Teknoloji > e=mc² formülü 100 yaşında

  Einstein e=mc² formülünü 1905 yılında ortaya koydu.

  Tüm dünyada bilim adamları, Albert Einsteinın en ünlü kuramı e=mc²nin yüzüncü yılını kutluyor.

  1905 yılında, fizik dünyasının temellerini sarsar nitelikteki bir dizi makalenin dördüncüsünde yayınlanan teori, atom bombasının gücüyle özdeşleştirildi. Bilim dünyasında, belki de e=mc² kadar tanınan bir başka formül yok.

  Oldukça basit görünen formül, enerjinin (e), kütle (m) ve ışık hızının (c) karesinin çarpımına eşit olduğunu ortaya koyuyor. Ancak bu basit formülün etkileri, 100 yıl sonra bile bilim dünyasında tartışılmaya, tam olarak anlaşılmaya çalışılıyor.

  Albert Einstein, en basit şekliyle anlattığı formülünde, bir objeye ivme kazandırıldığında, bu ivmenin onun sadece hızlanmasına değil aynı zamanda ağırlaşmasına da neden olduğunu ortaya koymuştu. Bunun sonucu olarak, bir aşamadan sonra objenin itilmesi daha fazla hız kazandırmamaya başlıyor ve hiçbir obje, ışığın hızını geçemiyor.

  e=mc² formülü, Einsteinın aynı yıl başladığı izafiyet teorisinin de son aşamasını oluşturdu. Bu teorinin sonucunda Einstein, o dönemde anlaşılamayan, radyoaktivite sonucunda ortaya çıkan enerjinin, kütlede ölçülebilir büyük değişikliklere neden olabileceğinin farkına vardı.

  Albert Einsteinın teorileri, yıllar sonra, atom bombasının ortaya çıkarılmasında temel olarak kullanıldı. Ancak 1905 yılında, bu teoriler, bir dahinin ve genç bir bilimadamının yaratıcılığının en büyük kanıtıydı.
  Albert Einstein simdiki zamanda yasasaydi kim bilir daha büyük buluslara imza atardi ozamanki bilim adamlari bi daha gelmedi hepsi eskide kaldi yada simdikilere buluslar birakmadilar...
  paylaşım için teşekkürler