foto - dr.nezii
  Alttaki Kız mı Erkek mi?
  ewt kız
  Alttaki Kız mı Erkek mi?
  erkek
  Olmasaydı ne olurdu?
  iktidar ve üretim araçlarının halk tarafından kontrol edildiği bir toplum anlasıyı olurduu :) hakeden hak ettiğini alırdı ..

  seçimler olmasaydı ?
  Olmasaydı ne olurdu?
  karşıt fikirler olmazdı

  ABD (USA) olmasa?
  Olmasaydı ne olurdu?
  savaş olmazdı ..

  petrol olmasaydı
  Canınıza tak ettiği an?
  tak ................................ aaa ettiiii
  İnternette Aşka-Evliliğe İnanıyormusunuz
  Böyle Saçmalığa Kim İnanır...!


  kadir inanır :))) iğrençti biliyorum hahahha
  recep ivedik arama motoru !!
  hehe süpermiş
  Facebooktaki Komik Grup isimleri
  NASRETTIN HOCANIN ESEGI NOEL BABANIN GEYIGINE KARSI [TURK KULTURU IHRACI]
  :D bende buna bayıldım
  YAZ TATİLİNDE KALP CE DAMAR SAĞLIĞINIZI KORUMANIN YOLLARI

  Tatil, kişilerin iş hayatları veya normal rutin hayatlarının dışında bir takım şeyler yaparak kafalarını, vücutlarını dinlendirmeleri üzerine kurulu bir zaman dilimi, hemen hemen hepimizin, çalışan herkesin ihtiyacı olan bir şey... Ancak yazın diğer mevsimlerden en önemli farkı, sıcaklık derecesi. Sıcaklığın kalp-damar hastalıkları açısından önemli olan yanı ise vücutta yarattığı tuz ve sıvı kaybı. Aşırı sıcak ve beraberindeki sıvı kaybı nedeniyle kalp daha fazla çalışır ve daha fazla enerji harcamak zorunda kalır. Böyle olduğu için kalp-damar hastaları yaz aylarında sorunlar yaşarken, kalpteki bir takım bilinmeyen problemler de su yüzüne çıkar. Normal zamanlarda, yani, tatil dışı veya yaz öncesi veya sonrası olmayan alışkanlıklar; yemede, içmede, aktivitelerde görülür.
  Bir örnekle anlatırsak bütün kış boyu yatan, oturan, yiyen, içen, düzgün kontrolleri yapılmayan insanlar yaz sıcağında, sağlıklı yaşam adına egzersiz yapmaya başlarlar. Plajlarda futbol, voleybol gibi etkinlikler yaparlar böylece aslında varolan ama kişi kendini rahat hissettiği için bilinmeyen kalp hastalıkları ortaya çıkar.
  Sıvı ve tuz kaybının yaratacağı sorunlarla aslında herkes karşı karşıyadır. Ancak kalp hastalıkları açısından yaz sıcaklarının yarattığı tuz-sıvı kaybı, kalp-damar sorunu, kalp yetmezliği, kalp krizi hikayesi olanlar için başka bir önemi vardır. Sıcağa bağlı tuz kaybıyla beraber tansiyon düşmeleri ve su kaybı olduğu için kalp-damar hastalarının kullandığı bazı ilaçların dozları da fazla gelmeye başlayabilir.

  YAZ TATİLİ VE KALP-DAMAR SAĞLIĞI
  Yaz mevsimi tatil demek. Bu tatil zamanını sağlıklı bir şekilde geçirmek için planlı, programlı davranılmak gerekir.
  Tatil anlayışımızda da yeme-içmenin özel bir yeri var.
  Öğlenleri içilen alkol, ahbaplar, dostlar, akrabalarla beraber tüketilen yemeklere tatil dönemlerinde daha çok vakit ayrılır. Sıcakta damar sistemimizde özellikle derideki damar sistemimizde genişleme olur. Bu genişleme sayesinde terler ve sıvı kaybederiz. Vücudun fazla ısınmaya karşı kullandığı bu dengeleme sistemi ile vücut ısısının artışı, (bir anlamda motorun su kaynatması) önlenir. Alkolde benzer bir etki ile sıvı kaybını arttırır. Alkol alanlar fazlaca sıvı kaybederler. Bu da sıvı kaybını ikiye katlar. ( Bir başka deyişle motorda su kalmaz.) Sonuçta bu faktörler yüklü yemekler ve hareketle beraber kalbin çalışmasını ve enerji ihtiyacını arttırır. Kalbin enerjisini koroner damar dediğimiz, kalp damarları sağlar. Bunlarda kalbin fazla yüklenmediği zamanlarda rahatsız etmeyen darlıklar, enerji ihtiyacının artması ile rahatsızlık vermeye başlarlar ve buda kalp sorunlarına gidiş demektir.

