Sıralama Turları - Seeding

Son güncelleme: 11.09.2005 15:40
  • Yarışlardan bir gün önce, yarış zamanının bir saat öncesinde (genelde 25 saat önce veya bazen 24 saat öncesinde) yapılan sıralama turları toplam 1 saat sürmektedir. Pilot Eğer zaman dolduğu sırada pistte ise, turunu tamamlayabilir. Her pilotun 12 deneme hakkı vardır ve bu denemelerinde yaptığı en yüksek zaman, o pilotun bir gün sonraki yarışmadaki sırasını belirleyecektir. Pilot ilk deneme hakkında elde edeceği zaman sonucu etkilemez ve formasyon turu sayılır.

    Sıralamalarda birinci olan pilot aynı zamanda "Pole Pozisyonu" kazanmış olur ve arkasından ikinci olan pilotla birlikte yarışa en önde başlama hakkını elde eder. Sıralamara katılan pilot, birinci olan pilotun en fazla %107 daha kötü bir zaman elde etmesi gerekmektedir. Eğer bundan daha fazla kötü bir sonuç elde ederse bir gün sonraki yarışa katılamaz. Ama son yıllarda bu kural pek uygulanmamakta ve takım başvurusu kabul edilip, yarışmasına izin verilmektedir.

    Bunu haricinde pilotun sıralamalardaki yaptığı hataya göre FIA uzmanları pilotun bir gün sonraki yarışmaya katılmasını engelleyebilirler veya takım buradaki performansına göre yarışa katılmama kararı alabilir.
#11.09.2005 15:40 0 0 0