FIFA üyeliği askıya alınabilir

Son güncelleme: 12.12.2005 13:15
 • Türkiye'nin FIFA üyeliği askıya alınabilir, 2008 ve 2010'dan menedilebilir. FİFA Başkanı Sepp Blatter, Türkiye-İsviçre maçı sonrası meydana gelen olaylarla ilgili soruşturma açıldığını söyledi.

  FIFA Başkanı Sepp Blatter, Türkiye-İsviçre maçında yaşanan olaylarla ilgili olarak, gerekli resmi raporları inceledikten sonra 9 Aralık'ta bir karar vereceklerini söyledi.

  Zürih'te bir basın toplantısı düzenleyen Blatter, Türkiye'de yaşanan hadiselerden FIFA Başkanı olarak değil, İsviçre vatandaşı olarak etkilenmiş olabileceğini belirtti. Türkiye-İsviçre maçında fair-play ruhunun ayaklar altına alındığını kaydeden Blatter, "Sadece sahada değil saha dışında da bu olaylar oldu, bu da beni çok üzdü. Elemelerde 800'den fazla maç yaptık, bazı problemler meydana geldi.

  Bu da üzücü tabii ki. Sadece olaylar meydana gelmedi, insan hayatı da kayboldu ama yaşanan olaylar futbol adına üzücüydü. Uluslararası alanda da problemler oldu ve bu sorunlar sadece futbolcular arasında yaşanmadı. İsviçrelilerin galibiyeti, zaferle çıkması tabii ki beni sevindirdi. Organizasyondan sorumlu olan güvenlikten sorumludur. Güvenlik için bir uzman görevlendirdik.

  Bu isimleri size daha sonra açıklayacağız. Sekreterin uzatılmış bir kolunda olan komiser var. Bu komiser aynı zamanda Polonya Futbol Federasyonu başkanıdır ve ayrıca Belçikalı bir hakemimiz var. Hakem Kolu Başkanı Hollandalı bir arkadaşımız bulunuyor. Görevleri, oyunun normal çerçevede kalabilmesiydi. Onların görevleri bir ülkenin güvenlik ekiplerini göreve çağırmak değildir. Onlar ancak rapor verebilir. Onların bunun dışında kolları bağlıdır. Maç sırasında oyuncular kavga etmiş olsaydı komiserin maçı durdurma yetkisi vardı, ama bu olmadı. Oyunun bazı bölgelerinde çok sertlik vardı ve fair-play yoktu. Hakem oyunu çok iyi idare etti. Kendisini kutlamak istiyorum. Hepimiz futbol oynadık. Bir takımın Dünya Kupası'na katılmasından sonra sevinememesi ve bir hırsız gibi sahadan kaçması doğru değildir ve bütün bunlar araştırmaya alınmıştır. FIFA'dan ilgili kişiler ve belgelerle araştırmalar yapılacaktır. Bu sorun 2006 Dünya Kupası finalleri kura çekimlerinden önce çözülmelidir" dedi.

  "CEZA, UYARIDAN İHRACA KADAR GİDEBİLİR"

  FIFA olarak görevlerini yerine getireceklerini ifade eden Blatter, "Beni en çok üzen, elemelerin son oyununda böyle bir olayın meydana gelmiş olmasıdır. Her şey fair-play, disiplin ve saygı çerçevesinde gelişecek. Ben İsviçreliyim. Ama FIFA Başkanıyım ve sert önlemler alınacaktır. Bütün dünyada olaylar olabilir ve önlemler alınır, cezalar verilir. Cezalar hakkında sorularınız varsa şunu söyleyeyim, bu konu çok geniştir. Bu ceza sadece uyarıdan ihraca kadar gidebilir. İhraçtan kastım, önümüzdeki uluslararası organizasyona katılamamaktır. Bu sadece şu anda bir örnektir ve kurul karar alarak gerekli cezayı verecektir" diye konuştu.

