foto - Nerissa-Su
  Tatil Bitti Depresyona Dikkat
  Uzun tatillerin sonrasında kişilerde psikolojik olarak farklılıklar oluyor. Kişiler birkaç gün bulundukları yerden geriye döndüklerinde uyum sağlamakta zorluk çekiyorlar. Çünkü şehrin gürültüsünden ve iş karmaşasından birden çıkılıyor, rahatlanıyor. Daha sonradan döndüklerinde işe uyum sağlamak birkaç günlerini alıyor. Özellikle başka bir şehirden kendi şehirlerine döndüklerinde trafikte uyum sağlamak zor oluyor. Genellikle trafik kazaları şehirlerine yaklaştıklarında ya da döndüklerinde oluyor. Sakin bir ortamdan kalabalık bir ortama geldiklerinde bir an önce gitmek için kuralları da işgal ediyorlar. Bundan dolayı da kazalar genellikle şehir girişlerinde ya da şehirlerine girdiklerinde oluyor.

  TATİL DÖNÜŞÜ AİLE TERAPİSTİ TRAFİĞİ

  Uzun tatillerde kişilerin biraz fazlaca dinlenme ve düşünme payları olduğu için döndüklerinde özellikle aile terapilerinde artış oluyor. Nedeni ise sorunların esas tatildeyken ortaya çıkmasıdır. Çiftler birlikteyken sorunları fazla miktarda görmezler. Tatilde son derece rahattırlar ama döndükleri andan itibaren o sorunlarla baş etmede birtakım zorluklar yaşıyorlar.

  YER DEĞİŞİKLİĞİ DEPRESYON KAYNAĞI

  Depresyon kaynaklarını sayarken mekan, iş ve yer değişikliği olarak da sayarız. Bunlar da depresif hallere neden olabilir. Yoğun ve stresli bir işte çalışıyorsunuz, bu işe alışıyorsunuz sonra tatile çıkıyorsunuz; 9 gün 10 gün… Döndüğünüzde o işe uyum sağlamak zor oluyor. Bundan dolayı depresif kaynaklar içerisinde yer değişikliği de sayılır. Halk arasında pazartesi sendromu denilen 2 gün tatilden sonra pazartesi günü işe başlamakta zorlanılır. Uzun bir tatil sürecinden sonra bunun etkisi daha fazladır.
  Özge Erkin Masum Koza
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  Özge Erkin Masum Koza
  OLİMPOS YAYINLARI
  Yayın Tarihi 2015-02-05
  Baskı Sayısı 1. Baskı
  Sayfa Sayısı 312
  Cilt Tipi Karton Kapak
  Kağıt Cinsi Kitap Kağıdı
  Boyut 13.5 x 21 cm

  Aşkı hiç tatmamış bir adam ve aşkı silah olarak kullanan bir kadın... İntikam kor bir ateşti; bilinmezliğe sürükleyen ve her daim biraz daha yakın. Hayal, intikam ateşiyle ve tunçtan bir demir gibi şekillendirmişti yüreğini. Umuda dair ne varsa küle dönüştürmüştü. Son avını seçtiğinde ruhundaki tüm hayalleri serbest bırakmıştı. En büyük darbeyi aşkla vuracaktı. Ama unuttuğu bir gerçek çabuk hatırlattı her şeyi; kader koca bir labirentti. Sona ulaşmadan önce çıkmaz bir sürü sokağa sürüklerdi sizi... Acaba bu koskoca labirentte kaybettiği masumiyetini ve yok olan insanlığını geri kazanabilecek miydi? Deniz gözlü bir adamın ruhunda dindirebilecek miydi yorgun yüreğini?
  Bel Ağrısı üçün Dua
  ağrıları aradan qaldırmaq üçün dua - şəfalı dualar - xəstəlikdə oxunacaq dualar


  Teshîl'ud-dərman kitabında aşağıdakı ayələrin xəstənin üzərində olmasının bel ağrılarına şəfa gətirəcəyi yazılmışdır.

  "La tehâfu dereken vəla tehşâ, feetbeehum Fir'avnu bi-cunudihi feğaşiyehum minəl-yemmi ma ğaşiyehum və ezalle Fir'avnu gavmehu vemâ hedâ və sallallahu ala Məhəmmədin və alih"

  "Həqiqətən, Biz Musaya, Qullarımla gecə yola çıx, onlara dənizdə quru bir yol aç, düşmənlərin yetişmələrinə, dənizdə boğulmadan qorxma deyə vahyetmiştik. Deyərkən Firon və əsgərləri artlarına düşdü, dəniz də onları tamamilə əhatə edib örtdü, boğulub getdilər. [1] Allah Məhəmməd Və Eklibeyti'ne rəhmət etsin. "

  Allame Məclisi Zad'ul Mead kitabında: Bel ağrısının aradan qaldırılması üçün xəstə bu ayəni yazıb üzərində daşımalıdır:

  "Bima ğafera li Rəbbi və cealenî minəl-mukramîn."

  "Kaş ki dedi: Rəbbimin mənə bağışladı və uca dərəcələrə çatmış arasına qatdığını qövmüm bilsəydi. [2]

  ---

  [1] Taha, 76-78

  [2] Yasin, 27
  Baş Ağrısı üçün Dua
  migren ağrısı üçün dua - baş ağrısına yaxşı gələn dua - tilsimli dualar


  Baş ağrısı və migren üçün oxunacaq dua, çox sadə oxuyun

  bir kağız üzərinə 21 dəfə errahim adı şərifi yazılar və xəstənin mətbuatda bir müddət gözlədilər Allahın icazəsi ilə agrı gecer ..
  .
  errahim adı şərifi mənası
  Ən mərhəmətli, böyük nemətlər verən, verdiyi nemətləri yaxşı istifadə daha böyük və əbədi nemətlər vermək surətiylə mükâfatlandıran (CC)
  Rüya Hakkında Bilinmeyenler
  Uyuduğumuzda gördüğümüz rüyaların sırrı hala çözülmüş değil. Tarih boyunca bu konuda bir sürü araştırma yapılmış, rüya tabirleri üzerinde tartışılmış. Bu sefer ise bilimi kullanarak rüyaların arkasında yatan sırrın ne olduğunu öğrenmeye çalışmaktayız….  Ömrümüzün üçte birini uykuda geçirdiğimizi düşünürsek aslında uykunun ve gördüğümüz rüyaların önemi bir o kadar daha artmaktadır. Önce neden uyuduğumuza bir bakalım, sonra detaylara ineriz.

  Neden Uyuyoruz?

  Öncelikle uykunun çok büyük bir nimet olduğunu belirtmemiz lazım. Uyumayan insanların çok ciddi problem ve huzursuzluklar yaşadığı biliniyor. Uyku, beyin için çok gerekli bir eylem. Biz, vücudumuz dinlensin diye uyumayız. Çünkü uzandığımız zaman vücudumuz dinleniyor zaten fakat beyin hala aktif. Uyku sırasında beynimiz, gün içinde gördüğü-duyduğu-öğrendiği şeyler hakkında adeta bir temizlik yapmaktadır.

  Örneğin bugün sokakta 50 kişiyle karşılaştınız, beyniniz bu yüzleri hafızasına kaydediyor ve uyku sırasında size soruyor “bunlar gerekli mi, hafızamda tutayım mı, yoksa sileyim mi?” Aynen bilgisayarın çalışma mantığı gibi. Bilgisayarda bir ROM hafıza (harddisk diyebileceğimiz kalıcı hafıza) ve bir de RAM hafıza var. RAM hafıza, bilgisayar çalışırken dosyaları,programları aklında tutar ama bilgisayarı kapattığımızda silinir gider. Oysa ROM silinmez. Beynin çalışma mantığını da biraz buna benzetebiliriz. Sokak dışında, toplantıda gördüğünüz yeni bir kişinin yüzünü beyin uyku sırasında kalıcı hafızaya atabiliyor, ilerde lazım olabilir diye. Diğer bir ifadeyle şöyle diyebiliriz: Beynimiz uyku sırasında, gün içinde edindiği verileri gözden geçiriyor ve bizim onlara bağladığımız duygusal etiket ve mantıki önem sırasına göre de eliyor. Bu temizliği de en çok REM evresinde yapıyor.

