Bebeklerde İshal

Son güncelleme: 04.06.2021 13:18
 • bebek ishalleri - çocuklarda ishal - ishal belirtileriKaba bir tarifle ishal Dışkılamanın gün içinde ki sayısının miktarının ve içindeki su oranının artmasıdır.

  İshali başta ikiye ayıralım

  1-Kalın barsak isahali

  2-İnce barsak isali

  kalın barsak ishaliKalın barsak ishalinde dışkının günlük sayısı çok ama dışkı miktarı azdır.Önemli özelliği ise tuvalete kalktığımız halde işiniz bitmemiş hissidir.İhtiyaç hissedersiniz ama gittiğinizde umduğunuz kadar yapamazsınız Yolda sokakta sıkışsanız zamanınız vardır tutabilirsiniz.

  ince barsak ishaliİnce barsak ishalinde ise günlük sayı daha az ama bir seferdeki dışkı miktarı çok ve suyuda oldukça cömerttir.Daha tuvalete oturur oturmaz fazla enerji sarf etmeden bir nehir misali akar gider.

  toksik ishal - zehirli ishal İsim korkutucu ama o kadar da tedavi edilemez değil.Hatta en kolay tedavi edilen şekli diyebiliriz.İnce barsak ishali gibi etki yapar. Etken çok farklı değildir. Etken virüs olabilir bakteri olabilir Etkenin kendisinden ziyade salgıladağı maddeye karşı aslında bağırsağın savunma mekanizmasını çalıştırmasıyla ortaya çıkar. Bağırsak kasılma hızını artırarak etkeni biran önce vücuttan atmaya çalışır. Buda buruntu diye tarif edilen sebep olur.Diğer taraftan barsak içi salgıları artırarak barsak içi kayganlığı artırıp etkenin barsak duvarına yerleşmesini önlemeye çalışır. Rengi çoğunlukla sarıdır. PRinç yıkantı suyu olarak tariflenen beyazımsı renk kolore için özeldir.

  mekanik ishalDaha çok üşütmelerde ve ilaçların yan etkisi olarak gözlenir.Aşırı lifli gıda meyve sebze yenilmesi halinde de olur.Olay barsak kasılmasının uyarılması sonucu hızlı çalışmasıdır.Kasılmalar daha güçlü olduğundan daha sancılı olur tedavisi kolaydır. Rengi gaita renginin açığı veya sarıdır. Kusma bu ishalde daha sık eşlik eder.

  dizanteri tipi ishalKarın ağrısının sıklıkla eşlik ettiği ama dışkılamadan sonra da ağrının devam ettiği kalın barsak ishali dir. Bulaşıcılığı yüksektir. Kırmızı renkli kanlı balgama benzer. kıvamlı ve yapışkan maddenin bulunduğu bir tiptir. tedavisi zor ama önlenebilirliği kolaydır.Sadece genel temizlik kurallarına uymak yeterlidir. Ellerin tuvaletten sonra da yemekten önce de bol sabunlu su ile yıkanması meyvaların ve muslukların dezenfektan malzeme ile silinmesi vb.

  ishal tedavisiİshalin kesin kuralı kabedileni yerine koymaktır İshalde kaybedilen nedir

  İlk olarak göz çarpan dünyanın dörte üçünü insan vucudunun yüzde 60 nı oluşturan suyun kaybıdır.Bebeklerde ishalin hızla kilo kaybına ve durumu kısa sürede trafjik hale getirmesine sebep ve vucutlarının yüzde sekseninin sudan oluşmasıdır.

  Barsakalrda besin maddesinin fazla süre kalamaması besin maddelerinin yeteri miktarda emilememesine yol açar.Bu besinlerden tanıdığımız enerji kaynağı şekerdir.Bunun yanında vitaminler proteyinler ve yağlardır.Ama bizim için en çok öneme sahip elektrolitlerdir. Sodyum klor potasyum bikarbonat vb.