  Sepp Blatter, İsviçreli oyuncu Stephane Grichting'in yaşanan olaylar sonrasında hastanelik olduğunu medyadan öğrendiğini belirterek, "Oyuncu hastaneden çıktıysa ona 'geçmiş olsun' diyorum. Umarım hastaneden çıkmıştır. Bu olay futbolun fair-play ruhuna çok büyük bir darbedir. Başka olaylar ile karşılaştıramam, çünkü soruşturma sona ermemiştir. Ama soruşturma tamamlanınca diğer olaylar ile bir kıyas yapılabilir" ifadelerini kullandı.

  Bir basın mensubunun "Daha önce de Türkiye'de problemler oldu, FIFA yeterli önlemler aldı mı?" şeklinde sorusuna ise Blatter, "Bunu şu anda soruşturuyoruz. Güvenlik, İsviçre Türkiye'ye geldiğinde orada olmalıydı. Ama pasaport kontrolünde biz bir şey yapamayız. Ancak güvenlik orada tarafsız olarak bulunmalıdır. Biz daha önceden olayların çıkacağını bilemezdik ve maç başka yerde oynansın diyemezdik" cevabını verdi.

  "FUTBOLCULARIN İFADESİ ALINACAK"

  Blatter, havaalanındaki bavul kontrolü için de "Daha önce de örnek olarak bavulların parça parça arandığı olmuştur ama bu konuda kurallar vardır. Biz gümrük görevlisi değiliz, siz bugün ABD'ye gidin neler olabilir? Mesela otobüse atılan yumurtalar vardı; bunlar güvenlik ile ilgili sorunlardır" ifadelerini kullandı.

  Yaşanan olaylarla ilgili olarak iki taraf oyuncularıyla da görüşüleceğini bildiren FIFA Başkanı Sepp Blatter, "Tünelde olan hadiselerin raporu bize gelecek. Disiplin raporunda yer alan herkes ile konuşulacak ve olaylara karışan bütün futbolcular soruşturmada yer alacak. Farklı soruşturma yöntemleri vardır. Misafir takım her zaman bir misafir olarak karşılanmalıdır, ama öyle olmadığını söylemeliyiz.

  Mesela Güney Amerika'da misafir takımın kaldığı otelde geceleri müzik çalınarak uyutulmadığını biliyorum. Türkiye-Ukrayna maçında taraflar arasında çıkan olaylardan sonra para cezası verilmişti ve Türkiye-Yunanistan maçının ardından yaşanan olaylar sonrası sadece uyarı verilmişti. Danimarka maçında da sadece ikazda bulunuldu. Yani bu 3 olay daha önce raporlarda resmi olarak açıklandı" şeklinde konuştu.

  Sepp Blatter bir gazetecinin "İsviçreli futbolcular disiplin kurulunda yer alacak mı?" şeklindeki sorusuna da, "Ben sadece bir başkan olarak değil aynı zamanda bir İsviçreli olarak da maçı izledim ve bu konuda fazla dikkatli olamadım. İsviçre'nin gelişinden gidişine kadar olaylar çok çirkin. Şu anda oyun sırasında ve sonrasında meydana gelen olaylar soruşturma altında olacak" yanıtını verdi.

  Blatter, "Bern'de oynanan ilk maçta Türkiye'nin yaşadığı olaylar ve Türkiye'nin rahatsızlıklarına ne diyorsunuz?" şeklindeki soruyu da, "Şu anda kurul bir araya gelerek bir değerlendirme yapamadı. Bir haftada 10 maç oynandı. Ama bundan sonra değerlendireceğiz. İsviçre'nin de Bern'deki olaylar sebebiyle para cezası alması mümkündür" diye cevaplandırdı.