  Uykudaki REM Safhası

  Her gece uykumuzda, yaklaşık her 90 dakikada bir REM (Rapid Eye Movement-Hızlı Göz Hareketi) denilen bir evre yaşıyoruz. Uyku süresini REM ve N-REM (REM Dışı) şeklinde ikiye ayırabiliriz. Bizi ilgilendiren REM kısmı. Ortalama 20 dakika süren bu evrede beynimiz uyanık haldeki gibi aktif ve bu evrede rüyalar görüyoruz.
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  REM esnasında gözlerimiz hızlı hareketler sergiler. Bu anda uyandırılan kimseler, genellikle rüya gördüklerini söyler. Rüya anında uyandırılan kişiler de gün içinde yorgun,argın ve bitkindir. REM uykusu tamamlandığında uyanan insanların daha dinç hissettikleri bilinmektedir. Bunun nedeni ise (ki, çok ilginç) beyinin REM evresinde, hareket fonksiyonlarını engelleyerek kısmi bir felç hali geçirmesidir. Çocuklukta REM uykusunun süresi daha fazladır.
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  REM halindeki bir insan, televizyon seyrederken harcadığı enerjiden daha fazlasını harcamaktadır. İyi bir uyku, REM bilinçaltı birikimini boşaltmada yardımcıdır.
  Nasıl Rüya Görüyoruz?
  Uykuda beynimizin oldukça aktif olduğunu ve özellikle REM devresinde bazı temizlikler yaptığından bahsettik. Peki bu nedenle mi rüya görüyoruz? Beynimizin bir özelliği var: içinden herhangi bir veri geçerken, bir şey üzerinde çalışırken ona anlam vermeye çalışıyor. Çünkü beyini bir makine olarak düşünürsek onun asıl işi dünyaya anlam vermeye çalışmak. Bütün duyularımıza bir anlam verip onu kişisel tecrübeye dönüştürüyoruz. Uykuda mantık merkezimiz kapalı olduğu için beynimiz verileri gözden geçirirken adeta bir senaryo yazmaya başlıyor. O yüzden çok acayip senaryolar çıkıyor rüyalarımızda. Çünkü birbirinden alakasız verilerden bir anlam çıkarmaya çalışıyoruz. İşte bu temizlik esnasında meydana çıkan görüntülere” rüya” diyor bugünkü bilim.
  Nerissa-Su
  [COLOR=#b22222]Bin sene de okusam,
  Ne biliyorsun diye sorsalar,
  Haddimi bilirim derim . .
  Resim çerçevesi Psd fonları
  emeklerinee sağlık güzelll :)
  Nerissa-Su
  Gözlerimde Tüten Hasretimsin SEN....!!!
  Sen sevda bahçeme ekdiğim en derin mavi HASRETSİN..!
  [COLOR=#b22222]Yüreğime tutsak ettiğim en özel ÖZLEMSİN...!
  Sen dillerde nazara gelecek kadar GÜZELSİN...!
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  Sen çaresi olmayan HASTALIĞIM...!!
  Ölümden sonra bile sevebileceğim CANIMSIN....... .!
  Sen şiirlerimde anlattığım en gizli MISRA
  Kalbimdeki en derin ACISIN..!!
  Sen gidişiyle yaralarımı saran gidişiyle tekrar yaralayansın... !
  Sen en sessiz şarkılarım hüzünlü yanımsın..!
  Sen rotasını şaşıran kaptan, heyecanı DENİZ'e vuran sevdamsın...! Sen gecenin karanlığında parlayan yıldız..
  Gecemi aydınlatan yakamozsun...
  Sen bakmaya doyamadığım manzaram ufkumdaki güneşsin....!
  Sen kirli aşklardan arındırdığım masumiyet
  Yüzümde ki tebessümsün...
  Sen gideceğim tek liman, Döneceğim ilk durağımsın —
  Nerissa-Su
  BENİ YARGILIYORSUN AMA BENİ TANIMIYORSUN NE YAŞADIM BİLMİYORSUN.
  HİSSETTİĞİMİ HİSSETMİYORSUN YAŞADIĞIMI YAŞAMADIM BU YÜZDEN NEYİ NE İÇİN YAPTIĞIMI
  ANLAYAMAZSIN ,BENİ KINAMA ÇÜNKÜ KINADIĞINI YAŞAMADAN ÖLMEZSİN DERLER VE LÜTFEN ÇOK UĞRAŞMA
  ÇÜNKÜ SADECE YAŞADIKLARIN KADAR BİLEBİLİRSİN BENİ GERİSİ SADECE SANDIKLARIN!!!!!....
  Nerissa-Su
  Dar ağacıdır S[COLOR=#EE82EE]evmelerim

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  paylaşmak istersen takıverirsin ipi boynuna sonsuzdur yolum eşlik etmek istersen yorulursun
  Nerissa-Su
  .ÖZLEMİNLE yandım yine bugün. . ...
  Kalbim acıdı bugün de SEN YOKSUN diye.. BİLMİYORSUN.....Sebepsiz ağlamalarımın ardı arkası kesilmiyor… Ne doğan güneş ne de batan gün umurumda bile DEĞİL... Ben yine aynı BEN, sensizlik yine aynı ACI. Gözyaşlarım sanki pınardan boşalırcasına akıyor. Her gün AĞLAMAYACAĞIM diye söz veriyorum kendime. Ama yine aynı son… Yine AĞLIYORUM işte… Bihaber kaldım senden. Ayrılığa alışır mı sandın bu YÜREK...??? Bu yürek hemen seni UNUTUR mu sandın...??? Kolay değil her şeyi bir anda SİLİP atmak! Ama YENİLDİM SANA İŞTE değil mi...??? [COLOR=#FF8C00]Yenildi bu koca YÜREK;..... senin bırakıp gidişine.....: ÖYLE ÇOK ÖZLEDİM Kİ SENİ..
  Nerissa-Su
  En vazgeçilmez sandıklarımızdan [COLOR=#dda0dd]vazgeçtik..
  En güvendiğimiz kişilerin güvenilmez olduğunu gördük..
  İkiyüzlü suratlar, katı kalpler gördük..
  Bitmez sandığımız sevgilerin tükenişini,
  Emek verdiğimiz sevdaların,
  Düşüncesizce savruluşunu gördük..
  Acele etmiyorum hayat,
  Senin..BOYUNUN ÖLÇÜSÜNÜ ALMAK..
  Benim .. BOYNUMUN BORCU OLSUN..
  Nerissa-Su
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  Nerissa-Su
  [COLOR=#ffd700]Bazen Mesafeler Bahane Olur ....
  Öyle Çok Seviyorum ki
  [COLOR=#000033]
  [COLOR=#000033]

  [main-arkaplan-muzik]001[/main-arkaplan-muzik]


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  Gördüğüm en güzel şeysin.
  Senden öte tanım[COLOR=#dda0dd]ladığım başka hiçbir şey yok.
  Her şey senin adınla anılıyor benim dünyamda.
  Bütün çiçekler sen, bütün yıldızlar sen...
  Bir sanat eserisin, bak[COLOR=#ffa07a]maya doyamadığım.
  Tanrının bana armağanısın, ve artıyor her geçen gün sana hayranlığım.


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  Yüzünde kuşlar, gözlerinde hayatın ta kendisi var.
  Öyle gerçeksin ki...
  Gözümü açıyorum SEN, kapıyorum SEN.

  [COLOR=#d3d3d3]Hiç bitmeyen serüven.


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  [FONT=fixedsys]
  Günümün en keyifli anı, uykumun en tatlı rüyası...
  [FONT=fixedsys]

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  Seni soluyorum, havadasın.
  Seni kokluyorum, doğadasın.
  Hele şimdi sonbaharsın.
  Ya da sonsuz bahar.
  Seni yaşıyorum,[FONT=fixedsys]

  canımdasın.
  Canımsın...

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  Sarılsam sana, bin yıl geçse, bir an bile ayrılmasak...
  Ten tene, yürek yüreğe sonsuz baharın en aşk dolu iki yaprağı olsak...
  Ağaç ağaç gezip, yeşersek, açsak.
  Yere düşsek, kalksak...
  Seni bilsem, bir tek seni.
  Seni görsem, bir tek seni...
  [COLOR=#daa520]Sesin sarhoş etse beni...


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  Ö[COLOR=#daa520]yle içimdesin ki...[COLOR=#ffd700]
  Bir saniye iste benden sensiz geçirdiğim, veremem.
  Sensiz geçecekse g[COLOR=#ffa07a]eçmesin zaman, istemem.
  Seninle yeniden doğdum, yeniden doğuşun kanıtıyım ben.

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız  Senden önce geçen zamanı, sana ulaşmak için yürüyerek geçirmişim, kimmişim bilememişim.
  Şimdi başımı çevirip geriye bakmıyorum bile.
  O yol yüründü ve bitti, artık seninle yürünecek bambaşka bir yol var önümde.
  Yorgunluk nedir bilmeyeceğim[COLOR=#00ffff], hiç şikayet etmeyeceğim ve bir tek adımda bile tökezlemeyeceğim uzun,

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  aşk dolu bir yol...
  [COLOR=#40e0d0][FONT=fixedsys]Öyle aklımdasın ki...

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  Ah, sensiz kalmıyor muyum bazen yıkasım geliyor gördüğüm bütün duvarları.


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  Ardında seni bulurum sanıyorum.
  Ne ayrı koyduysa bizi, zaman ya da yollar, bir kalemde silesim geliyor.
  Sana dokunmamı engelleyen ne varsa, bir kadehi yere çarpıp tuzla buz eder gibi parçalamak istiyorum.


  [COLOR=#dda0dd]İsyanım taşıyor, kendi öfkemden korkuyorum.

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  [COLOR=#a52a2a][FONT=arial black]Ve kavuşmak...
  [FONT=arial narrow]Bunu düşünmek içimde kırılmış bütün aynaları tamir ediyor.
  Mavi bir yağmur başlıyor, ıslanıyorum.
  Maviye boyanıyorum.
  [FONT=arial black]Öyle özlüyorum ki...