  KALP-DAMAR HASTALARI VE YAZ
  Kalp-damar hastalığı açısından hastaları iki ayrı grupta inceleriz. Bu iki grup kabaca şikayeti olanlar ve olmayanlardır.
  Göğüs ağrısı ve benzeri şikayetleri olanlar vakit geçirmeden doktora başvurmalı ve gerekli muayene ve tetkiklerden geçirilmelidirler.
  Şikayeti olmayanlardan otuzbeş yaşın üstünde olanlar senede en az bir kere doktor kontrolünden geçmelidirler. Kalp hastalığı açısından risk grubundakilerin bu yıllık kontrollere daha fazla önem vermesi gerekir.
  Risk grubuna ellibeş yaş üstündeki erkekler, menapoza girmiş kadınlar, özellikle ailelerinde kalp hastalığı, kalp krizi öyküsü olanlar girer. Buna ilaveten, şeker hastalığı, tansiyon problemi, kolesterol problemi, kilo fazlası olan insanlar da risk grubundadır. Ayrıca bir kişi geçmişte beyin felci, bacaklarda damar tıkanması gibi, damar hastalığı problemleri yaşamışsa bunlarda da kalp damar hastalığı varlığı riski düşünülmelidir.Bu kişiler eğer yıllık düzenli kontrollerini yapmıyorsa mutlaka tatil öncesi kontrolden geçmelidirler. Kontrol çoğunlukla, kişinin doktorunun uygun gördüğü EKG, Eforlu test, Ekokardiyografi gibi, temel kalp testleri, ve laboratuar tetkikleri içeren bir muayeneyi içerir.
  Kalp krizi geçirmiş olanlar, kalp yetmezliği ve yüksek tansiyon hastalarının kullandığı ilaçlar, hastanın doktoru tarafından yaz aylarına göre düzenlenir. Yaz gelince güzel havalar, deniz kenarında olmak, aile ve arkadaşlarla bir arada geçirilen keyifli saatler yukarda da belirtildiği gibi kalp-damar hastaları için pek çok tuzağı da beraberinde getirir. Sıcak, sıvı-tuz kaybı, ilaçların etkisini arttırır, bir başka deyişle doz fazla gelmeye başlayabilir.
  Şeker hastaları da belli bir diyet uygulamak zorunda olan ve bu diyet çerçevesinde ilaç kullanan insanlardır. Yazın sıvı kayıpları artacağından şeker hastalarının sıvı alımlarını üst düzeyde tutmaları lazımdır. Şeker hastalarının da yaz aylarında ilaç dozlarında değişiklik yapmaları gerekebileceğinden mutlaka doktorlarına tatil öncesi danışmalıdırlar.

  NELERE DİKKAT ETMELİ?
  Sıvı kaybına dikkat; Öncelikle sıvı kaybına dikkat etmeli.Sıvı kaybını artıracak şeylerden kaçınmalı. Alkol, çay ve kahve kullanımıda aşırıya kaçmamalıdır. Sıcak havalarda aşırı aktiviteden kaçınmak gerekir. Giysiler de mevsime uygun olmalıdır. Açık renkler, ince, pamuklu, bol, havadar, hafif giyecekler seçilmelidir. Bol sıvı alınmalı ve sıvı ihtiyacı alkollü, gazlı, sodalı içecekler yerine su ve ayran gibi içeceklerle karşılanmalıdır. Güneş ışınlarının direkt olarak geldiği öğle saatlerinde dışarı çıkmaktan da kaçınmalıdır. Çıkılacaksa şapka kullanılmalı ve yukarda yazılan tavsiyelere uyulmalıdır.
  Aslında bu kurallar sadece kalp hastaları değil herkes için geçerlidir.
  Bunlara ilaveten ilaç tedavisi gören kalp hastaları baş dönmesi, halsizlik gibi bir şikayetleri olduğunda ilaç dozlarının ayarlanması gerekebileceğinide akıllarından çıkarmamalılar.
  Beslenmeye dikkat; Aşırı yağlı, midenin çok fazla çalışıp vücuda yük getirebileceği besinlerden kaçınmalıdır. Özellikle gündüz saatlerinde ağır yemeklerden uzak durulmalı ve hafif bol sıvı içeren taze sebze, meyveden zengin, fazla yağ yükü olmayan yiyecekler seçilmelidir.
  Yemeklerde özellikle gündüzleri alkol kullanımına çok dikkat etmelidir.
  Harekete dikkat; Sıcak havalarda spor yapılacaksa sabah erken veya akşam saatleri tercih edilmelidir. Sıvı replasmanına, sık ve yeterli oranlarda sıvı almaya çok dikkat edilmelidir.

