Müzik > Orhan Gencebay

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  Orhan Gencebay'ın yaşamında iki doğum tarihi vardır... Birincisi 1944 yılının 4 Ağustos'unda sıcak bir öğle vakti ilk soluk. İkincisi ise müziği kanında, duygularında solukladığı an.

  Müzik yaşantısına altı yaşlarında babasının eğlensin" diye aldığı mandolin ve kemanı çalarak başladı. Bunlar daha çok batı aletleriydi. Hocası viyolanistti, çok iyi öğrenim yapmış birisiydi... Kırım Türklerindendi ama Samsun'da berberlik yapıyordu. Küçük Gencebay yetenekliydi, kısa zamanda notayı öğrendi. Ancak gözü Halk müziğindeydi. Yedi yaşında iken bağlama ile tanıştı. 12 yaşına geldiğinde artık tamburda çalıyordu. Şarkı söylemiyordu ama müziğin felsefesini tanımaya çalışıyordu. Konservatuar sınavlarına girdi, kazandı ve bir süre devam etti. Ancak aradığı ve düşlediği müziği bulamadığı gerekçesiyle ayrıldı.

  Ardından Ankara Radyosu sınavlarına girdi 20 yaşındaydı. Sınavları iftiharla kazandı, Halk Müziği'ni tercih etmişti. Müzik aletleri içinde ona bağlama kadar yakın gelen yoktu. Sınavları kazandığı halde usulsüzlükyapıldı diye radyoya girmedi. İki yıl sonra İstanbul Radyosu'nun sınavlarına girdi, onu da iftiharla kazandı, 10 ay TRT'de çalışıp ayrıldı. O sıralar çeşitli arayışlar içindeydi ve bütün sorunda buydu zaten. Var olan müziğin yapısından tatmin olmuyordu. Türk müziğin'de çok iyi malzeme vardı, çokiyi yerlere gelmesi mümkündü. O yıllarda böyle düşünüyordu.

  TRT'den ayrıldıktan sonra babasının da işlerinin bozulması üzerine yeniden Samsun'a dönen, ne var ki içindeki müzik tutkusu her geçen gün biraz daha yoğunlaşan Orhan Gencebay çalışmalarını bu kez İstanbul Plakçılar Çarşısın'da yoğunlaştırdı. Söz yazarı, besteci, yorumcu, bağlama sanatçısı olarak zirveye doğru uzanan bir maratona başladı.

  Sanatçı henüz şarkıcı olarak tanınmadan önce de bir çok bestesiyle şöhret olmuştu. "Sevemedim Kara Gözlüm ", "Koca Dünya", "Sabır Taşı" adlı besteleri, besteci Orhan Gencebay'ın tanınmasına yetmişte artmıştı bile. Hatta "Sevemedim Kar Gözlüm " adlı bestesi rekor kırmış 45 sanatçı tarafından plak yapılmıştı. Orhan Gencebay ses sanatçısı olarak adını ilk kez "Başa Gelen Çekilirmiş" adlı 45'lik plağı ile duyurdu ve hemen ardından "Derdim Dünyadan Büyük" adlı plağı geldi. 1969 yılında "Bir Teselli Ver"'in satışını katlayarak kırdığı rekor nedeniyle çalıştığı plak şirketş tarafından "Altın Taç" ile ödüllendirildi.

  1978 yılında yaptığı "Yarabbim" adlı plağı yurt içinde ve dışında yaptığı satışlarla rekor kırdı. Orhan Gencebay 1971 yılında İstanbul Plak'a ortak olmuş ve ilk plaklarının büyük çoğunluğu bu firmadan çıkmıştı. Sanatçı daha sonra merhum Yaşar Kekeva ile ortak olarak Kervan Plak şirketini kurdu ve kardeşi Burhan Gencebay ile birlikte çalışmalarını burada sürdürmeye başladı. Yaşar Kekeva Kervan Plak'tan ayrılıp kendi adını verdiği plak şirketini kurunca Kervan Plak Orhan ve Burhan kardeşlerin ortaklığı ile bugünlere geldi. Orhan Gencebay'ın ilk evliliğini yaptığı Azize Gencebay'dan Altan adını verdiği bir oğlu dünyaya geldi.

  Daha sonra oğlunun annesinden boşanan sanatçı "Tanrı katında eşimdir" dediği Sevim Emre'yi kendine hayat arkadaşı olarak seçti. 1974 yılından bu yana birlikte olan ünlü çift çeyrek yüzyıla yakın bir zamandır beraberliklerini büyük bir uyum ve mutluluk içinde sürdürüyorlar. Ünlü sanatçı şimdiye karar 35 tane Yeşilçam filmi çevirdi. Sayısız filme müzik direktörü olarak imza atan Orhan Gencebay'ın kendi firmasından çıkan 25 albümü bulunuyor. 28 yıllık sanat hayatında plak ve kaset olarak 50 milyonu aşkın bir sayı ile erişilmesi güç bir rekoru elinde bulunduruyor.
  tesekkürler, ellerine saglik

  hemserimdir
  Yıllar geçmesine rağmen değişmeyen sanatçılardan en önde gidenidir mukemmel bir yorum ve kişilik
  saol Namo paylasim icin
  Nadir sanatçılardan biri Piyasaya birsürü kişi çıkıyor ama çoğu şarkıcı sanatçı çok az... Paylaşımın için teşekkürler
  Su adamdaki asillige bakin
  cok severim Orhan babanin sesini

  cok sagol bizimle paylastigin icin
  Hakikaten bilenler(bende baglama virtüözüyüm bu arada) bilirki Orhan Gencebay baglama konusunda Arif Sag dan da daha iyi calar,calmasi bir kenara baglamada evrenseligi bence Orhan baba kesfetmistir.Hani ideal reklaminda ve Hor görme garibi eserindeki baglama calisi yokmu acaip ya tebrikler,yasam boyu büyük Sanatci.
  Ellerine saglik

  tskler paylasim icin
  bomba gibi sayfa
  babaya devammmmmmmmm
  kardes güzel bi resim bulmussun işime yaradı saolasın eline sağlık
  tessekkür ederim
  sağolasın arkadaşım
  inşallah aradığım şarkı vardır şimdiden teşekkürler
  helal olsun
  yıllar geçmesine rağmen özünden bişey kaybetmemiş ender sanatçılardan .helal olsun
  sunulmus
  Eski yerine tekrar alındı

  bende çok fazla hatırası olan bir şarıyı eklemek ,istedim  Dinleyen arkadaşlarıma selamım olsun

  background=http://img403.imageshack.us/img403/2204/yildizlargt0.gif>


  Cok tesekkürler yüreginize saglik
  eline sağlık arkadasım
  adam yürüyen karizma abi... orhanın yeri hep ayrıdır bende ama son zamanda keske o programa cıkmasaydı katılmasaydıı.. bence daha iyiydiii... bilmiyorum siz ne dusunuyosunuzz
  İIOŞÖXJDFCSND SZDFDXV
  TEŞEKÜRLER
  Arkadasim bu yazdiklarin ne böyle..

  board kurallarina bir göz at istersen
  ellerine saglık arkadaş güzel olmuş orhan babaya yakışır bir resim
  sag ol kardes
  gerçek sanatçı
  ellerıne
  saglık
  HARIKA OLMUŞ KARDEŞŞŞŞŞŞŞ

  edit_SoN-GüL

  3 ten fazla smilles yasaktir..!
  VALLA YENİLER SARMIYO