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  [FONT=fixedsys]Sen ol, hep ol, benimle ol, bende ol...
  Sendeyim ben,[FONT=fixedsys]

  [COLOR=#b22222]yüreğimi koydum yüreğinin üzerine.


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  [FONT=franklin gothic medium]Aşk bu, başka isim arama.
  Hem de en koyu, en deli,[FONT=franklin gothic medium]

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  en tutkulu...
  Öğreneceğim çok şey var sana dair.
  Bilmediğim çok şey var.
  [FONT=franklin gothic medium]

  Ama bir şeyi öyle iyi biliyorum ki...

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  [FONT=franklin gothic medium]image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  Seni öyle çok seviyorum ki[FONT=franklin gothic medium]image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  ...
  Nerissa-Su
  Herşeyde SEN Varsin "CANIMIN ""içi " SEVİYORUM" ruhum oldugu için
  Gözlerimi "SEVİYORUM" sana baktığı için
  Gönlümü "SEVİYORUM" sana vurulduğu için
  Mutluluğumu "SEVİYORUM" nedeni sen olduğun için
  Aklımı "SEVİYORUM çalan sen olduğun için
  Kalbimi "SEVİYORUM" içinde sen olduğun için
  Özümü "SEVİYORUM" özüm sen olduğun için
  Varlığımı "SEVİYORUM" seninle var olduğu için
  Yokluğumu "SEVİYORUM " seninle yok olduğu için
  Hayellerimi "SEVİYORUM" içinde sen olduğun için
  Umutlarımı "SEVİYORUM" seni umut ettiği için
  Hasret çekmeyi "SEVİYORUM" seni çektiğim için

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  Kendimi "SEVİYORUM" sana aşık olduğu için
  Belkide ilk defa bencil oluşumu "SEVİYORUM"
  Memleketini "SEVİYORUM " doğduğun için
  Güneşi "SEVİYORUM" seni ısıttığı için
  Dünyayı "SEVİYORUM" içinde olduğun için
  Anneni "SEVİYORUM" seni doğurduğu için
  Aileni "SEVİYORUM" seni yetiştirdiği için
  Dostlarını "SEVİYORUM" yanında oldukları için
  SENİ SEVİYORUM SEN OLDUĞUN İÇİN
  Nerissa-Su
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  Nerissa-Su
  Küçücük mutlulukların görkemine inandır kendini ve gülümse…
  Umutların bitmesin asla izin verme!…
  Ve şairin şu sözlerine kulak ver;
  “Senden bir tane daha yok bu dünyada.
  Gülümsemeyi unutma...!'
  Göz Tiki
  Göz tiki nedir?
  Göz tiki, gözü çevreleyen kasların istemsiz, tekrarlayan, arada durabilen, kendi kendine kasılmasıdır.
  Tikler bir amaca hizmet etmeyen, istemsiz yapılan hareketlerdir. Alışkanlık spazmı denilen tipteki göz tikleri, genellikle çocuklarda 7–10 yaşlarında olan ve çoğunlukla da psikolojik nedenlere bağlı olan istemsiz kas kasılmalarıdır.

  Böyle durumlarda hastayı size mi getiriyorlar?
  Bu gibi durumlarda genellikle hasta önce göz doktoruna gelir. Biz önce göz muayenesini yaparız. Göz kapaklarının kasılmasına neden olabilecek altta yatan bir hastalık varsa onun tedavisini uygularız. Eğer bir neden yoksa kişiyi psikiyatri ya da psikolojiye yönlendiririz.

  En sık rastladığımız fasikülasyon dediğimiz orbikülaris okuli kasının (gözü çevreleyen kasın) birkaç lifinin kendi kendine kasılmasıdır. Bu durum halk arasında göz seğirmesi olarak anılır. Yorgunluk ve stres nedeniyle oluşur. Günler ya da haftalar sürebilir. Özel bir tedavisi yoktur, kendiliğinden geçer. Başka nedenler arasında göz alerjisi, göze kaçan yabancı cisim, ciddi göz kuruluğu ve göz enflamasyonu gibi nedenlerle oluşan refleks blefarospazmı (göz kapağı kasılmasını) sayabiliriz.

  Gözle ilgili olan tik nasıl bir seyir izler ve tedavisi nasıldır?
  Az önce saydığımız nedenlerle olduğunda tedavi sonrası göz kapağı kasılmaları durur. Göz tikine neden olabilecek fasial sinirin tutulduğu diğer durumlar da söz konusudur. Esansiyal blefarospazm denen tipte hastanın iki gözünün kapağı aynı anda fasılalarla kasılır. Genellikle 40–60 yaşları arasında görülür. Tedavisinde botulinum toksin enjeksiyonu ile bu kaslar birkaç ay süresince gevşetilir ve kasılmalar tekrar başladığında enjeksiyonlar tekrarlanabilir. Kalıcı tedavi olarak cerrahi uygulanabilirse de başarı şansı düşük, komplikasyon riski yüksektir.

  Diğer fasial sinir ile ilgili olan göz tiki hemifasial spazm’dır. Göz kapağı kasılmaları tek taraflıdır, yüz kasları da aynı anda kasılır. Fasial sinirin kökünde problem vardır. Bu travma, tümör, anormal damar gibi değişik nedenlerden olabilir. Nedene bağlı olarak cerrahi uygulanabilir. Yine botulinum toksin enjeksiyonu ile geçici rahatlık sağlanabilir.

  Spastik paretik fasial kontraktürde sorun yine fasial sinirle ilgilidir. Önce gözde kırpma ile başlar sonra bütün yüz kasları kasılır. Zamanla yüz kasları zayıflar ve yüz hareketleri azalır.

  Fasial miyokimide ise göz kaslarında başlayıp yüz kaslarında da görülen küçük kasılmalar vardır. Botulinum toksin enjeksiyonundan faydalanırlar.
  Göz Bebekleri iltihabı Nedir
  Göz bebekleri iltihabı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? Belirtileri Nelerdir?

  Gözün bir kazayla yaralanması veya romatizmalı hastalarda üşütme sonucu ortaya çıkar. Bazen; şeker hastalığı, burun hastalıkları, ve frengili hastalarda da görülür. Tıp dilinde iritis denilen bu hastalık vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi gerekir. Hasta, ışığa fazla bakamaz. Gözlerinde veya gözlerinin üst kısmına gelen bölgede şiddetli ağrılar vardır. Gözlerde; sulanma ve kızarıklık da görülür. Göze dikkatle bakıldığında; renkli kısmın etrafındaki rengin de koyulaştığı görülür.
  İritis olarak bilinen gözbebeği iltihabı gözbebeğinin iltihaplanması şeklinde ortaya çıkan bir hastalık olarak bilinmektedir. Gözbebeği iltihabı bazı kişiler tarafından önemsenmemektedir; fakat körlük oluşumuna sebep olacak şekilde tehlike yaratan durumların oluşumuna neden olabilmektedir.
  Gözbebeği İltihabının Belirtileri nelerdir?
  Gözbebeği iltihabı olan kişiler öncelikle ışığa bakamazlar. Gözlerde sulanma ve kızarıklık oluşumu bilinen en belirgin belirtiler arasında yer almaktadır. Gözlerin alt ve üst kısımlarında şiddetli ağrı oluşumları meydana gelmektedir. Gözün renkli kısmının etrafındaki renkte koyulaşma meydana gelme durumu da varsa ve diğer belirtileri de görüyorsanız mutlaka bir göz doktoruna görünmeniz gerekmektedir.
  Gözbebeği iltihabı bazı hastalıklara sahip olan bireylerde genel olarak oluşabilme ihtimali olan bir hastalık olarak bilinmektedir. Frengi, şeker hastalığı, göz yaralanmaları ve gözün mikrop kapması, diş çürükleri, romatizma, burun iltihabı görülen bireylerde gözbebeği iltihaplanmasının görülme sıklığı fazladır.
  Gözbebeği iltihabı tedavi edilmeden önce bu hastalığa sebep olan etken belirlenmelidir. İltihap oluşumuna neden olan belirtiler ortaya konulduktan sonra göz damlalarından yararlanılarak tedavi aşamasına geçilmektedir. Gözbebeği iltihaplanmasında tedaviye cevap alabilmek amacı ile kişinin gözünü dinlendirmesi gerekmektedir. Gözde sürekli hasar oluşumuna neden olacak durumların önüne geçmek için belirtilerini fark eder etmez göz doktoruna müracaat etmek gerekmektedir.

  Sağlıklı Zayıf Kalmanın Yolları
  Zayıf kalmanın sırları ile Zayıflama, Öğün Listesi


  Zayıflamak için yapmadığınız şey kalmadı fakat hala istediğiniz hızda kilo veremiyorsanız bazı şeyleri yanlış yapıyorsunuz demektir.  1- Protein alın: Kahvaltı dahil her öğünde protein almak metabolizmayı hızlandırır ve daha çok kalori yakmanızı sağlar.

  2- Unlu besinlerden uzak durun: Beyaz ekmek, pasta ve börek gibi karbonhidrat ağırlıklı besinleri bir süre mönünüzden tamamen çıkarın.

  3- İşlenmemiş besinler yiyin: Yediğiniz her şeyin yüzde 90'ı katkısız ve doğal olmalı.

