Düşünceyle uzaktan kumanda

Son güncelleme: 27.12.2005 23:37
 • Düşünceyle uzaktan kumanda  --------------------------------------------------------------------------------

  Amerikalı bilimadamları sadece düşünerek makineleri açıp kapatmanın, robotları çalıştırmanın mekanizmasını çözdüler. Bilim dünyasında bir çığır açaçak bu buluşla, televizyonu, çamaşır makinesini uzaktan - sadece düşünerek - açıp kapatacağımız günler yakın.

  Pennsylvania MCP Hahnemann Medical College Philadelphia'da görevli Dr.John Chapin ve ekibi, fareler üzerinde yapılan deneyler sayesinde düşünerek makineleri çalıştırmanın yolunu buldular.

  Düşüncenin gücünü aktif hale getiren deney şöyle başarıldı:

  1) Altı denek faresine, bir robota bağlı olan kola basarak musluğu açıp su açabilecekleri öğretiliyor.

  2) Farelerin beynine elektrod bağlanıyor.

  3) Fare, susayıp da kola basmaya karar verince, beynindeki 32 sinir hücresinin aktive olduğu gözleniyor. Bu beyin sinyalleri, elektrodlarla, bilgisayara kaydediliyor.

  4) Bu sinyaller, bilgisayarda elektrik enerjisine çevrilip robot kola aktarılıyor. Böylece robot, ilgili elektrik sinyallerini tanıyor.

  5) Farelerin su içmek için basmaya alışık oldukları kol sökülüyor.

  6) Fareler su içmek için kola basmaya karar verdikleri zaman, beyinde oluşan dalgalar bu kez doğrudan robota aktarılıyor.

  7) Robot, beyinden gelen dalgaları tanıyarak musluğu açıyor.

  Fareler, böylece, su içmek için kola basmak zahmetinden kurtuluyor; musluğu açmak için düşünmeleri yetiyor.

  Bu metod uygulamaya koyulduğunda, insanların, örneğin televizyonu açıp kapatmak, çamaşır makinesini veya klimayı çalıştırmak, lambayı yakmak için, yerlerinden kalkmalarına gerek kalmayacak. Düşünmeleri yeterli olacak.

  Ancak bu metodun daha önemli sonuçları da olacak. Nature Neuroscience dergisine açıklama yapan bilimadamlarına göre Bu yöntemle felçli hastaların objeleri ve kendi kaslarını bile kontrol etmelerinin mümkün olacak.
#22.07.2004 01:40 0 0 0
 • ßilGi İçin Te$ekkürler......
#07.12.2004 12:09 0 0 0
 • EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
  HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM
  :cubuk:
#27.12.2005 23:37 0 0 0