  Sepp Blatter, bir soru üzerine soyunma odasına giden tünelde yaşanan olaylarla ilgili karar vermeden önce televizyon görüntülerinden de faydalanacaklarını söyledi.
#17.11.2005 21:41 0 0 0
 • Malesef öyleymis..
#17.11.2005 22:39 0 0 0
 • bende üzüldüm ama napalim bizimkilerde onlara uyup orda kavga vs yapmasalardi keske ne güzel seviniodum almanyada izlerim bikezde diye
#17.11.2005 22:56 0 0 0
 • Daha olaylar nasıl oldu, nasıl oluştu sıcağı sıcağı iken FİFA başkanının Sepp Blatter Türkiye'yi direk sorumlu tutması, Türkiye'ye ağır bir ceza verilecek demesi gerçekten talihsiz bir açıklama oldu, bizlere ne kadar art niyetle baktıkları ve bir komple içersine sokulduğumuzun sinyali oldu...
#17.11.2005 23:59 0 0 0
 • FIFA Başkanı İsviçreli Sepp Blatter erken öttü: "Türkiye'ye ağır bir ceza verebiliriz. 2010 Dünya Kupası elemelerinden men cezası gelebilir."
  Olan biteni görmemişsin, eline resmi bir rapor gelmemiş, "Radyodan duydum" diyerek kendi memleketinin futbolcularının anlattıklarına göre "ceza kesiyorsun." 2010 Dünya Kupası elemelerinden men demek 5 yıllık ceza demek.
  Son 5 yıllık ceza ne zaman verildi biliyor musunuz? 39 kişinin öldüğü Heysel Faciası'nda..
  Dün maçtan sonra bizimkilerin yaptıkları doğrudur, iyidir hoştur demiyorum.
  Stadı dolduran seyirci büyük bir efendilik içinde futbola yakışır bir tavır içindeyken, başta Şifo Mehmet ve Alpay'ın yaptıklarının "kabul edilir" tarafı yok. Hele hele Davut Dişli'nin "tarzının" hiç yakışık almadığı net ortada.
  Saha dışında olanlar FIFA'yı ilgilendirmez ama sahada olan her şey FIFA'nın gündemi. Federasyon yöneticileri bunu bilmiyorlardı herhalde..
  Ama yine de cezada da bir izan olmalı.
  Pek çok gerilimli maçın ardından soyunma odası koridorlarında arbede olur. Benim gördüğüm en büyük arbede Roma-Galatasaray maçı sonunda olmuştu.
  Daha da beteri İtalyan güvenlik güçleri, saldırıya uğrayan taraf olan Galatasaraylı futbolcuları tutuklamaya kalkışmışlardı.
  Romalı taraftarlar sahaya girmiş, sahaya atılmadık şey kalmamıştı.
  Bunun sonucunda ne oldu hatırlıyor musunuz? Roma'ya 3 maç seyircisiz oynama cezası verildi. Sonra galiba o da para cezasına dönüştürüldü.
  Türkiye-İsviçre maçında olanlar, o gün olanların yanında çocuk kavgası gibi ama İsviçreli FIFA Başkanı en ağır cezadan söz ediyor. Seyirci hiçbir şey yapmamış, sahada en ufak olay olmamış.
  Bence FIFA Başkanı kendi ülkesine yönelik konuşuyor ve saçmaladığını biliyor.
  Eğer futbolda bir nebze adalet var ise bu ceza çıkmaz, çıksa da tahkimden döner.
#18.11.2005 08:24 0 0 0
 • bunların bizimle çok alıp veremediği var

  onların fifasının kara kaşına

  kara gözüne hasta değiliz herhalde

  neyse kardeş ellerine sağlık
#18.11.2005 17:58 0 0 0
 • tamam bizim yaptığımız hoş değil, spor ruhuna uymuyor
  ama onların yaptıkları hep gözardı edliyor. türklere, müslümanlara bakış açıları böyle bunların
#19.11.2005 14:06 0 0 0
#20.11.2005 02:17 0 0 0
 • Bu da onlara mazeret olsun
#20.11.2005 10:24 0 0 0
 • Aslında yapmak istedikleri bu.Bunlarda tuzu biberi ...
#21.11.2005 16:47 0 0 0
 • üyelik bizim onurumuzdan daha önemli değil
#12.12.2005 13:15 0 0 0