  4- Nişastayı azaltın: Nişastayı günde bir porsiyona indirin ve bu porsiyonu akşam yemekten kaçının. Nişasta kaynağı olarak patates, fasulye veya yulafı tercih edin.

  5- Meyveyi abartmayın: Günde 2 porsiyondan fazla meyve yemeyin. Bunlarda da yalnızca az şekerli ve bol lifli olanları tercih edin. Muzdan ve meyve suyundan uzak durun. Elma, armut ideal.

  6- Süt ürünlerine dikkat: Süt ürünlerinden özellikle de inek sütünden uzak durun. Zaman zaman birkaç dilim peynir veya yoğurt yiyebilirsiniz.

  7- Alkole yaklaşmayın: Bazı araştırmalar aksini söylese de alkolün meyve-sebzeden alamayacağınız hiçbir bir faydası yok.

  8- Bitkisel yağlar kullanmayın: Ayçicek ve mısır yağından uzak durun. Bunlar fazla rafine edildiği için ısıtıldıklarında vücutta birikir ve damar tıkanıklığı yapar.

  9- Yağ tipine dikkat edin: Ne kadar yediğiniz, ne tip yağ yediğinizden daha az önemli. Margarin ya da kızartma yağından uzak durun. En iyisi Omega-3 ve balık yağı.


  10- Su için: Hem sağlıklı bir yaşam hem de zayıflamak için her gün mutlaka 8 bardak su için.
  Sağlıklı Zayıflamanın Yolları
  MAKARNANIN YARARLARI

  Magnezyum kasların gevşemesi ve bağışıklık sistemi için gerekli oluyor. Tam buğdaydan yapılmış makarna, ekmek magnezyum alımını vücudu dengede tutuyor.

  HAFTADA 2 KEZ BALIK

  Balık zengin bir Omega- 3 kaynağıdır. Haftada iki defa balık tüketmek, kızartma yerine ızgarasını yapmak daha sağlıklı.

  Sütten vazgeçmeyin

  Çinko büyüme, gelişme, doku onarımında ve bağışıklık sistemi üzerinde önemli bir mineral. Çinko süt ve et ürünleri, hayvansal gıdalar ve bitkisel gıdalarda bulunuyor.

  Meyve suyunu BARDAKTA BEKLETMEYiN

  Avitamini yumurtanın sarısı, ciğer, yeşil yapraklı sebzelerde bulunuyor. Turunçgiller, mandalina, portakal, greyfurt gibi, yeşil yapraklı sebzeler C vitamini içeriyor. C vitamini tüketirken meyve suyunu sıkıp, bir saat sürahide bekletirseniz faydası kalmıyor. Aynı şekilde sebze yemeği yaparken sebzeleri birçok parçaya bölüp, ağzı açık pişirmek, saatlerce yıkamak vitamin kaybına neden oluyor.

  KALP iÇiN E VİTAMiNi

  Evitamini kurubaklagil, yağ, fındık, fıstık gibi besinlerde bulunuyor. E vitamini kalbi koruyor, antioksidan etkisiyle gıdaların bıraktığı serbest radikaller dediğimiz zararlı bileşenlerin vücuttan atılmasına yardımcı oluyor. Selenyum deniz ürünlerinde ve hayvansal gıdalardan alınabilir.

  Kara Üzümün Faydaları
  Kara üzüm, güzellik iksiri, gerçek beyin besini ve zayıflamak için yapılan rejimlerin ana ürünüdür.

  - Kara üzüm tıpkı aspirin gibi kanı sulandırdığından koroner kalp hastalıklarına karşı insanları koruyucudur.

  - Kara üzümün kabuğunda bulunan ve fitoaleksin grubu bileşiklerden olan resveratrol vücutta kanser oluşumunu engeller.

  - Bazı karaciğer rahatsızlıkları ve kansızlık tedavisinde de etkilidir

  - Kara üzüm, içerdiği meyve asitleri ve lifli yapısından dolayı mideye zarar vermeksizin böbrek ve bağırsak sisteminin düzenli çalışmasını sağlar ve kanın temizlenmesi için yardımcı olur.

  - Kara üzüm, vücuttaki yağların erimesi için yardımcı olur.

  - Kara üzüm, vücudu virüslere karşı daha dirençli hale getirir.

  - Kara üzümün kabuk ve çekirdekleri bağırsak metabolizmasını hızlandırır.

  - Kara üzüm, cildin taze ve temiz bir görünüm almasında etkilidir.

  - Öğleden sonra yenilen bir salkım kara üzüm veya içeceğiniz bir bardak taze sıkılmışüzüm suyu vücudu ve beyin hücrelerini zindeleştirir.

  - Bir kilo üzüm, bin 150 gram süt, 390 gram et, 300 gram ekmek ve bin 200 gram patatese eşdeğerdir

  - Kara üzüm Amino asitler, B vitaminleri (B1, B2), mineraller, potasyum, magnezyum ve demir içerdiğinden bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

  - Kara üzüm içeriğindeki doğal fruktoz sayesinde vücudun harcadığı enerjinin kısa sürede depolanması için etkili olur.

  - Kara üzümün içeriğindeki magnezyum insanın iş verimliliğini arttırır.

  - İçeriğindeki asitler ( tartarik, sitrik , malik, süksinik, fumarik , pyruvik , oxaglutarik, gliserik, glikolik, dimetil-süksinik, shikiminik ve guinik asit ) mideye zarar vermeden böbreklerin ve karaciğerin çalışmasını hızlandırır.

  - Kara üzüm İçerdiği bioflavonoidler nedeniyle C vitamini aktivitesini çoğaltır.

  - Kara üzüm Alerji ve kireçlenmelerde iltihap oluşumuna engel olur.

  - Kara üzüm besinlerin parçalanması neticesinde oluşan serbest radikallerin kılcal damarların duvarlarına saldırmasına karşı güçlü bir antioksidant görev üstlenerek düşük yoğunluktaki lipoproteinlerin (LDL) kılcal damarlar içinde birikmesini engeller.

  - Kara üzüm hücrelerde değişim sonucunda tümör oluşmasına izin verebilecek hücre için moleküller üzerine serbest radikallerin saldırılarını bloke eder ve neticede kanser oluşumunu engeller.

  Kalp Krizinden Korunma Yolları
  İşte kalp krizi riskini azaltmanın yolları...
  Her kadın kalp hastalığı tehdidiyle yüzleşiyor. Fakat, belirtilerini bilerek, kalp dostu bir beslenme uygulayarak ve egzersiz yaparak, kendinizi bu hastalıktan koruyabilirsiniz.

  Mayo Clinic'te yer alan habere göre, kalp hastalığı sıklıkla erkeklerin bir hastalığı gibi görünse de, her yıl erkeklerden daha fazla sayıda kadın kalp hastalığından hayatını kaybediyor. Kadınların erkeklere oranla kalp hastalığına 6 kat daha yatkın oldukları belirtiliyor. Kalp hastalığı daha çok 65 yaş ve üstündeki kadınları öldürüyor.

  Kadınların bu hastalıkla savaşmalarındaki avantajı ise, kadınlarda kalp hastalığı belirtilerinin, erkeklerden daha farklı olması. Bu nedenler, kadınlar kalp hastalığının benzersiz belirtilerini anlamak için uğraşabilir ve kalp hastalığı riskini azaltabilirler.

  Kadınlarda kalp krizi belirtileri nelerdir?

  Erkeklerde kalp krizinin en yaygın belirtisi göğüste, bir çeşit ağrı, baskı ya da rahatsızlık hissidir. Fakat, bu kadınlarda en ciddi ya da göze çarpan belirti değildir. Kadınlarda, omuz, boyun, yukarı sırt bölümü ile karında rahatsızlık oluşuyor. Bunun yanında nefes darlığı, bulantı ya da kusma, terleme, baş dönmesi ile olağandışı yorgunluk görülüyor.

  Bu işaretler ve belirtiler, göğüs ağrısından daha sinsidir. Eğer bu belirtiler sizde de görülüyorsa ya da kalp krizi geçirdiğinizi düşünüyorsanız, hemen acil servisi arayın. Tek başınıza gitmeye çalışmayın.

  Kadınlar için risk faktörleri nedir?

  Kadınları ve erkekleri etkileyen koroner damar hastalığı için geleneksel risk faktörleri yüksek kolesterol ve kan basıncı ile obezite olmasına rağmen, diğer faktörler kadınlarda kalp hastalığı gelişiminde biraz daha büyük rol oynuyor. Örneğin,

  - Metabolik sendrom (karın çevresinin erkeklerde 94 veya 102 cm'den fazla, kadınlarda ise 80 veya 88 cm'den fazla olması, trigliserid yüksekliği, HDL kolesterol düşüklüğü, kan şekeri yüksekliği ile kan basıncı yüksekliğinin bir arada görülmesine metabolik sendrom denir) kadınlarda erkeklerden daha büyük etki yapıyor.

  - Ruhsal stres ve depresyon kadınların kalbini erkeklerden daha fazla etkiliyor.

  - Menopozdan sonra düşük seviyedeki östrojen, ince kan damarlarında kardiyovasküler hastalık gelişimi için önemli bir risk faktörü oluşturuyor.