  İshalin kesin kuralı kaybedileni yerine koymaktır

  O zaman önce suyu yerine koymak gerekir.Bilin ki sağlıklı erişkin bir birey dakika da 1cc idrar üretir. bir günde kaç dakika var hiç düşündünüz mü ? 1440 dakika bu da demektirki sağlıklı bir birey bür günda yaklaşık 1500 cc yani 1,5 litre idrar yapar.Bu su kaybımıdır. Evet başka su kaybı nedeni nedir? Soluk alıp verirken nemli hava üflediğimizde yaklaşık 500cc yani 0,5 litre solumda kaybeder.Birde büyük abdestle 0,5 litre kaybeder Toplam yaklaşık 2,5 litre günlük kayıp var.Bu kayıp hiç birşey yapmayan insanın kaybı.Kişi terliyorsa yada çok sıcak günlerde kayıp artacaktır. Kendinizin yaşam tarzına göre kayıp artı 2,5 litre artı ishalde kaybedilen kadar sıvı alınmalıdır.

  Buna ek olarak kaynatılmak suretiyle mikroplardan arındırılan yaklaşık 1 litre suyumuzu içebilir sogukluğa gelen kadar bekleyelim.İçine bir çorba kaşığı şeker yarım çay kaşığı tuz(sodyum klorür) atıp karıştıralım. Bu sadece çocuklar için değil bizim içinde geçerli. Her dışkılamadan sonra mutlaka bir miktar içelim

  Bikarbonat eksikliği daha çok asit-baz bozukluğuna yol açar.Suyun ph sı erken dönemde kendi başına faydalı olur. İleri dönemlerde hazırlanan sıvıya biraz karbonan koyulabilir.Daha kestirmesi sağlık ocaklarından ya da eczanelerden sulandırılmak üzere hazırlanmış o R. S paketlerinden temin edebilirsiniz. ORS )Ağız dan sıvı yerine koyma ASL tedavisi anlamına gelir.)üzerinde tarifi yazar

  Potasyum içinde patates muz gibi yiyeceklerde kullanılabilir.

  Bu bahsettiğimiz sıvı ishal başlangıcıdan itibaren kullanılabilir.Hatta ishal olmadan yumuşak gıda çıkarılmaya başladınığında da kullanılabilir. İshalin başlangıcı ile kullanılmaya başladığın da sarı renkli masum ishalin tedavisi bile olabilir.En doğru yapılması gerekli olan doktara gitmek verilen tedaviyi bilinçli olarak uygulamaya sokmaktır.

  Özelikle üzerine basarak vurgulamaya çalıştığım yukarda ki tedavinin genellikle ciddiye alınmamasının yanlış olduğu. İShal tedavisinin kalbi olduğu.Yapılmasıının mutlak gereli olduğuşey ise Sancı kesici ve ishal durdurucu diyerek satılan ilaçları doktor söylemeden kullanmaktır.Çok yanlış olabilir.


  alıntı
#29.09.2010 23:38 0 0 0
 • çoçuklarda kabızlık - ishal tedavisi - çoçuklarda ishal belirtileri ve tedavisi


  İshal:

  İshal ve KabızlıkEğer bebeğinizin kakası yumuşak ve sıvı kıvamındaysa bebeğiniz ishal olmuş demektir. Tehlikeli ölçülerde sıvı kaybının yaşanabildiği ishalin tedavisinde daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde bol su ve diğer sıvı gıdaların tüketimi etkili bir tedavi yöntemi olabilir. Ancak bebeklerde en doğru tedavi daha sık aralıklarla anne sütü, devam maması veya diğer bebeğin yaşına uygun gıdaları vermeye devam etmektir. Mamayı sulandırıp vermek doğru değildir. İki yaşın altındaki çocuklara her ishalli kaka yaptıktan sonra en az yarım çay bardağı su, eğer istiyorsa daha fazla su vermek sıvı kaybını önler.


  İshal olan bebeğinize akut ishal durumundaki bebekler için özel olarak hazırlanan Milupa HN 25 maması verebilirsiniz. Milupa HN 25, hoş tadıyla, bebeğinizin beslenmesini aksatmadan ishal bitene dek ona destek olan özel bir mamadır. Bebeğin tüm besin ihtiyaçlarını eksiksiz karşılamaya devam ederken, Milupa HN 25'in özel süt bazlı ve yüksek kaliteli protein içeren formülüyle bağırsaklardaki tahribat onarılabilir. İshal olan bebeğinize ayrıca şeftali, muz, patates, pirinç içeren mamalar ve muhallebiler hazırlayıp verebilirsiniz.