  KALP KRİZİ NİÇİN ÖNEMLİDİR?
  Dünyada ve ülkemizde en sık ölüm sebebi kalp krizidir. Bu problemi olduğunda tedavi etmektense olmasını önlemek tıp adamlarının birincil görevidir. Yukarda sıralanan bazı faktörlerle yaz aylarında problemler olabileceğini tekrar vurgulamakta fayda var.

  KALP KRİZİ BELİRTİLERİ NELERDİR?
  Kalp krizinin en önemli belirtisi göğüs ağrısıdır. Şiddetli bir ağrı değilse de göğüsün orta yerinde sıkıştırır tarzda veya baskı tarzında çok rahatsız edici bir his diye tanımlanabilir. Bu ağrı kişiden kişiye değişen subjektif bir tecrübedir. Göğüs ağrısı çeneye, sol kola doğru uzanabilir. Bazen sırta vurabilir. Beraberinde nefes darlığı çarpıntı hatta bayılma hissi gibi sıkıntılar da olabilir. Bu ağrı özellikle egzersizle geliyorsa kalbi düşündürür. Egzersizle başlayan bu his egzersiz yapmadan da gelmeye başlarsa kesin alarm demektir. Göğüs ağrısına bulantı-terleme gibi bulgular eşlik ediyorsa derhal bir sağlık merkezine başvurulmalıdır. Ancak her göğüs ağrısı kalbe bağlı değildir. Bu satırları okuyanlar haklı olarak korkacaktır. Yapılan istatistikler göğüs ağrılarıyla kliniklere başvuranların içinde yüzde otuzun da altında kalan bir oranda kalp hastalığı teşhisi konulduğunu gösteriyor.

  KALP-DAMAR HASTALIKLARINDAN KORUNMA
  Korunma için öncelikle sigara içmeyi kesmeli ve kilo vermelidir. Şeker hastalığı yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol problemi varsa, bunlar kontrol altına alınmalıdır. Tansiyon problemi olanların “Tansiyonum yüksek ama beni rahatsız etmiyor” diye düşündüğünü sıkça görüyorum. Unutulmamalıdır ki; yüksek tansiyon rahatsız etsin etmesin mutlaka tedavi edilmelidir.
  Bu sayfalarda ilaç tedavisi ile ilgili birşeyler yazılması yanlış olur. Bu bilgiler mutlaka doktorunuzdan alınmalıdır. Ancak sıkça sorulan vitaminler ve benzeri katkı ilaçları ile ilgili sorulara değinmek gerekirse; kalp damar hastalığı açısından B vitamini faydalıdır. Sanılanın aksine A, C, D , E gibi vitaminlerin kalp-damar hastalıklarında koruyucu olduğu gösterilmemiştir. Kalp-damar hastalıklarından korunmada halk arasında balık yağı olarak anılan Omega asitlerinin de kalp hastalığından ölüm oranını düşürdüğü bilimsel olarak gösterilmiştir. Magnezyum, selenyum gibi bazı minerallerin de korunmada etkili olduğu iddia edildi ancak faydaları bugüne kadar kanıtlanmış değildir.
  Bilimsel çalışmalar bira, şarap, viski gibi mayalı içkilerin kalp damar sağlığı açısından faydaları olduğunu gösteriyor. Kadınlar için günde maksimum bir birim (kadeh ya da duble), erkekler içinse iki birim alkol almanın kalp sağlığı açısından yararlı olabileceği gösterilmiştir. Yanlış anlaşılmasın içmeyenlere gidin alkol kullanmaya başlayın gibi bir tavsiyede bulunmak doğru değildir. Kalp doktoru olarak bira, şarap ve viski kalbe iyi geliyor diyebilirim ama başka organlara olan zararı göz önünde tutulmalıdır.
  Bazı insanlar vitamin, aspirin alarak, balık yağı kullanarak her şeyi engelledikleri kanısına kapılıyorlar. Öncelikle sigara, fazla kilo, yüksek tansiyon, şeker, kolesterol gibi problemlerin halledilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Bunları yapmadan vitaminden aspirinden medet ummak, bilimsel olarak kendimizi kandırmaktan öte bir anlam taşımaz.