  - Sigara içmek, kadınlarda kalp hastalığı için daha büyük bir risk faktörüdür.

  Sadece daha yaşlı kadınlar mı kalp hastalığı için endişelenmeli?

  Hayır. Kalp hastalığı genelde 65 yaş ve üstü kadınlar için ölüme yol açarken, 25 ile 44 yaş arasındaki kadınlarda ölümlerin üçüncü nedeni ve 45-64 yaş arasındaki kadınlar için ise ikinci ölüm nedenidir. 65 yaşın altında olan, fakat ailesinde kalp hastalığı olanlar kalp hastalığı risk faktörlerine daha fazla dikkat etmeliler. Her yaştaki kadınlar kalp hastalığına yakalanabilir.

  Depresyon kadınlarda kalp hastalığı için tek risk faktörü mü?

  Depresyon kadınlarda erkeklere oranla 2 kat daha fazla görülüyor ve bu da kalp hastalığı riskini depresyona girmeyen kadınlarla karşılaştırdığınızda 2 ya da 3 kat artırıyor. Depresyon, sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturmanızı, önerilen tedaviyi takip etmenizi zorlaştırabilir. Bu nedenle, günlük işlere ilgisizlik, umutsuzluk ya da kilonuzdaki açıklanamayan değişiklikler gibi depresyon belirtileri varsa doktora gitmelisiniz.

  Kadınlar kalp hastalığı riskini azaltmak için ne yapabilirler?

  Yaşam tarzınızdaki birkaç değişiklikle kalp hastalığı riskinizi azaltabilirsiniz. İşte onlardan bazıları:

  - Haftanın birçok gününde yarım saat ya da 1 saat egzersiz yapın,

  - Sağlıklı bir kiloda kalmaya çalışın,

  - Sigarayı bırakın, içmiyorsanız başlamayın,
  Gebelikte Röntgen Çekimi - X ray
  Gebelere radyasyonun (X- ışınının) zararı var mıdır?  Evet. Gebelik yaşı ne kadar erkense zarar o kadar fazladır. Özellikle gebeliğin ilk iki haftasında maruz kalınan radyasyon, alınan doza da bağlı olarak, düşüklere neden olur. İki ile sekiz hafta arasındaki dönemde bebeğin organları geliştiği için bu dönemde radyasyona maruz kalınırsa iskelet anomalileri oluşabilir. Gebelik sırasında herhangi bir dönemde maruz kalınan radyasyon büyüme-gelişme geriliği, zeka geriliği ya da çocukluk çağında kanser gelişimine yol açabilir. Tabii ki bunların hepsi maruz kalınan doza bağımlıdır.  Gebelik sırasında film çektirilebilir mi?

  Gebeliğin ilk üç ayında kesinlikle film çektirilmemeli, gebeler radyoloji merkezlerine gittiklerinde hamile olduklarını radyoloji hekimine bildirmelidirler.  Hamileliğe rağmen yanlışlıkla film çektirildiyse ne yapılmalıdır?

  Film çekimi sırasında gebenin almış olduğu tahmini radyasyon dozu ilgili birim tarafından hesap edilerek risk faktörleri de göz önüne alınır ve gebeliğin devam ettirilip ettirilmeyeceğine aileyle birlikte kadın doğum doktoru karar verirler.  Gebe bir kadına film çekilmesi kesin olarak gerekliyse ne yapılmalıdır?

  Filmi çekecek olan radyoloji uzmanına hamile olunduğu söylenmelidir. Hiç bir zaman bebek direk olarak ışınlanmaz. Örneğin, bir akciğer filmi çekilecekse koruyucu örtülerle (kurşun önlük gibi) karın bölgesi kapatıldıktan sonra çekim yapılabilir. Prensip olarak, filmden elde edilecek fayda, bebeğin göreceği zarar ihtimalinden mutlaka çok fazla olmalıdır.  Dr. Alev Kadıoğlu


  Üzümün Faydaları
  Üzüm, Potasyum, kalsiyum, demir bakımından zengindir. Ayrcıca A, B1, B2, ve C vitamini de içerir. İçeriğindeki yüksek orandaki şeker nedeniyle kalori değeri fazladır.

  Üzüm Yararları Nelerdir ?

  Antioksidan etkisi olan, kötü kolesterolü azaltan ve damar sertliğine karşı yararlı olan reservatrol taze beyaz üzümün kabuklarında yüksek oranda bulunur.

  Kronik yorgunluğa karşı haftada birkaç kez tüketilecek bir bardak taze beyaz üzüm suyu bu konuda rahatlatıcıdır.

  Siyah üzüm çekirdeği ve kabuğu bağışıklık sistemini güçlendirir.

  Üzüm çekirdeği ve üzüm suyu kansere yönelik koruma sağlar.

  Kanın temizlemesi ve vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını sağlayıcı özelliktedir.

  Taze beyaz üzüm, bilinen meyveler arasında en güçlü antioksidan özelliğe sahiptir.

  Üzüm çekirdeği histamin salgısını azaltıcı özelliğiyle alerjiyi önleyici etkiye sahiptir.

  Yapılan bazı araştırmalarda üzüm çekirdeğinin antimikrobiyal etki gösterdiği tespit edilmiştir.

  Yorgunluk ve konsantrasyon zayıflıkları gibi durumlara karşı üzüm suyu içilebilir.

  Üzüm çekirdeğindeki Oligomeric Proanthocyanidin kalp-damar sağlığı için faydalıdır.

  Beyin hücrelerini zinde tutması bir diğer üzüm faydası olarak belirtilebilir.

  Üzüm ve üzüm suyu tüketiminin kolon kanserine yakalanma olasılığını yüzde 50 oranında azalttığı belirtilmektedir.

  Taze beyaz üzüm kürü kalp ritim bozukluğuna yönelik önleyici etki taşır.

  Üzüm çekirdeği yaşlanma ve hastalık nedeniyle zayıflayan kan damarı duvarlarını güçlendirir.

  Üzüm çekirdeğinin bağ dokusunu güçlendirici, cildi daha sıkı ve elastiki yapıcı etkisi vardır.

  Üzüm çekirdeğinin varis tedavisine yardımcı olabileceği yapılan araştırmalarda görülmüştür.

  Halsizlik ve kansızlık gibi sorunlarda yardımcı olması üzümün yararları arasındadır.

  Yemeklerden sonra yenilen taze beyaz üzüm sindirimi kolaylaştırır.

  Üzümün çekirdeği ve kabuğundan elde edilen üzüm ekstresi de besin takviyesi olarak kullanılmaktadır.

  Üzüm kozmetik ürünlerinde de yer almaktadır. Üzüm özü içeren yüz ve vücut kremleri cilt sağlığı için kullanılmaktadır.

  Kan şekerinin hızla yükselmesine neden olduğundan dolayı şeker hastalığı olanların fazla miktarda tüketmemesi gerekir.

  Düşük yaptırma etkisi olan ellagik asit içerdiğinden dolayı hamileliğin ilk dört ayını tamamlamamış olan kadınların taze üzümü fazla oranda yememesi gerekir.

  Üzümün Besin Değerleri (100 gr)

  Vitamin A: 80 İ.Ü.

  Tiamin 0,06 mg .

  Vitamin C: 4 mg .

  Kalsiyum: 17 gr .

  Fosfor : 21 mg .

  Yağ: 1,4 gr .

  Karbonhidratlar : 14,9 gr .

  Protein: 1,4 gr .

  Kalori: 70

  Üzüm kansere karşı nasıl koruyor?

  Yapılan çalışmalarda, üzümde "polifenol" olduğu tespit edilmiş. Çetin, bilim adamlarının 1990'lardan beri bu polifenoller üzerinde çalıştığını söylüyor. Çünkü polifenoller doğal antioksidan özelliği taşıyor. Antioksidanlar ise serbest radikallerin zararlı etkilerini ortadan kaldırıyor. Günümüzde adını sık sık duyduğumuz "serbest radikalleri" ise şöyle anlatıyor: "Hem insan vücudunun normal metabolik faaliyetleri sırasında hem de kimyasal ajanlar, radyasyon, alkol, sigara ve ağır metaller gibi pek çok dış kaynaklı etkenlerle oluşabilen moleküllerdir. Serbest radikaller DNA zincirinde kırılmalara yol açarak kanser oluşumu, hücresel yaşlanma ve hücre ölümüne kadar giden olumsuz süreçleri başlatıp ilerletebiliyorlar. Normalde vücutta serbest radikalerin oluşum hızı ile serbest radikallerle savaşan antioksidan savunma sistemleri denge halindedir. Eğer bu denge serbest radikal yönüne bozulursa kanser dahil pek çok hastalık gözlenebilir." İşte bu sebeple antioksidan özellikli besinleri çokça tüketmek gerek. Üzümün ise antioksidan özelliğinin E vitamininden 50, C vitamininden 30 kat fazla olduğu kanıtlanmış. Çetin, "Üzümün hem çekirdeği hem de kabuğu kanser önleyici bir madde olan resveratrol içeriyor. Resveratrol, serbest radikallere karşı koyan sistemleri harekete geçirerek vücudu koruyor. Ayrıca kara üzüm çekirdekleri ve kabukları, kanser hücrelerinin çoğalmasını kamçılayan metabolik olayları engelliyor. Günümüzde elde edilen bilimsel bilgilerin ışığında özellikle kara üzümün artık sadece sezonluk değil, her öğünde soframızda yer alması öneriliyor." diyor.

