Kadınca > Anne Karnında check up amniyosentez

  Gelişen tıp sayesinde artık hamileliğinizin çok erken safhalarında bebeğe check- up yapabilmeniz mümkün. Amniosentez de bu taramalardan biri. Bu tarama sayesinde down sendromu gibi genetik hastalıklar bebek henüz anne karnındayken teşhis edilebiliyor.

  1. Amniosentez nedir?

  Anne karnında büyümekte olan bebeğin içinde yüzdüğü sıvıdan bir miktar alınmasıdır.

  2. Bu işlemde nelere bakılıyor?

  Özellikle kromozom bozukluklarına bakılıyor. Mesela bebeğin derisinden dökülen hücreler var, mideden gelen sıvılar vardır. Sonuç olarak alınan sıvıda bebekten dökülen hücreler var. Bu hücreler kültür edilerek çoğaltılıyor.

  3. Genetik hastalıklara bakılabiliyor mu?

  Tabii ki. Kromozomların üzerindeki incecik ipliklere "gen" deniyor. Buradaki bozukluklar birtakım hastalıklara yol açabiliyor. Ancak hangi hastalığın arandığının bilinmesi lazım.
  Diyelim ki Akdeniz anemisi aranıyor. Eğer ailede önceden bu hastalık varsa, hasta kişide saptanan mutasyon, bebek DNA'sında da aranıyor. Yoksa bilinen ve bilinmeyen bir sürü
  genetik hastalık var. Dolayısıyla sadece ailede bilinen bir genetik hastalık varsa ancak o araştırılıyor.

  4. Amniosentezin düşüğe yol açtığı doğru mu?

  Bu girişim, 16- 18. hafta arası yapılıyor. Anne karnından ultrasonografi gözetimi altında çok ince bir iğneyle karın üstünden içeriye giriliyor. Mutlaka bebekten uzak olmak gerekiyor. İğneyi sürekli ultrasonla takip etmek lazım. Bu işlem yapıldığı zaman 300'de 1 düşük ortaya çıkabiliyor. Ancak yapılan araştırmalar, düşüğün kişinin tecrübesine bağlı olduğunu gösteriyor. Hekimin bu konuda eğitimli olması gerekiyor.


  5. Amniosentez hangi durumlarda 35 yaş altındaki gebelere yapılabilir?

  İlk önce ikili test yapılıyor. Bu test, down sendromu tarama testi. 12- 14. haftalarda yapılıyor. Bu testte bebeğin baş- popo mesafesi, baş çapı ve ense kalınlığı ölçülüyor (Çünkü ense kalınlığı down sendromu kişilerde daha fazladır). Bununla birlikte anne adayından kan alınır, hormonlara bakılır. Bu, bir risk artışıdır. Eğer risk artışı varsa amniosentez yapılır.


  6. Bu testlerin yaygınlığı nedir?

  Bu testler çok yaygın. Tıp Fakültelerinde, SSK ve Devlet hastanelerinde yapılıyor doğum öncesi tanı. Bunun dışında anne ve baba adayı ile ilk karşılaşıldığında akraba evliliği yapıp yapmadığı da mutlaka soruluyor.
  Caspercim cok sagolasin bilgilerin icin