Bir hikaye..Sigara ve isyan

Son güncelleme: 27.02.2006 15:28
 • SİGARA TERCİHLİ ELVEDA


  (Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi Servisinde 1980li yıllarda yaşanmış vakadır.Dr.Aslan Mayda2dan alıntıdır...)


  Gece nöbetlerimin birinde, sessiz bir vakitte, hastaların eksik dosyalarını dolduruyordum. Birden yükselen gür bir ses, servisteki hastaları uyandırdı.
  - Bu nasıl adâlet!
  - Yeter!...
  - Doktor!.. Hemşire!..
  Ve ağza alınmayacak küfürler!...
  Bu ses, sigaraya bağlı damar tıkanmasıyla (burger) sol bacağını da diz üzerinden kestiğimiz 55 yaşındaki erkek hastadan geliyordu. Kalb yetmezliği olan bu kişi, gür sesiyle gecenin 01:30unda bütün hastaları uyandırmakla kalmamış, ameliyatlı çocuk hastaların korku dolu ağlamalarına da sebep olmuştu.
  Hasta, çocukluğunda (12 yaşında) alışmış olduğu sigaranın ilk tokatını 37 yaşında yemiş. Sağ bacağında uyuşma ve ayak baş parmağında ağrı şikâyetleriyle doktora gittiğinde, doktorlar, hastalığına sigaraya bağlı damar tıkanıklığı demişler.
  Muayene eden doktor: Bir tane bile sigara içmeyeceksin, ayrıca sigara içilen ortamda da bulunmayacaksın, tek sigara içmen dahi damar tıkanmasını yeniden başlatır, bacağın kesilir. demiş.
  Verilen ilâçlar, uzuv kaybetme korkusuyla düzenli kullanılmış, sigara içilmemiş ve neticede hastanın şikâyetleri bitmiş. Üç ay sonra korkunun yaptığı frenleyici baskı kalkmaya başlayınca, hastanın canı tekrar sigara çekmeye başlamış. Bir, iki, üç derken, tekrar bir pakete çıkarmış. Dört ay sonra baş parmakta siyahlaşma, diğer parmaklarda morarma olmuş. Ayağım ilâçla tekrar kurtulur. ümidiyle doktora koşan hastanın, çekilen ilâçlı filminde sağ bacağındaki ana damarın kasıktan başlayarak tıkandığı görülmüş ve bacağın kesilmesine karar verilmiş. Yine korku, yine sigarayı bırakma, yine sigaraya tekrar başlama dönemleri altı ay sürmüş. Neticede hastanın 18 yıl içinde, iki kolu, bir bacağı gitmiş. Kolunun biri kesildikten sonra inat edip sigarayı hiç bırakmamış, son olarak sol bacağını da sigaraya kurban ettikten sonra âdeta bir baş bir gövde kalmış.
  Sigaranın hastanın bedeninde yol açtığı zararlar bununla da kalmamış, hastada ayrıca kronik bronşit ve buna bağlı kalb yetmezliği de meydana gelmiş. Hastanın karaciğeri büyümüş, karnında su toplanmış.
  Hasta, morarmış dudaklarıyla, isyanına devam ediyordu. Ona yaklaştım, bağırmasından diğer hastaların rahatsız olduklarını söyledim. Bana ters ters bakarak kaşlarını çattı.
  - Neden bana bu hastalığı verdi!.. dedi.
  - Senin başına gelenler kendi tercihinle olmuştur. Parmağın uyuşup, soluklaştığı ve ağrı şikâyetleriyle doktora gittiğin zaman Allah, doktoru vesile kılarak seni uyardı. Sonra baş parmağının rengi değişti, bacağın kesildi, yine dinlemedin. Kolun kesildikten sonra da meydan okurcasına sigaraya devam ettin. Nefsinin sesini dinleyerek sigara içtin ve hastalığı kendi isteğinle seçtin. Her insan, nefsinin aşırı arzularıyla imtihan olur. Sen nefsini dinledin, zarara râzı oldun.
  - Her sigara içenin bacakları, kolları kesilmiyor ki. Neden benim ki!...
  - Her bünye farklı, herkesin imtihanı farklı. Acı yiyen herkes ülser olmuyor. Sigara içen herkesin de bacağı kesilmiyor. Bir ülserliye nasıl kızartma ve acı yasaksa, sana da sigara yasak! Her bedenin ihtiyacı, yapısı, güçlü ve zayıf yönleri farklıdır. Herkes bedeninin sesine vermeli. Yaratan, hastalıkların hepsini bir kişiye vermemiştir. İnsanlara binlerce hastalık verilmesinin hikmeti, sabırlarının şükür cevabıyla süslenmesi, affa mazhar olma, günahların silinmesi gibi neticesi hayır ve güzel olan amellerin işlenmesine yöneliktir. Hastalıklara, belâlara karşı sabredenlerin kalbi yumuşar; bu kişiler aczlerini anlar ve rahmeti kendilerine çekerler.
  Rahatsız olan hasta yakınları zarara rızâsıyla giren bu isyânkâr kişiye nasihatte bulundu. İnsanların ikna etme gayretlerine rağmen, o inadında devam ediyordu. Zor nefes alıyor ve isyanını haykırıyordu. Tekrar bir kardiyoloji konsültasyonu istedim. Kalb-akciğer bozukluğundan dolayı teskin edici iğne yapamıyorduk, solunum durması yapabilirdi. Gecenin 3:15iydi. Adam, bağırmalarına devam ediyordu. Aniden çenesi kilitlendi, gözleri yukarı kaydı, şuuru kayboldu. Hemen adamı sert bir zemine yatırdık. Solunum yolunu açıp hastaya kalb masajı yaptık. On beş dakika masaja rağmen hasta geri dönmedi ve hayata elveda dedi.
  Bir baş-bir gövde, hepsinden kötüsü isyan içinde Hakkın huzuruna giden hastam, bana çok büyük bir ders vermiş ve beni vicdan muhasebesine zorlamıştı.
  İnsanın suçu başkasına yansıtma, kendisini suçsuz görme psikolojisinin nasıl ebedî bir şikayete yol açabileceğini görmüştüm. Allahın kullarına verdiği akıl, irade ve sabır gibi nimetlerin nasıl koruyucu birer anahtar olduğunu anlamıştım.
  Ebedî bir hayat, sigara denen basit ve kötü alışkanlığa tercih edilebilir miydi? Harika sanatlarla ve düzenleyici sistemlerle donatılmış vücut ve bize bahşedilen hayat, sigara gibi bir alışkanlığa feda edilebilir miydi?
  Bu hastanın isyan içindeki ölümünden geride kalan tek şey, hayat boyu unutamayacağım yukarıdaki sorular idi.  Allah(C.C) bizleri hayattan ders alanlardan eylesin.
#26.02.2006 22:41 0 0 0
 • teşekkurler doktorum
#26.02.2006 22:49 0 0 0
 • teşekkürler.
#26.02.2006 23:04 0 0 0
 • Mahvettin beni doktor