  Fransızlar sağlıklarını şaraba değil, üzüme borçlu

  Fransızlar dünyanın en yağlı ve kolesterollü yemeklerini tüketen milletlerden biri olmasına rağmen Japonlardan sonra kalp-damar hastalıkları en az görülen millet. Üstelik Fransızlarda sigara kullanımı çok yaygın. Bilim dünyasında buna "Fransız Paradoksu/Çelişkisi" deniyor. Yıllar süren araştırmalar sonucunda bilim adamları Fransızların sağlığını çok fazla kırmızı şarap tüketmelerine borçlu olabilecekleri kanısına varmış. Hatta Türkiye'de birçok gazetede bu sonuçlardan yola çıkarak günde bir bardak şarap içmenin faydalı olduğunu yazdı. Fakat söz konusu araştırmalara devam edilince bu kanının yanlış olduğu sonucuna varılmış. Çünkü Fransızlar sağlıklarını şaraba değil üzüme borçlu. Kitabında bu çalışmalara da yer veren Çetin, Dr. Joe Vinson'un Fransızların hastalanmamalarına sebep olarak üzümü gösterdiğini söylüyor. Kırmızı şarabın içinde alkol olduğu için fayda yerine zarar verdiğine dikkat çeken Çetin, üzüm yenilmesini veya üzüm suyu içilmesini öneriyor.
  Süt Hormonu Yüksekliği
  Prolaktin hormonu "süt hormonu"dur. Esas görevi memelerde süt oluşumunu sağlamaktır.Normal şartlarda kadın gebe kaldığında vücuttaki gebelik ile oluşan hormonlar bu hormonu uyararak süt yapımının gerçekleşmesini, doğuma kadar göğüslerin kendini hazırlamasını doğumla da birlikte süt üretimini yapımını gerçekleştirirler.
  Prolaktin hormonu belirli düzeylerde kadın üreme organlarının gelişimi ve fonksiyonu için gereklidir ve normal şartlarda da gebelik olmasa bile vücudumuzda mevcuttur.

  Bu hormon beynimizin hipofiz denilen kısmındaki bazı hücrelerce üretilir ve kana verilir.
  İnsan vücudunda pek çok hormon gibi, bir yapım-salınım-yıkım dengesi vardır. Yine beynimizin hipotalamus denilen kısmından salgılanan Dopamin adı verilen bir başka hormon prolaktinin salınımın dengeler. Öyle ki, dopaminin azlığında prolaktin salgısı artar.

  Prolaktin (süt hormonu) düzeyeni yükselten durumlar;

  -Gebelikte yükselir,
  -Bir çok prolaktin yüksekliğinin nedeni bilinemez,
  -Hipofiz denilen beyin dokusunun tümörlerinde,
  -Tiroid hormon bozukluklarının bazılarında,
  -Bazı boyun yaralanmalarında (oradaki bazı salgı bezlerine etki ederek),
  -Bazen östrojenin yüksek doz kullanımlarında,
  -Dopamin denilen hormonun salgısının azalması durumunda bunlar; tümörler
  bazı ilaçlar
  hipofiz bezinin harabiyeti gibi durumlardır,
  -Bazı psikiyatri ilaçlarının kullanımında,
  -Aşırı göğüs uyarımında,

  Prolaktin yüksekliğinin belirtileri nelerdir?

  -Adet düzensizlikleri (az adet olma, seyrek adet olma, adet olamama)
  -Meme ucu akıntısı (gebelik dışında süt gelmesi = galaktore).
  önemli not:her memeden sıvı gelmesi prolaktine bağlı değildir,meme kanallarında iltahap,memede tümör,veya başka nedenler olabilir yapılacak tek şey hemen doktorunuza baş vurmanızdır.
  -Gebe kalamama
  -Prolaktin yüksekliğine sebep olan esas hastalığa bağlı belirtiler:
  .Hipofiz hipotalamus tümörlerinde diğer iç salgıların bozukluğu ve bunlara ait fonksiyon bozuklukları
  .Tümörlerde baş ağrısı, görme bozuklukları
  .Tiroid bezi çalışma bozukluğunda halsizlik, iştahsızlık, enerji azlığı.

  Prolaktin yüksekliğinin tanısı yapılan bir kan testi ile kandaki prolaktin düzeyinin ölçülmesi ile konur.
  Test yapılırken dikkat edilmesi gereken koşullar;
  - sabah saat 10:00-11:00 arasında bakılmalı,
  -testten önce birkaç gün süreyle cinsel ilişkide bulunmamalı,
  -test öncesi birkaç gün meme uyarımından kaçınılmalı,
  (dar sütyen giyilmemeli,göğüsler yıkamak için dahi ovulmamalıdır),
  -uyku düzeni testi etkileyebilmektedir,
  -açlık veya tok olmak testi etkilememektedir,
  -kullanılan ilaçlar kesilmelidir,özellikle psikiyatri ilaçlarının kesilmesi çok önemlidir.
  -kan örneği alınmadan önce stresten uzak olmakta çok önemlidir,hasta 10 dakika kadar sakin bir yerde dinlendirilip kan örneği almakta fayda vardır.

  Testin sonucuna göre doktorunuz ;
  -testi tekrar isteyebilir(bazı hafif yüksek sonuçlarda test öncesi önerilen kuralları tekrar gözden geçirip test tekrarlanabilir)
  -bir süre bekleyebilir
  -direk ilaç tedavisine başlayabilir,
  -bir kafa röntgeni isteyebilir,
  -beyin tomografisi isteyebilir ve bunu bir beyin cerrahına gösterebilir veya başka diğer hormonal testler isteyebilir.

  Prolaktin yüksekliği kısırlık yapar mı?
  Kısırlık sebeplerinden birisi de prolaktin hormonu yüksekliğidir. Hani eskiler emziren kadınlar için gebe kalmaz ,süt korur derler ya ,kabaca vücut bu hormon yüksekliğinde gebe kalmayı engeller diyebiliriz.
  Ancak bundan her prolaktin yüksekliği olanın çocuğu olmaz anlamı çıkartılamaz. Tedavisiz dahi gebelik oluşabilmektedir. Ayrıca prolaktin hormonu yüksekliği, ilaç tedavisine iyi yanıt verebilmektedir.

  Prolaktin yüksekliği nasıl tedavi edilir?
  Prolaktin düzeyini yükselten neden bulunmaya çalışılmalı ve tedavi edilmelidir.
  Tedavide;
  - gerekirse radyoterapi verilebilir,bu çok özel durumlarda kullanılır
  -gene gerekirse mikro cerrahi yapılabilir,bu gene çok özel durumlarda kullanılır
  -tıbbi tedavide ilaç en geçerli ve sağlıklı yöntemdir,tedavide prolaktin hormonu üretimini ve kana salımını denetleyen hormona yönelik ilaçlar kullanılır,bir çok hastada basit ilaç tedavisi ile sorun ortadan kalkar.
  İlaç tedavisi bazı hastalarda baş dönmesi,bulantı ve halsizlik,tansiyon düşüklüğü gibi problemler yaratabilir,bunlar zaman içerisinde azalır ve tedavi bittiğinde de kaybolurlar.

  -Her ay düzenli meme kontrolünüz yapınız,bilmiyorsanız hekiminizden bunu size öğretmesini isteyiniz,her altı ayda bir rutin jinekolojik muayeneneniz sırasındada meme kontrolünüzü hekiminizden mutlaka isteyiniz !!!

  Hindibanın Faydaları
  Safra kesesi ve karaciğer hastalıkları iyi geliyor.

  Avrupa’da 700 yıl tıp hocalığı yapan ünü dillere destan, hekimlerin piri İbn-i Sina’nın 'Tıp Kanunu' kitabından bugüne kadar hiçbir yerde rastlamadığınız çok özel formülleriyle şifa bitkilerin reçeteleri…

  Dr. Yaman SÖNMEZ ve Tarihçi Ahmet ALMAZ hazırladı.

  HİNDİBA

  Safra kesesi ve karaciğer hastalıkları, karaciğeri en olumlu etkileyebilen bitkilerden biridir. Günde yenilen 5-6 çiçek sapı, kronik karaciğer iltihaplarında iyileşme sağlayabilir...İbn-i Sina bu bitkinin yapraklarının yıkanmadan ve soğuk su ile yapılan ekstrelerinin kullanılmasının gerektiğini savunan özel bir kitapçık hazırlamıştır.

  "Hindiba Risalesi" denilen bu kitapçıktan yazmalar İstanbul kütüphanelerinde bulunur. Bostan Hindibası, Frenk Salatası, ve Göynek adlarıyla da bilinir İbn-i Sinanın "Hindiba Risalesi" Süheyl Ünver tarafından 1930 yılında "Hindiba Mucizesi' adıyla Türkçe'ye çevrilmiştir.