  Bebekte ağız ve dilin kuruması, bıngıldağın çökmesi, göz yaşının kuruması, idrarın azalması gibi sıvı kaybı belirtileri varsa, kusma sürekli devam ediyorsa, ateş ve kanlı ishal görülüyorsa vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

  Kabızlık:

  Her bebeğin bağırsaklarının çalışma düzeni ve dışkılama sıklığı farklıdır. Bazı bebekler günde birkaç kere kaka yaparken, bazı bebekler her gün kaka yapmayabilir. Bebeğin dışkısı yumuşaksa, bebek zorlanmadan kaka yapıyorsa ve aynı zamanda kilo alışı düzenli, genel durumu da iyi ise endişelenmeye gerek yoktur.

  Kabızlık, kalınbağırsağın sonundaki kaslar sertleştiği ve kakanın normal geçişini önlediği zaman meydana gelir. Kaka bağırsakta ne kadar uzun süre kalırsa, o kadar sıkılaşıp kurur ve vücuttan atılması zorlaşır. Sertleşmiş kaka kalın barsağın son kısmından geçerken yırtılmalara ve çatlaklara neden olur. Bu da bebeklerde ve çocuklarda kasılmalara neden olur. Çocuklar, bu acıyı yaşamamak için kakayı tutmak isteyebilir ve dışkılama hissini bastırabilir. Bu da kakanın içerde daha çok kurumasına, büyük çap ve hacme ulaşmasına neden olur. Böylece kabızlık döngüsü başlamış olur.

  Eğer bebek normal sıklığının dışında birkaç gün kaka yapamadıysa, sert ve yoğun kıvamlı dışkılıyorsa, bunu yaparken acı çekiyorsa, ağlıyorsa veya kakasında kanlı izler varsa kabız olmuş demektir. Kabızlık üç günden fazla sürmüşse ve dışkıda kan görülmüşse bebek mutlaka doktora götürülmelidir.

  Yeni doğan bebeklerde kabızlık çok daha az görülür. Bebek anne sütü ile besleniyorsa kabızlık yine de olabilir. Bebek anne sütü alıyorsa ve buna rağmen bebekte kabızlık yaşanıyorsa, anne diyetinde kabızlığı önleyici besinlere öncelik verilmelidir. Mama ile beslenen bebeklerde ise kabızlık problemi çok kolay çözümlenebilir, kabızlığı önleyici Aptamil Conformil'i deneyebilirsiniz. Lütfen doktorunuza/eczacınıza danışınız.

#08.12.2010 11:20 0 0 0
 • ishal nedir - ishal sıvısı - ishal tedavisi - ishalin önemi - sulu dışkılama

  İshal, bağırsaktaki hareketlerin artması, besinlerin emilinin azalması ve bağırsak içi salgılarının artmasıyla dışkının miktarının, gnlük dışkı sayısının artması ve kıvamının bozularak yumuşaması olarak tanımlanmaktadır. Bir bebek günde üçten fazla yumuşak kıvamlı dışkılıyorsa ishal olarak kabul edilir. Kıvamı bozuk olmayan sık dışkılama ishal değildir. Anne sütü ile beslenen bebekler çok fazla dışkılayabilir. Bu normaldir. Bebeğin yenidoğan döneminde günde 3-5 defa normal kıvamlı dışkılaması olağan kabul edilir. Bebek birinci yaşını tamamlarken bu sayı günlük 2-3 olarak azalır.

  İshal süreklilik gösterebilen bir hastalıktır. Ayrıca ilk iki yaştaki ölüm nedenlerinin en başında yeralmaktadır. İshal başlayıp günler boyu sürebilir. Süreklilik gösteren bu tip ishalin sebebi bağırsak enfeksiyonlarıdır.

  Bebek ishal olmuşsa beslenme üzerinde yapılan düzeltmelerle ishal büyük ölçüde azaltılabilir. İshalde 3 önemli aşama bulunmaktadır. İshal nedeni ile oluşan sıvı kaybının giderilmesi, beslenmenin kesilmemesi ve mümkün olduğunca ilaç kullanımına başvurulmaması.