  İçim sızladı, gerçekten kötü oldum

  Zaten şu lanet sigarayı bırakmak üzerine sürekli düşünceler içindeyim, bu satırları okuyunca kendimi yeniden suçladım


  Çok etkileyici bir paylaşımdı


  Çok Teşekkür Ediyorum .
#26.02.2006 23:10 0 0 0
 • bende çok etkilendim
  of nasıl kurtulcaz bu illetten ya
#27.02.2006 00:38 0 0 0
 • Egerki sigarayi birakmazsam iste benim sonumda yukarida yazilmis suan cok etkilendim icimi yiyip bitiren bir sorundu benim icin Rabbim bana kuvvet ve irade gucu versin bunu diliyorum bende yukaridaki kayiplari yasamak istemiyorum
#27.02.2006 03:03 0 0 0
 • gercekten de su sigara aslında hayatımıza öyle zararlar veriyor ki.. Bırakamıyorum diyen bir insan aslında bırakamamaktan degil de bırakmaya tesebbüs etmemekten bırakamıyor aslında. Yoksa bırakmaya karar verdikten sonra bir insan bence yapılamayacak bişey degildir bu. Ben de buna dahilim aslında.. Bırakmak için hiç deneme de dahi bulunmadım. Ama böyle yasanmıs seyleri de okuyunca insan acaba bi gün bende olurmuyum böyle diyor, ama sadece okudugu anda bunu düşünüyor etkileniyor ve yine aynen devam ediyor :( Ne var ki okudugumuz gibi hep aklımızda olsa her sigara yakısta gelse gözlerimizin önüne belki bir nevi yaktıgımız sigarayı o anda söndürür nefret ederiz. Ama diyorumya bircogumuz sadece okudugumuzla kalıyoruz buna bende dahilim.. :( Yarın olacak ve yine aynen devam edicez.. :(

  Rabbim herkese sabır ihsan eylesin insallah bu konuda :(


  Paylaşım için tskler, etkilenmeyecek gibi degil gercekten.. :(
#27.02.2006 03:19 0 0 0
 • İlginize teşekkürler arkadaşlar ama...
  böyle bir konuyu hiç açmamış olmak isterdim,sigarara hiç olmasın isterdim
  ama var ve insanlarımızda da irede eksikliği var
  10 yıl sigara içmiş ve bir günde karar verip aynı gün sigarayı bırakmış biri olarak hiç bir mazeret kabul etmem sigarayı bırakamıyorum diye..

  LÜTFEN...:kendinize bir iyilik yapın bu örnekteki gibi insanlara üzülmek yerine sigarayı bırakamayanlara ve içenlere üzülün kendinize bir iyilik yapın ve bırakın bu illeti
#27.02.2006 08:06 0 0 0
 • teşekkürler arkadaşım sigaranın zararlarını bile bile göre göre yinede içiyoruz.
  paylaşımların için teşekkürler
#27.02.2006 08:15 0 0 0
 • doktoruydu arkadasim sen sigarayi bir gunde biraktimmi dedin ?Bunun sirrini bizlede paylassan kolay birsey degil ama helal olsun sana ne diyim
#27.02.2006 11:17 0 0 0
 • O sizi yarı yolda bırakmadan siz onu bırakın
  Bilinki o sizi bıraktığında herşey bitmiş olacaktır.
#27.02.2006 11:29 0 0 0
 • Ya bu nasıl bir bağımlılıktır bilemiyorum ,bile bile lades diyoruz aslında.
  Ama ben çok azimliyim bırakacağım
#27.02.2006 12:08 0 0 0
 • ellerine sağlık

#27.02.2006 12:19 0 0 0
 • İçenler iyi okusun....
#27.02.2006 12:20 0 0 0
 • çok etkilendim biran önce kurtulmalıyız
#27.02.2006 15:28 0 0 0