  Ülkemizde yabani olarak bulunmayan bu bitki İstanbul ve Bursa'da özel olarak yetiştirilmektedir. Bu muhteşem bitkiler şu hastalıklara iyi gelmektedir: Safra kesesi ve karaciğer hastalıkları, karaciğeri en olumlu etkileyebilen bitkilerden biridir. Günde yenilen 5-6 çiçek sapının, kronik karaciğer iltihaplarında iyileşme sağlayabilir . Bu saplar şeker hastalığına da iyi gelebilir.

  HiNDiBAYI NASIL HAZIRLAYACAKSINIZ

  Çayı hazırlamak: Yarım tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış kara hindiba kökü bir su bardağı dolusu suya akşamdan eklenir sabah kaynama derecesine kadar ısıtılır ve süzülür. Bu çay kahvaltıdan yarım saat önce ve yarım saat sonra bölünerek içilir. l Bitki salatası: Bitkinin köklerinden ve yapraklarından hazırlanır, çiçek sapları çiçekleriyle birlikte yıkanan kara hindiba sapları çiçeklerden ayrılarak günde 5-10 tane yenebilir.

  KANI TEMiZLEDiĞi GiBi ROMATiZMAYA DA YARDIM EDER

  Deri kaşıntılarını, egzamaları ve temriyeleri iyileştirebilir. Mide sıvılarını düzene sokar ve midede birikmiş maddeleri temizler. Taze çiçek sapları karaciğer ve safrakesesinin çalışmalarını düzenler. Hindiba, içerdiği mineral tuzların yanı sıra, metabolizma hastalıklarına karşı çok önemli maddeleri de içerir. Kan temizleyici etkisi sayesinde, romatizma ve gut hastalıklarında da yardımcı olabilir.

  SUYU KOZMETiKTE KULLANILIYOR

  Sarılık ve dalak hastalığında da hindiba başarıyla kullanılabilir. Hindiba kökü, çiğ yenildiğinde veya kurutulup çay biçiminde kullanıldığında, kan temizleyici, sindirim kolaylaştırıcı, ter ve idrar söktürücü ve canlandırıcı etkilere sahiptir. Bu kökler kanı inceltir ve kanın koyu olması halinde başarıyla kullanılabilir. Eski bitki kitapları, hindiba yapraklarının ve köklerinin kaynatılarak, suyunun kozmetik olarak kullanıldığını yazıyorlar.
  Gebelikte Önerilen Günlük Besin Tüketimi


  GEBELİKTE ÖNERİLEN GÜNLÜK BESİN MİKTARLARI

  SABAH KAHVALTISI :

  1 su bardağı süt (200 cl)

  Beyaz peynir (1-2 kibrit kutusu kadar) 30-60 gr

  1 yumurta

  1 dilim ekmek

  Şeker 15-30 gr.

  ÖĞLE YEMEĞİ :

  1 porsiyon et

  (Izgara-haşlama) 200 gr.

  1 porsiyon sebze (200 gr.)

  ½ su bardağı yoğurt 100 gr.

  1 porsiyon meyva 200-250 gr.

  AKŞAM ÜZERİ KAHVALTISI :

  1 Su bardağı süt 200 cc.

  AKŞAM YEMEĞİ :

  1 porsiyon et veya balık (200 gr.)

  1 porsiyon sebze 200 gr.

  1 dilim ekmek 50 gr.

  1 su bardağı meyva suyu.
  Gebellikte Beslenme

  Sağlıklı olmanın temel gereklerinden biri yeterli ve dengeli beslenmektir.
  Bebek anne karnında gelişirken annenin kaynaklarını kullanır.
  Gebelikte doğru beslenme hem bebeğin iyi gelişmesi hem de annenin sağlığı açısından hayati önem taşır.

  Gebe günlük beslenmesinde :

  Bebeğin kemik, göz ve dişlerinin gelişimi için süt ve süt ürünleri

  Bebeğin kas, kan ve beyin gelişimi için et ve süt ürünleri ile kurubaklagil ve yumurta

  Vitamin ihtiyacı için meyve ve sebze tüketmelidir.

  Gebelikte iyi beslenmek için günlük yiyeceklere ek olarak

  Sütlü gıdalar

  2 su bardağı süt veya

  1 kase yoğurt veya

  2 kibrit kutusu boyutunda peynir ya da çökelek
  Süt Dışı Proteinli Gıdalar (1porsiyon)

  Et veya

  Balık veya

  Kurubaklagil (mercimek,fasulye vs.)

  Veya

  1-2 yumurta
  Taze meyve ve sebze

  BESLENMEDE DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

  Sık sık, az az yemeli
  Sindirimi güç gıdalardan kaçınmalı
  Bol su içilmeli
  Posalı gıdalar alınmalı
  Hazır gıda ve içeceklerden kaçınmalı
  Fazla tuzlu, baharatlı, şekerli, yağlı, hamurlu yiyecekler yenmemeli
  Günlük ekmek miktarı 3 orta dilimi geçmemeli
  D vitamini ihtiyacı için güneş ışığından yararlanmalı
  Uzun süre aç kalmamalı
  Sağlık personelinin vereceği kan ve vitamin hapları düzenli kullanılmalı
  Gebelik boyunca 9-12 kilodan fazla kilo almamalı

  GEBELİKTE BESLENME REHBERİ

  Gebelikte beslenme diğer dönemlerdeki beslenmeden çok daha önemlidir. Bebeğin tek besin kaynağı vardır : Siz.

  Gebelikte beslenme hem bebeğin büyüyüp ve olgunlaşması hen de annenin gereksinimlerinin karşılanması nedeniyle dikkat edilmesi gereken bir konudur.

  Uygun kilodayken gebe kalan sağlıklı bir kadında doğru beslenmeyle, gebeliğin sonunda yaklaşık 9 ile 12 kilo civarında bir ağırlık artışı görülür.

  Gebeliğin değişik safhalarındaki değişik ihtiyaçlar dolayısıyla bu artış ilk üç ay içinde ayda 1 kg, ikinci ve üçüncü üçaylarda ise ayda 1 ile 1,5 kilo düzeyinde tutulmalıdır. Aşırı bir ağırlık artışı ise hem annede hem de bebekte istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir.

  Gebelik ne beslenme alışkanlıklarının nede damak zevkinin değiştirilmesini gerektirmez. DENGELİ ve ÇEŞİTLİ beslenmek önemlidir. Yapacağınız tek şey doğal, taze ve bol çeşitli besinler almaktır.

  Gebe olduğunuzu anladığınızda bunlardan hangilerini düzenli olarak yediğinizi ve yiyecekleriniz arasında bebeğe zarar verecek bir şey olup olmadığını araştırın.

  Bu rehber gebeliğiniz sırasında düzenli beslenmenize ışık tutabilmek amacıyla hazırlanmıştır.

  KALSİYUM

  Bebeğinizin gebeliğin 8. Haftasında oluşmaya başlayan kemik ve dişlerinin gelişimi için kalsiyum önemlidir. Gebelikte, normalde gerek duyduğunuz miktarın iki katı kadar kalsiyum gereklidir. Kalsiyum açısından zengin besinler arasında peynir, süt, yoğurt, ve yeşil yapraklı sebzeler sayılabilir. Ancak süt ürünlerinin yağ açısından da zengin olduğunu unutmayın. Bu nedenle yağı alınmış süt ve yoğurdu yeğlemelisiniz.

  Günlük fazla kalsiyum gereksinimini şunlarla giderebilirsiniz : 85 gr yağsız peynir , 7 dilim beyaz ekmek, 2 bardak süt, 170 gr sardalye.

  Beyaz Ekmek
  Yağı Alınmış Süt
  Yarım Yağlı Peynir
  Lor Peyniri
  Taze Badem
  Sardalye

  PROTEİN

  Gebelikte protein gereksinimi arttığı için protein içeren çeşitli besinleri almalısınız. Balık, et, kuru baklagiller ve sütten yapılan besinler protein açısından zengindir. Ancak hayvansal besinler yağ açısından zengin olduğu için aşırı alınmamalı, etin yağsız tarafı yeğlenmelidir.

  - Tavuk Eti - Yağsız Kırmızı Et

  - Balık - Yumurta

  - Yoğurt - Mercimek

  - Yer Fıstığı - Kaşar peyniri

  - Fıstık Ezmesi

  C VİTAMİNİ

  C Vitamini plasenta için yararlıdır, vücudunuzun hastalık etkenlerine karşı direncini arttırır ve demirin bağırsaklarda emilimini kolaylaştırır. C vitamini taze meyve ve sebzelerde bulunur. Vücutta depolanmadığı için her gün belli bir miktar alınmalıdır. Uzun süre saklanan ve pişirilen besinlerde C vitaminin çoğu kaybolur. Besinleri tazeyken tüketmeli, sebzeleri ya çiğ yada az haşlayarak yemelisiniz.

  - Lahana - Bürüksel Lahanası

  - Greyfurt - Portakal

  - Domates - Patates

  - Karnıbahar - Çilek

  - Kırmızı ve Yeşil biber

  LİFLİ GIDALAR

  Günlük beslenmenizin büyük bir bölümünü oluşturması gereken lifli (posalı) yiyecekler, gebelikte sık görülen kabızlığın önlenmesinde çok yararlıdır. Sebze ve meyveler lif açısından zengindir. Her gün bolca yiyebilirsiniz. Kepekli besinler de lif içerir, ancak diğer bazı besinlerin emilimini bozduğundan fazla yenmemelidir.

