Kadınca > Bebeğinizle adım adım hayata

  Bebeğin gelişimi cinsiyetine göre değişebiliyor. Aslında kızlar hayata daha üstün başlıyor. Ama görülen o ki, erkekler bu açığı, sonradan fazlasıyla kapatıyor.

  Çocuk büyütmenin en keyifli yanı, herhalde onun gelişimini izlemek, ilerlemesine tanık olmaktır. İlk gülüşü, ilk dişi, ilk dönüşü, hatta saçınıza ilk asılışı ailede coşkuyla karşılanır. Ne var ki bebeğin geliştiğini gösteren bu kilometre taşları, bazen aileleri gereksiz bir kaygıya ya da gurura sürükleyebilir. Başka bebeklerle kıyaslama yapmadan duramayan anne - babalar, kendi bebeklerinin yavaş geliştiği ya da üstün zekalı olduğunu düşünebilir. Doğrusu ise, farklı zamanlarda gelişmelerine rağmen, hemen hemen bütün bebeklerin normal zekalı olduğudur. Yine de anne babalara kılavuzluk etmesi açısından, hangi kilometre taşlarının ne zaman kat edildiklerine dair genel bir gelişim planı mevcuttur. Örneğin, bebekler altıncı haftada gülümsemeye başlar. Ancak dört haftalıkken gülen veya ikinci ayında hala somurtan bebekler istisna değildir. Amerikan pediatristlerine göre bebekler:


  2 - 4 ay arası ellerini ve ayaklarını keşfeder.
  6'ıncı aydan itibaren ismini bilir.
  6 - 8 ay arası desteksiz oturur.
  6 - 9 ay arası 'da[/swf2][swf3]ba[/swf2][swf3]ma' gibi hecelemelere başlar.
  7 - 9 ay arası emekler.
  7 - 10 ay arası bezelye gibi küçük nesneleri parmaklarıyla tutar.
  8 - 11 ay arası 'baba[/swf2][swf3]mama' gibi, anlamını bilerek ilk sözcüklerini söyler.
  12 - 13'üncü aylarda desteksiz yürür. Burada, bebeklerin farklı dönemlerde geliştiği gerçeğinden yola çıkılarak, zaman aralıkları geniş tutulmuş. Bebeğiniz, gelişiminde bu aralıkların da gerisine düşüyorsa doktorunuza danışın. Ama endişelenmeyin, unutmayın ki ünlü fizikçi Einstein bile ancak 3 yaşında hecelemeye başlamış ve 9 yaşına kadar doğru dürüst konuşamamış!

  Aceleci olmayın

  Anne babaların dikkat etmesi gereken unsur, bebeklerinin gelişimine yardımcı olurken onu zorlamamaktır. İlgi bebeğin gelişimini hızlandırır ve bazı şeyleri daha erken keşfetmesine yardımcı olur ama ancak bebek onu keşfedecek olgunluğa erişmişse. Dahası, beyin, kas ve sinir bağlantıları o beceriyi gerçekleştirmesini sağlayacak şekilde kurulmuşsa. Örneğin; bebeğin tuvalet alışkanlığı kazanması için 18'inci aydan önce gösterilen çaba başarısızlıkla sonuçlanacağı gibi, zamanını geciktirebilir.

  Kızlar ve erkekler

  Kadın erkek eşitliğini istediğimiz kadar ağzımıza dolayalım, farklılıklar daha anne karnında ortaya çıkıyor. Kadınlar hayata bir anlamda erkeklerden daha üstün başlıyor. Bebeklerin gelişimi ve öğrenmesi beynin sağ ve sol kısımlarının bağlantılarının oluşmasına bağlı. Kız bebeklerde bu bağlantılar, erkek bebeklerden daha önce kuruluyor. Bu da kız bebeklerinin yeni ortama erkek bebeklerden daha hızlı adapte olmasını sağlıyor. Erkek anneleri endişelenmesin, yaşadığımız dünyaya baktığımızda, erkeklerin bu arayı, ileride fazlasıyla kapattığını görebiliriz. Yeni doğan kız bebekleri daha iyi duyuyor ve görüyor. İlgi çekmek için sesini önceden kullanmaya başlıyor. Böylece daha çabuk konuşabiliyor, okuma, yazma gibi dil becerileri konusunda ileri olabiliyor. Üstelik daha çabuk sosyalleşiyor. İlk aylardan itibaren insanlara ve duygulara, en cazip oyuncaklardan bile daha çok ilgi gösteriyor. Yani, kadınların yüz ifadelerini okuma kabiliyetinin tohumları bebekken atılıyor. Kızlar, fiziksel olarak da daha erken ve daha sistemli gelişiyor. Ayrıca daha erken yürüyorlar. Erkek bebekler ise, insanlar kadar nesnelerle de ilgili. Oyuncaklarıyla uzun uzun oynayabiliyor. İnsanlara daha az ihtiyaç duyuyor, duygularla daha az ilgileniyor. Bu kendi kedine yetme açısından olumlu bir özellik olsa da, daha az sosyal olmak, çocuklukta daha çok davranış problemi oluşmasına neden olabiliyor. İleri oldukları konu ise mekanı algılamadaki becerileri. Bu olgu belki, yetişkinlikte erkeklerin neden arabayı daha iyi park ettiklerini açıklayabilir. Fiziksel olarak erkekler 5 yaşından sonra atağa kalkıyor. Aslında bebeklikten itibaren erkekler ataklarla büyüyor ve bazı kabiliyetleri, yine bu büyüme atakları sırasında gelişiyor.
  Cadikizcim cok sagolasin bilgilerin icin
  paylaşımın için teşekkürler canımcım
  bilgilerin için teşekkürler canım kardeşim ellerinize sağlık