  KALP HASTALARI DİKKAT!
  Tuz ve sıvı kaybı hayatınızı tehdit eder;
  Bol sıvı alın.
  Sıcakta aşırı efor sarf etmekten kaçının.
  Yağlı, ağır yemekten, sıcakta alkol almaktan kaçının.
  Yaza uygun giyinin.
  Tatile çıkmadan önce doktor kontrolünden geçin.
  İlaçlarınızın dozajlarının ayarlanması gerekebileceğini unutmayın.
  Göğüste ağrı, aşırı terleme ve bulantı gibi belirtiler yaşıyorsanız derhal bir sağlık kurumuna başvurun.

  Korunmak için
  Sigarayı bırakın.
  Kilo verin.
  Düzenli spor yapın.
  Tansiyon, kolesterol ve şeker hastalığınız varsa mutlaka doktor kontrolünde tedavinizi aksatmayın.

  Yaz aylarında aşırı yağlı, midenin çok fazla çalışıp vücuda yük getirebileceği besinlerden kaçınmak gerekiyor. Özellikle gündüz saatlerinde ağır yemeklerden uzak durulmalı ve hafif, bol sıvı içeren, taze sebze ve meyveden zengin, fazla yağ yükü olmayan yiyecekler seçilmelidir. Sıvı kaybını artıracak alkol, çay ve kahvede aşırıya kaçmamak, güneş ışınlarının direkt olarak geldiği öğle saatlerinde güneş altında kalmaktan, aşırı aktiviteden kaçınmak gereklidir. Özellikle öğle saatlerinde dışarıya çıkmak gerekecekse de açık renkler, ince, pamuklu, bol, havadar, hafif giyecekler seçilmelidir.

  DERİ KANSERİNE DİKKAT GÜNEŞTEN KORUNMANIN YOLLARI
  GÜNEŞİN ZARARLI ETKİLERİNDEN KORUNUN

  Güneşin yaşamımız için yararlı etkileri olduğunu tartışamayız. Yeryüzüne ulaşan güneş ışınlarının en önemli faydalarını D vitamini sentezi, çeşitli zararlı mikroorganizmaların yok edilmesi, psikolojimiz üzerine olan pozitif etkileri olarak sayabiliriz. Dermatologlar uzun yıllardır hastalarına güneşten kaçınmalarını ya da sınırlı temasta bulunmalarını öneriyor. Çünkü solar radyasyon deri kanserlerinin, eksojen deri yaşlanmasının ve düzensiz pigmentasyonun başlıca nedeni. Dermatologların toplumu eğitme çabalarına karşı deri kanseri çok hızlı artış gösteriyor. Bronzlaşma tüm dünyada ve toplumumuzda sağlıklı bir görünüm ile ilişkilendirilse de dermatologlar için bronzluğun anlamı deri hasarı! Güneşe maruz kaldığımızda deri kendini korumak için melenositlerini ve melanosit içindeki pigment hücrelerini büyüterek kendini korumaya çalışır. Sonuç olarak bronzlaşma derinin kendini koruma yöntemidir. Deri ne kadar bronz ise o kadar hasar almış demektir.

  Güneş ışınlarının derideki etkileri nelerdir?
  Güneş ışınlarından bize zararlı olanları ultraviyole (Morötesi) ışınlarıdır. Ultraviyole ışınlarının 3 çeşidi vardır; A, B ve C. Ultraviyole C dünyaya ulaşmaz. Ultraviyole ışınlarının %95 ni oluşturan ultraviyole A bronzlaşmadan sorumludur ve camdan geçer. Ozon tabakası tarafından filtre edilemez. Ultraviyole B ışını ise güneş yanıklarından ve cildin yaşlanmasından sorumlu olmakla beraber asıl tehlikesi kanserojen olmasıdır. Yani cilt kanserine yol açmasıdır. Ozon tabakası tarafından filtre edilir ve camdan geçemez.
  Güneş ışınlarının zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  Güneş yanığı yapar
  Geçici olarak bağışıklık sistemini baskılar.
  Güneş ışınına duyarlı cilt hastalıklarını alevlendirir.
  Derinin destek dokularına zarar vererek deride kırışıklığa yol açar.
  Deride melanin pigmentinin artmasına yol açarak deriyi koyulaştırır.
  Gözde katarakt oluşumuna yol açar.
  Deri kanserlerine yol açar.
  Bunların yanında diğer etkilerini de şöyle sıralayabiliriz :
  Deride lekeler, çillenme, deride kalınlaşma ve kabalaşma, erken yaşlanma, ince damarların oluşması, deri esnekliğinin kaybolması ve deri kanserleridir. Güneşin deri üzerindeki kronik etkilerini fotoyaşlanma ve deri kanserleri olarak ta özetleyebiliriz.
  Deri kanserlerinin tam oluşma mekanizması bilinmemekle beraber tüm deri kanserlerinin güneş ile ilişkili olduğu bir gerçektir. Özellikle açık tenli insanlarda güneş hasarının oranı çok yüksektir. ABD’de beyaz ırkta siyak ırk’a göre cilt kanserleri 15 kat daha fazla görülüyor. Cilt kanserlerinin % 80’ni kronik olarak güneşe maruz kalan lokalizasyonlarda görülür. ABD’her yıl bir milyon yeni melanom dışı deri kanseri tanısı konuluyor.