  - Kepekli Ekmek - Kuruyemiş

  - Ahududu - Kepekli Makarna

  - Bezelye - Kuru kayısı

  - Esmer pirinç - Pırasa

  - Kuru Üzüm

  FOLİK ASİT

  Bebeğin merkezi sinir sisteminin gelişmesi için özellikle ilk haftalarda folik asit gereklidir. Vücutta depolanmadığı ve gebelik süresince normamden fazlasına gerek duyulduğu için her gün alınmalıdır.

  Taze yeşil sebzeler folik asit kaynağıdır. Pişirme ile içlerindeki folik asit azalacağı için çiğ ya da az haşlayarak yemelisiniz.

  - Ispanak - Yer Fıstığı

  - Fındık - Karnıbahar

  - Kepekli Ekmek

  DEMİR

  Gebelikte, hem bebeğin doğumdan sonra kullanacağı demirin depolanması hem de gebelik nedeniyle artan kanınıza yeterli oksijenin taşınabilmesi için normalden fazla miktarda demire ihtiyaç vardır. Hayvansal yiyeceklerdeki demir, sebze ve kuru meyvelerde olandan daha kolay emilir. Et yemiyorsanız, demirin emilimin arttırmak için aldığınız besinlerin C vitamini açısından zengin olması gerekir. Diyet demir eksikliğini gidermek için tek başına yeterli olaz. Dolayısıyla artan demir ihtiyacını karşılamak için demir içeren ilaçların alınması gerekir. Demir, bebeğin ve annenin ana ihtiyaçlarından biridir. Demir eksikliği sonucunda yorgunluk hissi ve konsantrasyon güçlüğünün yanı sıra cilt ve mukozada solukluk, saç dökülmesi gibi bazı fiziksel belirtiler de ortaya çıkar.

  Yağsız Kırmızı Et

  Ton Balığı
  Karaciğer

  Gebeliğiniz sırasında aldığınız besinler plesanta aracılğı ile bebeğinize de geçmektedir. O yüzden bebeğinize zararlı olabilecek besin maddelerinden korumanız gerekir.

  YAĞLAR

  Denğeli bir diyette toplam enerji ihtiyacının %30’u yağlar tarafından karşılanmaktadır.

  Tüketilecek yağların seçiminde bitkisel kökenli olanlar (zeytin ve mısırözü yağları) hayvansal olanlara (tereyağı, iç yağı) tercih edilmelidir.

  İŞLENMİŞ YİYECEKLER

  Konserve gibi işlenmiş yiyeceklerden gebeliğiniz süresince uzak durmalısınız. Bu tür yiyeceklerde genellikle fazladan şeker ya da tuz katılmıştır; fazlaca yağ içerebilirler, içlerinde gereksiz koruyucu, tatlandırıcı, renklendiriciler bulunabilir. Ürünlerin etiketlerini dikkatlice okuyup yapay maddeleri içermeyenleri ya da en az içerenleri seçmelisiniz.

  DONDURULMUŞ YİYECEKLER

  İşyeri yemekhanelerinden verilen sıcak yemeklerden, önceden pişirilmiş süpermarket yiyeceklerinden, yeni pişirilmiş ve sıcak olmayan tavuk etinden sakınmanız gerekir. Bunlarda bebeğinize geçip tehlike yaratabilmek bakteriler bulunabilir.

  BEBEĞİNİZİ KORUYUN

  SÜT VE PEYNİR

  Tam mayalanmamış peynir ve pastörize edilmemiş süt de zararlı olabilir. Mutlaka pastörize edilmiş süt içmelisiniz.

  SIVILAR

  Gebelikte böbrekleri çalıştırmak ve kabızlığı önlemek için bolca sıvı içilmesi çok yararlıdır. En iyi içecek sudur. Bu nedenle gebelikte istediğiniz kadar bol su içebilirsiniz.

  ÇAY, KAHVE, KAKAO

  Bunların hepsinde bulunan kafeinin sindirim sistemine bazı zararları etkileri vardır. Kafein içeren içmemeniz doğru olur. Hatta dayanabilseniz, bu tür içeceklerden gebeliğiniz boyunca uzak durun. Bunların yerine bol bol maden suyu içebilirsiniz.

  BİTKİ ÇAYLARI

  Gebelik sırasında bitki çayları içmek istiyorsanız bunların etkilerini iyiçe araştırmakta yarar vardır. Paketlenmiş olarak satılan hazır bitki çaylarının bir bölümünde bebeği etkileyebilecek katkı maddeleri olabilir, ancak çoğunun bebeğe zararı yoktur. Hatta ahududu yaprağından hazırlanan çayın doğumu kolaylaştırdığına eskiden beri inanılır.

  ŞEKER

  Kek, bisküvi, reçel ve meşrubat gibi şekerli yiyecek içecekte gerekli temel besin maddeleri azdır, kilo almanıza neden olabilirler. Enerjinizi ekmek gibi karbonhidratlardan almanız, şekeri azaltmanız yararlıdır.

  TUZ

  Çoğu insan gereğinden fazla tuz yer. Gebelikte ise aldığınız tuzun miktarını düşürmeniz önemlidir. Fazla tuz bacaklarda şişmelere ve sonuç olarak tansiyonunuzun yükselmesine yol açar.

  AŞERME

  Gebelikte turşu, muz, karpuz, soğan gibi bazı yiyeceklere karşı aşırı istek doğabilir. Çok arzuladığınız bu yiyecekleri sindirim düzeninizde bozukluğa neden olmuyorsa ve şişmanlamanıza yol açmayacaksa uygun miktarda yemenizde bir sakınca yoktur.

  SAĞLIĞINIZI KORUYUN

  GEBELİKTE EN YARARLI BESİNLER

  Süt, yoğurt, peynir : Kalsiyum , protein

  Yeşil yapraklı sebzeler : C vitamini, lif, folik asit

  Yağsız kırmızı et : Protein , demir

  Tavuk eti : Protein , demir

  Sardalye : Kalsiyum, demir , protein

  Balık : Protein

  Kepekli ekmek : Protein , lif, folik asit

  GEBELİKTE EN ZARARLI BESİNLER

  Genel olarak tatlı ve şekerlemeler

  Şekerli marmelatlar

  Likörler

  Gazlı ve şekerli içecekler (Kola,gazoz vb.)

  Aperatifler

  Kızartmalar

  Çok fazla kahve ve/veya çay

  İki kişilik yemek

  HASTALIKLARDAN KORUNUN

  Gebelik süresince beslenmeye bağlı olan bazı rahatsızlıklar görülebilir.

  Bunlar genellikle rahatsız edici semptomlar olmakla birlikte hamileliğin iyi neticelenmesini engelleyecek derecede değildirler. Yine de bunları kendi doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

  BULANTI

  Gebeliğin ilk aylarında sıklıkla rastlanan bu rahatsızlık gastrik aktiviyeti etkileyen hormonal değişimlere bağlıdır. Bu değişiklikler kimi zaman kusmaya ve bazı gıdalardan tiksintiye yol açabilir. Böyle bir tiksinti oluşursa bu gıdalar için zorlanmayıp başka gıdalara geçilmesi gerekir.

  Küçük ve sık öğünlerden oluşan hafif diyet, gastrik aktiviteyi azaltarak hazım müddetini kısaltır. Bu nedenle gün içinde dağıtılmış 5, hatta 6 küçük öğünle beslenilmesi tavsiye edilir.

  Sadece ender durumlarda ve kendi doktorunuzun isteği doğrultusunda ilaca başvurmanız gerekebilir.

  MİDE YANMASI :

  Bu rahatsızlık da hamilelikte sık görülür ve özellikle de büyüyen rahmin midede sıkışmaya yol açması nedeniyle tüm hamilelik müddetince devam edebilir. Bu durum için de küçük ve sık öğünler halinde beslenilmesi tavsiye edilir.

  KABIZLIK :

  Gebelikte hormonal faktörlere bağlı olarak barsak motilitesi (hareketliliği) azalmaktadır. Bu nedenle gebe kadınlara kepekli ekmek, hububat, meyva, çiğ ve pişmiş sebzeler gibi lif açısından zengin gıdaları bol miktarda almaları tavsiye edilir. Kabızlığa yönelik ilaçların kullanıımı ise tavsiye edilmez.

  KİLONUZU KONTROL EDİN

  En az haftada bir defa olmak üzere düzenli tartılın. Tartılma işini sabahları aç karnına ve giyinmeden yapın.
  Ayda ortalama 1 kiloluk bir artışla gebeliğin sonunda vücut ağırlığınızın 9 ile 12 kilodan fazla artmamış olması gerektiğini hatırda tutun. Ancak, ilk üç aylık dönemde gebeliğin normal gelişimi için herhangi bir kilo artışı gerekmediğini de unutmayın.
  Özellikle de el ve ayaklarda şişme görülüyorsa, aşırı hızlı kilo artışlarını (10 günde 1 kilo gibi) derhal doktorunuza bildirin. Aynı şekilde, kilonuzda belirgin bir düşüş olursa doktorunuzu durumdan hemen haberdar edin.