Teknoloji > Korkaklık genini ameliyatla aldılar

  ABD'li bilim adamları, birçok fobisi olan bir kişinin 'korku geni' üzerinde operasyon yaptı.

  Tıp dünyasında bir devrim niteliği taşıyan bu çalışmanın, yakın bir tarihte açıklanması bekleniyor. Geçtiğimiz aylarda, ABD'nin New Jersey kentindeki Rutgers Üniversitesi, 'stathmin' adlı bir genin 'korku geni' olduğunu açıklamıştı.

  Rutgers Üniversitesi'nin, bu konu üzerinde yaklaşık 7 yıldır büyük bir çalışma sürdürdüğü biliniyordu. Fakat, bu çalışmanın sadece fareler üzerinde yapılmadığı, gündeme bomba gibi düştü.

  Üniversite profesörlerinden Shumyatsky, insan üzerinde deney yapılmadığını söylese de, üniversite raporlarında karanlıktan, fareden, yükseklikten korkan bir kişinin üzerinde deney yapıldığı ve o kişinin gen üzerindeki operasyon sonucu bu fobilerinden kurtulduğu yazıyor.

  ABD'li bilimadamları, olağanüstü bir başarıya imza attıkları halde, şimdilik bu olayı gizliyor. Tıp dünyası, bu çalışmanın bir devrim olduğu görüşünde. Çünkü, 'stathmin' adlı gen üzerinde yapılan operasyon, fobi ve travmaya bağlı hafıza kaybı tedavisinin önünü açacak.

  Detaylı bir açıklama yapılmadı

  Korkular yüzünden psikolojk travma yaşayanların, fobiler nedeniyle alt-üst olan hayatların artık normale dönebileceğinin de altı çiziliyor. 'Stathmin' adlı gene uygulanan operasyonun içeriği ise açıklanmıyor. Bu operasyonun, doğuştan gelen ve deneyimin ardından belleğe yerleşen korkuyu kontrol edeceği, dünyanın önde gelen profesörleri tarafından da doğrulanıyor.

  Panik unutuluyor

  Rutgers Üniversitesi, korku geni üzerinde yapılan çalışma sonucu, farelerin içgüdüsel olarak korkmaları gereken durumlarda bile paniğe kapılmadıklarının görüldüğünü kabul ediyor. Deney farelerinin diğer davranışları ise, etkilenmiyor ve çevrelerini öğrenme yeteneklerinde de değişiklik olmuyor.
  Bence korkmak, üzülmek, sevinmek, heyecanlanmak gibi insani duyguların bir takım genetik çalışmalar sonucu yok edilmesi, bizleri tektip robotlaşmaya götürecek bir çalışmadan başka bir şey değildir.

  Zaten çağımızın gerekleri bizleri yeterince tepkisiz ve duygusuz bir toplum haline getirdi.
  Bir de korkmayı, sevinmeyi, heyecanlanmayı, üzülmeyi unutursak programlanmış bir robottan ne farkımız kalır ki?

  ama diger bi yandan bu fobiler bazı insanların yaşamını psikolojik olarak etkiliyor ve çekilmez hale getiriyor. bu bakımdan onların tedavi olması ve insanların normal yaşama dönüp normal olarak korkuyu, üzüntüyü sevini, heyecanı yaşayabilir diye düşünüyorum

  umarım bu yöntem insanların yararına kullanılır

  teşekkürler hmask
  Bence insanin belli basli seylerden korkmasi gerek. Malum, korkusuz biri de yoktur. Korkunun kendisinden korkmak lazim.
  Bende yukseklerde başım dönüyo onu halledebilirlermi ki ... !!!