  Çok miktarda ve sulu dışkılama sonucu vücut büyük ölçüde su kaybetmekte ve önlem alınmassa çok ciddi sonuçlara neden olabilmektedir. Sıvı kaybı evde hazırlanan basit bir karışım ile giderilebilmektedir.

  1 litre kaynatılmış suyun içine 1 çay kaşığı yemeklik karbonat, 1 çay kaşığı tuz ve 8 tatlı kaşığı şeker koyularak hazırlanan karışım, bittikçe yeniden hazırlanarak ishalli bebek ve çocuklara sık biçimde içirilmeli ve böylece vücudun elektrolit dengesi sağlanmalıdır.
#29.12.2010 14:10 0 0 0
 • İshal tedavisi nedir - çocuklarda ishal hakkında - çocuklarda ishal

  Bebeklerde ishal neden olur?

  Toplumumuzda genel olarak bilinenin aksine; ishal hastalığı her bebeğin yakalandığı ve bir şekilde iyileşen bir hastalık olmanın tam aksine, ülkemizde bebeklerde ölüm nedenlerinin ilk sırasında yer alabilecek kadar ciddi ve tehlikeli bir hastalık olduğunun kavranması gerekmektedir. Vücuttan aşırı miktarda su ve tuz atılımına neden olan ishal, bağışıklık sistemeri daha yeni gelişmekte olan bebekler için ölümcül kategorisinde bir hastalıktır.

  Eğer çocuğunuz günde 2-3 defadan fazla kaka yapıyorsa ve kakası çok sulu ise ishal olmuş demektir. İshal mikroplar yüzünden kaynaklanan bir hastalık olduğu için önlenmesinde temizliğin önemi büyüktür. Bebeğinizi beslerken ellerinizi yıkadığınızdan kesinlikle emin olun. Gün boyu birçok yere dokunan ellerin, mikropların taşınmasında oynadığı rol son derece büyüktür. Bebeğinizle sivrisinek ya da karasineklerin temas etmemesi de dikkat etmeniz gereken bir diğer konudur. Birçok mikrop taşıyan sinekler, bebeğinizin gelişmemiş bağışıklık sistemi için büyük bir tehdittir.

  Mutfak veya tuvalette bulunan çöplerinizin kapalı bir kapta muhafaza edilmesi ve uzun süre evinizde tutulmaması gerekir. Bu ortamlarda kolaylıkla üreyebilen mikropların sayısı, birkaç saat içinde 1000 kat artabilir. Ayrıca tuvaletten önce ve sonra sifon çekmeyi de düzenli bir alışkanlık haline getirmelisiniz. Birçok insanın bilmemesine rağmen sifonu her zaman klozet kapağı kapalıyken çekmeniz gerekir. Klozet kapağı açıkken çekilen sifon sayesinde, mikroplar 2 metre kadar uzağa sıçrayabilmektedir.

  Çocuğunuzun ishale yakalanmaması için dikkatli olmanız gereken bir başka konu ise, aldığınız sebze ve meyvelerin yıkanmasıdır. Aldığınız sebze ve meyveleri bol su ile yıkamalısınız. Kullandığınız suyun da temiz olması oldukça önemlidir. Yaşanan ishal rahatsızlıkların çoğu kirli su içiminden kaynaklanır. Kirli su ile yıkayacağınız sebze ve meyvelerinize kolayca geçebilecek olan mikroplar, bebeğinizin hastalanmasına sebep olabilir.

  İshal belirtilerini fark ettiğiniz anda çocuğunuzu doktora götürerek, uygun tedaviyi öğrenmelisiniz. Kulaktan dolma bilgilerle kendi başınıza tedavi uygulamaya çalışarak, ishalin daha da şiddetlenmesine neden olabileceğinizi unutmayın. Unutmayın ki; çocuğunuz evde birkaç günlük bakımla iyileşebilecek iken, ağırlaşan ishal nedeniyle çok daha uzun süre boyunca hastanede kalmak zorunda kalabilir.

#26.09.2012 15:43 0 0 0