay ve basit goller yiyeceğiz. İşimiz aydınlık değil. Görünen köy kılavuz istemez.

  Ercan SAATÇİ

  Geriye gitmişiz

  Hazırlık maçlarındaki skorlar hiçbir zaman gerçek performansı yansıtmaz. Ama futbol olarak izledimiz milli takım, 2 ay öncekinden daha da geriye düşmüş görünüyor. Danimarka ile milli takımımızı form durumlarını kıyaslarsak, işimizin hayli zor olduğu gözüküyor. Milli takımın görüntüsü, Kazakistan ile oynadığı ve farklı skor aldığı son resmi maçtaki gerek yönetici, teknik kadro futbolcu görüntüsünden çok uzak. Umarımım bu değişiklikler milli takıma yarar sağlayacağı düşünerek yapılmıştır.

  Milli takımın hala şansı var, ama Danimarka maçındaki kadronun çok uyumlu olmasına, form ve moral grafiğinin yüksek olmasına bağlı. Gökdeniz milli takımın silahlarından birisi. Fakat Gökdeniz Bulgaristanda tedbirsiz olarak PFDKya sevk edildi. Böyle bir ortamdaki futbolcudan nasıl verim alınır. Hakkında kesinleşmiş bir şey yoksa, davet edilecek ve böyle bir olay yaşanmayacak. Ya da alınmayacak.


  Kaynak: http://www.hurriyetim.com.tr/haber/0,,sid~14@nvid~619430,00.asp
  eksi günleri arar durumalara düsmeyiz insallah
  Bundan 2 sene önce Milli Takım menaceri Can ÇOBANOĞLU milli takımızının altının boş olduğunu ve milli takımda gelecek için pek yıldız oyuncunun bulunmadığını söylemişti ve gerçekten söylediği gibi çıkıyor şu anda milli takımda oyanacak kapasitede kaç tane oyuncu var. Her geçen sene milli takım alttan oyuncu gelmediği için bir karanlıya doğru gidiyor.
  İnşallah en kısa zamanda milli takımda oynabilecek kapasitede iyi oyuncular çıkar..
  İnşallah bir an önce çaresine bakılır da Ülke puanımız düşmez