yakında vizyonda FİL

Son güncelleme: 02.08.2004 19:48
 • FİL (Elephant)

  Gus Van Sant imzalı"Fil" 2003 Cannes Film Festivali Altın Palmiye ödüllü. Film, ABD'de 20 Nisan 1999 tarihinde Colorado'nun Littleton kasabasındaki Columbine Lisesi'ne iki öğrencinin yaptığı; kendileri birlikte 15 kişinin ölümüyle biten silahlı baskından esinli olarak sahneye konuluyor. Bu filmde Gus Van Sant esas olarak Amerikan okullarındaki şiddet eğilimlerini, cinayetleri sahneye taşıyor.
  Yönetmen, bizi bir Amerikan lisesine götürüyor. Bir okul ve öğrencilerin günlük sorunlarını, oyun,konuşma ve aralarında ilişkilerini izliyoruz. Öğrencilerin günlük yaşamı anlatılırken okulun koridorlarındaki yürüyüşleri, kantin ve sınıflar ve bazen evlere uğrayarak akış, sahneye aktırılıyor.

  Yönetmen, öğrencilerin bir günlük yaşamını anlatırken şiddet unsurunu belli noktalarda toplayıp seyircinin dikkatini yönlendiriyor. Sarı saçlı Robinson'ın ensesini takip etmekten sıkılıyoruz veya Nefret dolu iki gencin öldürmek, yok etmek üzerine kurulu bilgisayar oyunları oynamaları gibi, doğrudan, planladıkları katliamla bağlantılı eylemlerde bulunmalarına tanık oluyoruz Ancak FİL diğer Hollywood filmlerinde olduğu gibi sürekli Nazi yanlısı, uyuşturucu bağımlısı , eşcinsel veya sapık gençleri kullanmıyor. Şiddet unsurunu sahneye getirirken sıradan tipleri ele alıyor. Böylece Amerikan toplumunda kökü çok derinlere inen şiddet eğilimlerinin sapıklıklarda değil toplumun yapısallığında aranması gerektiğine dikkat çekiyor.Filmin ismi de bu çağrışımı yapıyor. Toplumdaki gerçeği görmek istemeyen Amerikalılara göstermek istiyor adeta. Amerikan toplumuna medya aracılığıyla gün be gün pompalanan şiddet toplumda mayalanıyo.14 yaşında bir gencin bir milyon kez şiddet izlediğini, Irak cezaevinde boynuna ip bağlayıp çektiği Iraklının karşısında sakız çiğneyip sırıtan Amerikalı kadının şiddet ve işkenceye yatkınlığını görebiliyoruz.

  Filmde gereksiz bir eşcilsellik anımsatması yer alıyor, her ne kadar Canneste Van Sant, basın toplantısında eşcinsellik imasını ret etse de, katillerin birlikte duşa girip öpüştüklerini görünce başka türlü düşünmemiz zorlaşıyor.Ayrıca önce söylediğimiz gibi olay katillerinin sıradanlığına da bu sahne ile ters düşmüyor mu?

  Anlatımda bazı tekrarlar ve sıkıcılıklar olsa da sıradanlıkları daha baskın ve ayrıca belgesel mi,değil mi kesin yargıdan kaçınılmış yaz sıkılmışlığı arasında beğeni ile izlenebilecek bir fil...


  noimage
#02.08.2004 19:48 0 0 0