  Güneş ışınlarının deride oluşturduğu etkiler deri tiplerine göre farlılık gösterir mi?
  UV ışınlarının deride oluşturduğu etkiler deri tiplerine göre değişiklik gösterir. Oluşan etkiler derinin melanin miktarı ve güneşe maruz kaldıktan sonra melanin üretebilme kapasitesine göre farklılıklar gösterir.Hem akut etkiler hem de kronik etkiler açık tenli ciltlerde daha fazla olur. Standart olarak beş tip deri vardır.

  Tip I deri: Kolay yanar, asla bronzlaşmaz.
  Tip II deri: Genellikle yanar, seyrek olarak bronzlaşır.
  Tip III deri: Hafif yanar, genellikle bronzlaşır.
  Tip IV deri: Çok nadiren yanar, her zaman iyi bronzlaşır.
  Tip VI deri: Asla yanmaz güneşe duyarsızdır, siyah ırk.

  Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden nasıl korunmalıyız?
  Güneşin akut ve kronik zararlı etkilerine maruz kalmamak için yaşamın her döneminde güneşten korunmak için bunun bir yaşam biçimi olarak benimsenmesi gerekir. Çocukların, yaşlıların ve açık tenlilerin güneşten korunmak konusunda özellikle duyarlı olması gerekir. Yaşam boyu aldığımız güneş miktarının % 80’nini yaşamımızın ilk 18 yılında alır. Çocukluk ve ergenlik dönemlerinde oluşan akut, ciddi güneş yanıklarının yaşamınızın ileri dönemlerinde oluşacak cilt kanserleri için önemli bir risk faktörü oluşturduğu unutulmayın. Güneşten korunma yöntemlerinin hiç biri % 100 koruyucu değildir. O yüzden koruyucu önlemlerin hepsini beraber uygulayın.

  Uygun giysiler kullanın: Geniş kenarlı şapka, gözlük, sıkı dokunmuş, açık renkli giysiler
  11-15 gibi güneş ışınlarının yeryüzüne dik geldiği saatlerde güneş ışınlarına maruz kalmayın
  Yaz aylarında herkes, özellikle açık tenli kişiler gün örtüsü denilen güneş koruyucu ürünleri kullanmalı.
  Güneş koruyucular etki mekanizmalarına göre 3 grupta incelenir.

  Kimyasal koruyucular: UV ışınlarını absorbe eder ve deriye girişini engellerler (PABA, PABA esterleri, sinnematlar, salisilatlar, benzofenon)
  Fiziksel koruyucular: UV ışınlarını yansıtma ve dağıtma mekanizması ile etki ederler. (çinko oksit, titanyom dioxside, kaolin) Opak oldukları için kozmetik kullanımları zordur.
  Kombine koruyucular: Kimyasal ve fiziksel koruyucuların kombine edilmesi ile oluşurlar.
  Güneş koruyucular tüm yaş gruplarında güvenle kullanılan ürünlerdir. 6 aydan küçük bebekler için titanyum dioxside içeren güneş koruyucular daha az tahriş yaptıkları için tercih edilmelidir.

  İyi bir güneş koruyucu hangi özellikleri taşımalıdır?

  Kokusuz ve renksiz olmalı
  Suya ve terlemeye dayanıklı olmalı
  Tahriş edici özellikleri olmamalı
  UVA ve UVB ye karşı koruyucu olmalı
  Güneş koruyucular güneşe çıkmadan 30 dk önce sürülmeli, su, terleme ile etkinliğinin azalacağını düşünerek 4 saat ara ile yenilenmeli.

  Güneş koruyucular deri kanserini arttırır mı?
  Son yılarda güneş koruyucuların deri kanserlerini arttırdığına dair bir takım fikirler tartışılıyor. Bunun, güneş koruyucuların kullanılmasından çok, bu ürünleri kullananlara güneş altında kalmayı cesaretlendirmesine bağlı olduğu düşünülüyor.  DERİ KANSERİ RİSKİNE KARŞI DİKKAT !!!
  Her kanserde olduğu gibi deri kanserlerini de erken yakalamak kesin tedavi için çok önemli. Onun için ilk belirtilerde gecikmeden doktora başvurmak çok önemlidir.

