Kadınca > DOĞRU CİLT BAKIMI

  Bol su içmek, sağlıklı beslenme, çok hareket ve gevşeten istirahatlar, dengeli bir hormon düzeyi, uyku ve ultraviyoleden korunma, güzel bir deri için gerekli yapı taşlarıdır. Hiç bir kozmetik ürün, bu temel faktörlerin yerini tutamaz. Ancak sağlıklı bir deriyi korumakta zordur. Kozmetik ürünler, derinin ihtiyaçlarını sağladıkları gibi deriyi korurlar da.

  Kozmetik Ürünler Cildi Korurlar

  Özellile Ultraviyole ışınlarının etkisi ile deri kurudukça ve içerdiği suyu kaybedince, dışardan yağ ve neme olan ihtiyacı artacaktır. Kozmetik ürünlerden bir kısmı, bu amaca yöneliktir. Cilde kaybettiği nemi verirler. Ayrıca içerdikleri bazı kimyasal maddelerin yardımı ile ciltte düzelme sağlarlar, parlaklık ve düzgünlük verirler. Bazı kozmetik ürünler ise; cildin dış yüzünde biriken veya yapışan kirleri, aşırı yağları temizlerler ve cildin nefes almasını sağlarlar.

  Ciltte bulunan yağ bezlerinin görevi, derinin en üst tabakasını bir zırh gibi örtmektir. Mikroplar, bu ortamda yaşıyamazlar ve cildin alt tabakalarına geçemezler. Ayrıca cildin sahip olduğu nemin, buharlaşmasına da engel olur. Yeterli miktarda yağ ve nem oranı olan bir deri, sadece sağlıklı görünüş vermez, aynı zamanda soğuk, güneş, rüzgâr, egzos gazları, sigara dumanı, klima veya kuru kalorifer havası gibi zararlı çevresel etmenlere karşı koruyucudur.

  Deri bakımını doğru olarak yapabilmek, cilt temizliğinden başlar. Deri bakımı, doğru temizlik ve doğru bakımla olur. Herkesin deri yapısı farklıdır. Ayrıca yaşa bağlı olarak, mevsime bağlı olarak ve ruhsal duruma bağlı olarak cilt, yapısını değiştirir. Bir genelleme yaparsak, 4 deri tipi vardır: kuru, yağlı, normal ve karışık. Her deri tipine uygun bakım yapılmalıdır.

  Cildin temizlenmesi için su yeterli değildir. Havadaki toz zerrecikleri, gazlar ve kir, vücudun kendi yağıyla birleşerek, deride yapışır kalır. Ayrıca cildin en üst katmanı, zamanla dökülen bir katmandır, bu katmanın da uzaklaştırılması gerekir. En uygun deri temizliği, ılık su ve pH değeri düşük sabunla yapılır. Temizleme sütü ve losyonları da temizlik için uygundur ama, losyonlar cildin yağını aşırı miktarda alırlar. Genelde geçerli olan, derinin yağ oranı arttıkça, daha aktif yıkayıcı maddeler kullanılmasıdır; daha kuru derilerde nispeten daha az aktif maddeler kullanılır. Bitkisel kökenli kozmetik ürünlerde, bu konuda oldukça ciddi bir yere sahiptirler. İçerdikleri doğal maddelerle iyi bir temizlik sağlarlar. İyi bir temizlik, ciltte bulunan gözeneklerin ağızlarınında açılmasını sağlar.

  Cildin boynuzsu en dış tabakası, zamanla dökülür, eğer dökülmezse cilt kalınlaşır, gözeneklerin ağızlarında da geniş mağralar oluşur... Ciltte gözenekler belirginleşmeye başlar. Cilt kuru ve mat bir hal alır. Özellikle bitkisel kökenli kozmetikler, içerdikleri doğal AHA (Alpha hidroksi asit) sayesinde bu katmaları soyarlar ve cilde, taze parlak ve sağlıklı bir görünüm verirler, cildi temizlerler.

  Yapılan her temizlik, sadece ölü deri hücrelerini; kir, yağ ve kozmetik kalıntılarını değil aynı zamanda cildin asidik koruyucu mantosunu da geçici olarak tahrip eder. Bu da cildin neminin kaybolması ve sertleşmesine yol açar. Genç deriler, bu kaybı 30 dakika gibi kısa bir zamanda, yeniden yağ salgılayarak kendiliğinden dengeler. Ama deri yaşlandıkça, bu süreç de yavaşlar. Derinin dışardan nem ve yağ desteğine gereksinimi artar. O nedenle, duş ve banyoda pH değeri 5.5 civarında bulunan sabunların kullanılması ve banyodan sonra tüm vücudun nemlendirici kremler ile kremlenmesi önemlidir.

  Cilt tipine göre bakım :

  Genel olarak sağlıklı, normal bir deride; normal bir gündelik krem yeterli yağ ve nem ihtiyacını karşılayacaktır (yüz için de geçerli). Kullanacağınız kozmetik ürünler, cildinizi UV (ultraviyole ışınları)'den koruyacak faktörleri içermelidir. Ciltteki yaşlanmanın en büyük nedeni, UV ışınlarıdır. Bu konuda cilt ultraviyole' yı okumalısınız.

  Derinizin ihtiyacına uygun içerikli kozmetik ürünler kullanmalısınız. Bu ihtiyaç marka ya da fiyatlar ile ilgili olmayıp, ürünlerin içerikleri ile ilgilidir. Kremin esasını, sıvı yağ emülsiyonu içindeki katı yağlar oluşturur (bunlar kuru deri için uygundur). Tereddüt durumlarında bir deri hastalıkları doktoruna veya kozmetik uzmanına danışılmalıdır.

  Cildin nemini korumak ve Lipozomlar

  Cilde nem vermek ve nemin kaybolmasını engellemede, kozmetik endüstirisinin geldiği son noktalardan birisi de lipozomlardır. Lipozomlar, dış kılıfları yağdan oluşan, içleri çeşitli maddelerin çözülmüş olarak bulunduğu suyla dolu olan küçük bilyeciklerdir. Çok küçük oldukları için, cildin içlerine kadar ulaşabilirler, nemi en üst boynuzsu tabakaya ulaştırabilirler. İçlerindeki yağ içeriği, aynı zamanda nem kaybını önler. Fakat en küçük lipozomlar bile, içinde kırışıklıkların oluştuğu deri tabakasına derinlemesine ulaşamazlar.
  bol su icmenin vucutta bi cok seye yararlari var

  degerli bilgiler bunlar CADIKIZ...
  Sagol cadikizcim bilgilerin icin
  cildin güzelliği için mutlaka bol su içilmeli çok faydasınız göreceksiniz. Değerli bilğileriin için teşekkürler
  gerçekten bol su içmenin tüm vücuda çok faydası var.