Çocuğunuzun tokatına boyun eğmeyin

Son güncelleme: 19.12.2005 20:09
 • Günün birinde kızınız ya da oğlunuzdan şiddet görürseniz, şaşırmayın. Ne kadar mantıksız gelirse gelsin, yaşananları çocuğunuzun gözünden görmeye çalışın. Uzmanlara göre, tüm bunları yaparken sınırı aştığını da ona gösterin. Bunun yolu polisten de geçse çocuğunuzun güç gösterisine karşı önleminizi alın

  Memorial Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ayten Erdoğan, çocukların anne ve babasına karşı neden saldırgan bir tutum sergilediğini anlattı.

  Çocuklar anne-babasına neden saldırganlık saldırganlık ve şiddet gösterir?
  Özellikle ergenlik dönemindeki çocukların anne-babaya saldırgan davranması veya şiddet uygulaması, oldukça sık görülen ancak hakkında fazla konuşulmayan bir durumdur. Anne-babaya yönelik şiddet; küfürlü konuşma, korkutma, tehdit etme, anne ya da babaya fiziksel zarar verme (itme, tekmeleme, eşyaları üzerine fırlatma, vurma), eşyalara ve eve zarar verme, bıçak veya silahla tehdit etmeyi içerebilir. Anne-babaya yönelik şiddet ister bir kere yaşanmış, isterse sürekli bir tutum olsun, mutlaka üzerinde durulması gereken bir durumdur. Çocuklar, anne-babaya karşı çeşitli nedenlerle saldırganlık gösterebilir. Bu nedenlerden hiçbiri saldırganlık ve şiddet tutumunun hoş görülmesini gerektirmez, ancak özellikle de ergen çocuğunuzun neden böyle davrandığını anlamanıza yardımcı olabilir.

  * Özellikle de öfke duygularını kontrol etmeyi ve doğru bir şekilde ifade etmeyi henüz öğrenememiş olabilir ve bu nedenle de hiçbir öz disiplin uygulamadan hareket edebilir.

  * Yetişkinlerin öfkesini kontrol etmeden, birbirlerine şiddet uyguladığını görerek büyümüş olabilirler. Bu durum, bu şekilde davranmanın normal olduğunu düşünmelerine neden olabilir.

  * Sorunları çözmek ya da istediklerini elde etmek için başka bir yöntem bilmiyor olabilirler.

  * Başka insanlara veya eşyalara değer verme ve saygı göstermeyi yeterince öğrenememiş olabilirler.

  * Uyuşturucu veya alkol kullanımı, arkadaşından ayrılmak gibi nedenler de saldırgan tutumu tetikleyebilir.

  * Anne-babalarını zayıf ve güçsüz görüyor ya da kadınlara bu şekilde davranılması gerektiğini düşünüyor olabilirler.

  * Gerçekten zor bir dönemden geçiyor ve stresle baş edemiyor olabilirler
#16.12.2005 11:20 0 0 0
 • canım kardeşim her ne sabeb le olursa olsun anne ve babaya karşı el kalkmaz bence. Bu durum cocuğun eğitim seviyesi ile ilğilidir. Eğitimli kimselerin bu tür davranışlarda bulunmaları çok azdır.
#16.12.2005 14:28 0 0 0
 • Bilgilerin icin cok tesekkürler caspercim
#19.12.2005 20:09 0 0 0