  Deri kanserlerinin ilk belirtilerinden bazıları şunlardır:

  Başlangıcından itibaren 3 hafta geçmesine rağmen iyileşmeyen yaralar.
  Devamlı kaşınan, kabuklanan, kanayan leke veya yaralar.
  Büyüklüğü, kalınlığı, yapısı değişen, kenarı düzensizleşen benler ve kahverengi lekeler.
  Rengi çok kısa sürede koyulaşan, büyüyen, kaşınan ve üstündeki pürtüklenmesi arttan benler.
  Yukarıdaki belirtilerden biri veya birkaçı görüldüğünde en kısa zamanda bir cildiye Uzmanına gözükmek erken tanı ve tedavi açısından önemli avantajlar sağlayabilir.

  Solaryum zararlı mı?
  Solaryumlar suni UVA lambaları içerir. Suni UV lambaları da güneş ışınlarına göre 26 kat daha fazla zararlı ışınlar içerir. Solaryum kronik güneş etkileri olan fotoyaşlanma ve deri kanseri oluşumuna neden olur.

  Otobronzlar zararlı mı?
  Otobronzlar, dihidroksiaseton içeren kozmetik ürünleridir. Derideki bazı proteinlerle birleşerek deriye bronz görüntüsü verirler. Bu ürünlerin güneşten koruma özellikleri yoktur. Ayrıca mutlaka beraberinde ilave güneş koruyucular kullanılması gerekir.


  Facebooktaki Komik Grup isimleri


  Ağa poke’unun üstüne poke olur mu?.
  Tırtıllar asla asla asla asla kahverengi bot giymez
  Ebemi de bulucam Facebook’da Allahın izniyle
  Kahramanım Kermit nerdesin
  Bülent Ersoy’dan korkanlar
  Tüm kaşarlar eriyecekse küresel ısınmaya evet!.
  senin aşkında yalanmış,bana yalanmamışı lazım
  Evlenip balayına gideceğime bekar kalıp alayına giderim
  öğrenemedin gitti şu mobileti kullanmasını heyvanoğlu heyvan
  Obsesif Kompülsif Bozuklukları olanları sevenler ve koruyanlar derneği
  "düşük bel" pantalon giyip sonra da çekiştirenleri kınayanlar kulübü
  Malkara Keşan Hoppala Paşam.
  Facebook Bizi Discoya Götür
  Cinnet Geçirmek İsteyenler , Geçirenleri Anlayanlar
  TÜRKİYE KADİRİST ERKEKLER BİRLİĞİ
  Baba Beni Okuldan Al
  Emrahı Lostta görmek istiyoruz
  doğu bloku ülkelerinden gelen kızlara pasaport vize uygulanmasın
  tuncay sanlı'yı tuğba özay'a benzetenler grubu
  NASRETTIN HOCANIN ESEGI NOEL BABANIN GEYIGINE KARSI [TURK KULTURU IHRACI]
  Cocuklugunda sivrisinek kovucu beyaz dumanin arkasinda bagirarak kosanlar
  tusubasa türk olsun milli takımda oynasın


  sizlerinde görüp duyduğu böyle komik grup isimleri varsa paylaşın arkadaşlar
  Fatih Ürek Yeni Imaj
  burda benim fatihle ilgili bi grubum var herkeşi beklerim doktorunuz geldi hanımmmm
  Fatih Ürek Yeni Imaj
  marabım canem sen nelerle uğrasıon böle :)
  BİR BÜLENT ECEVİT ŞİİRİ
  .birşeyler olacak yarın
  duruşundan belli
  kırdaki atların
  bulutların koşuşundan belli
  kazışından köstebeklerin toprağı

  karıncaların telâşından belli
  birşeyler olacak yarın
  belki bir tomurcuk
  belki bir ağacın düşen yaprağı
  belki de bir çocuk

  pek o kadar göremesek de uzağı
  kuşların uçuşundan belli
  birşeyler olacak yarın
  öbürgünden önemsiz
  yarından önemli
  ANNE
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  Yaşım çok mu büyüdü benim?
  gevesemmmmmmmm ellerine sağlık
  Hiç Kayboldun Mu?
  ellerine yüreğine sağlık
  SANA GELİYORUM SANA YA HAK
  saolasın
  Ben
  teşekkür ederim saolasın
  Ben
  SAOLASIN BEN BİR ABDURRAHİM KARAKOÇ HASTASIYIM ADAMIN HER ŞİİRİ BİR DESTAN ABİCİM TAVSİYE DERİM
  SANA GELİYORUM SANA YA HAK
  .Görmeden, doğduğum gecenin seherini
  Ellerim değmeden anama,
  Ve günah izi yokken dudaklarımda,
  Bebeklere has bir dille ağlayarak,
  SANA geliyorum SANA
  Çırılçıplak

  Köklerim sığmadı zamana;
  Silktim ham meyvelerimi utandım da,
  Bir garip ağaç oldum aşk ükesinde,
  Kutsal duygularınla donandım yaprak yaprak
  SANA geliyorum SANA
  Dal-budak

  Ne bir dürüm ekmek var heybemde
  Ne içecek suyum kana kana...
  Bir tutam umutla düştüm yollara,
  Bazan yürüyerek, bazan koşarak
  SANA geliyorum SANA
  Yalınayak

  Yollar uzadıkça yük ağırlaştı,
  Ateş düştü gönlümdeki harmana
  Bıraktım ağrıyı, sızıyı bir yana;
  Hasretinden ipil ipil yanarak,
  SANA geliyorum SANA
  Bir avuç toprak

  Seyrettim uzaktan benliğimi ki,
  Et, kemik, kan değilmiş manâ
  Habibin hakkına, İsmin hakkına
  Af dilemek icin ağlayarak,
  SANA geliyorun SANA
  Ya HAKK..
  .

  ABDURRAHİM KARAKOÇ
  Ben
  .....Ben: Karlı dağların deli rüzgârı..
  Ben: Tozlu yolların demirbaşıyım.
  Ben: suyu kurumuş sevgi pınarı...
  Ben: Toprak bekçisi, mezar taşıyım.

  Ben: Hep yıllar yılı kanayan çıban...
  Ben: Fikir sürüsün yitiren çoban.
  Ben: Hayâl peşinde çarıksız taban...
  Ben: gurbet ağzında bulgur aşıyım.

  Ben: çürük bir gemi aşk denizinde..
  Ben: Yağmur damlası dostun izinde.
  Ben: Yanıp kül oldum aşkın közünde...
  Ben: Kara sevdanın dert yoldaşıyım.

  Ben: Koyu düşmanım yersiz gülüşe
  Ben: Düşüvermişim bitmez bir düşe
  Ben: Bıldır ağlarım bu yıl ölmüşe...
  Ben: Bensiz duygunun ilk savaşıyım.

  Ben: Gönlü aklına uymayan deli..
  Ben: Az düşünceden doymayan deli.
  Ben: Beni ben diye saymayan deli...
  Bırakın, ben benden uzaklaşayım.

  ..


  Abdurrahim KARAKOÇ
  ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNE
  SAOLASINIZ
  BEKLEYEN
  SAOLASIN
  ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNE
  sizde saolun
  BEKLEYEN
  . Sen, kaçak bir ürkek ceylansın dağda,
  Ben, peşine düşmüş bir canavarım!
  İstersen dünyayı çağır imdada;
  Sen varsın dünyada, bir de ben varım!

  Seni korkutacak geçtiğin yollar,
  Arkandan gelecek hep ayak sesim.
  Sarıp vücudunu belirsiz kollar,
  Enseni yakacak ateş nefesim.

  Kimsesiz odanda kış geceleri,
  İçin ürperdiği demler beni an!
  De ki: Odur sarsan pencereleri,
  De ki: Rüzgar değil, odur haykıran!

  Göğsümden havaya kattığım zehir,
  Solduracak bir gül gibi ömrünü.
  Kaçıp dolaşsan da sen, şehir şehir.
  Bana kalacaksın yine son günü.

  Ölürsün... Kapanır yollar geriye;
  Ben mezarla sırdaş olur, beklerim.
  Varılmaz hayale işaret diye
  Toprağında bir taş olur, beklerim...


  Necip Fazıl Kısakürek ..
  ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNE
  . Şu Boğaz Harbi Nedir? Var mı ki dünyada eşi?

  En kesif orduların yükleniyor dördü beşi,

  -Tepeden yol bularak geçmek için Marmaraya

  Kaç donanmayla sarılmış ufacık bir karaya,

  Ne hayasızca tahaşşüd ki ufuklar kapalı!

  Nerde-gösterdiği vahşetle bu: bir Avrupalı

  Dedirir-yırtıcı, his yoksulu, sırtlan kümesi

  Varsa gelmiş, açılıp mahbesi, yahut kafesi!

  Eski Dünya, Yeni Dünya bütün akvam-ı beşer

  Kaynıyor kum gibi, Mahşer mi, hakikat mahşer.

  Yedi iklimi cihanın duruyor karşında,

  Osrtralyayla beraber bakıyorsun ; Kanada!

  Çehreler başka, lisanlar, deriler rengarenk.

  Sade bir hadise var ortada : Vahşetler denk.

  Kimi Hindu, kimi Yamyam, kimi bilmem ne bela...

  Hani tauna da zuldür bu rezil istila...

  Ah o yirminci asır yok mu, o mahluk-i asil,

  Ne kadar gözdesi mevcut ise hakkiyle sefil,

  Kustu Mehmetçiğin aylarca durup karşısına;

  Döktü karnındaki esrarı hayasızcasına,

  Maske yırtılmasa hala bize affetti o yüz ...

  Medeniyet denilen kahbe, hakikat yüzsüz.

  Sonra melundaki tahribe müvekkel esbab,

  Öyle müthiş ki: Eder her biri bir mülkü harab.

  Öteden saikalar parçalıyor afakı;

  Beriden zelzeleler kaldırıyor amakı;

  Bomba şimşekleri beyninden inip her siperin;

  Sönüyor göğsünün üstünde o aslan neferin.

  Yerin altında cehennem gibi binlerce lağam,

  Atılan her lağımın yaktığı: Yüzlerce adam.

  Ölüm indirmede gökler, ölü püskürtme de yer

  O ne müthiş tipidir: Savrulur enkaaz-ı beşer...

  Kafa, göz, gövde, bacak, kol, çene, parmak, el, ayak,

  Boşanır sırtlara, vadilere, sağnak sağnak.

  Saçıyor zırha bürünmüş de namerd eller,

  Yıldırım yaylımı tufanlar, alevden seller.

  Veriyor yangını, durmuş da açık sinelere,

  Sürü halinde gezerken sayısız tayyare.

  Top tüfekten daha sık, gülle yağan mermiler...

  Kahraman orduyu seyret ki bu tehdide güler!

  Ne çelik tabyalar ister, ne siner hasmından;

  Alınır kala mı göğsündeki kat kat iman?

  Hangi kuvvet onu, başa, edecek kahrına ram?

  Çünkü tesis-i ilahi o metin istihkam.

  Sarılır, indirilir mevki-i müstahkemler,

  Beşerin azmini tevkif edemez sun-i beşer;

  Bir göğüslerse Hudanın edebi serhaddi;

  O benim sun-i bediim, onu çiğnetme dedi.

  Asımın nesli... diyordum ya... nesilmiş gerçek:

  İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek.

  Şuheda gövdesi, bir baksana, dağlar, taşlar...

  O, rukü olmasa, dünyaya eğilmez başlar,

  Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor,

  Bir hilal uğruna, ya Rab, ne güneşler batıyor!

  Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş, asker!

  Gökten ecdad inerek öpse o pak alnı değer.

  Ne büyüksün ki, kanın kurtarıyor Tevhidi...

  Bedrin aslanları ancak, bu kadar şanlı idi.

  Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?

  Gömelim gel seni tarihedesem, sığmazsın.

  Herc ü merc ettiğin edvara da yetmez o kitab...

  Seni ancak ebediyetler eder istiab.

  Bu, taşındır diyerek Kabeyi diksem başına;

  Ruhumun vayhini duysam da geçirsem taşına;

  Sonra gök kubbeyi alsam da, rida namıyle;

  Kanayan lahdine çeksem bütün ecramıyle;

  Mor bulutlarla açık türbene çatsam da tavan;

  Yedi kandilli Süreyyayı uzatsan oradan;

  Sen bu avizenin altında, bürünmüş kanına;

  Uzanırken, gece mehtabı getirsem yanına,

  Türbedarın gibi ta fecre kadar bekletsem;

  Gündüzün fecr ile avizeni lebriz etsem;

  Tüllenen mağribi, akşamları sarsam yarana...

  Yine bir şey yapabildim diyemem hatırına.

  Sen ki, son ehl-i salibin kırarak savletini,

  Şarkın en sevgili sultanını Salahaddini,

  Kılıç Arslan gibi iclaline ettin hayran...

  Sen ki, İslamı kuşatmış, boğuyorken hüsran,

  O demir çemberi göğsünde kırıp parçaladın;

  Sen ki, ruhunla beraber gezer ecramı adın;

  Sen ki, asara gömülsen taşacaksın... Heyhat,

  Sana gelmez bu ufukalar, seni almaz bu cihat...

  Ey şehid oğlu şehid, isteme benden makber,

  Sana ağuşunu açmış duruyor Peygamber.

  MEHMET AKİF ERSOY
  ..,,
  G.O.R.A CEM YILMAZIN BEKLENEN FİLİMİ 29 EKİMDE
  .bu ne????...
  BÜYÜK SÖZLER