Karl Marx, Trabzon'da doğsaydı

Son güncelleme: 31.10.2022 20:02
 • noimage
  Mizahçı ve senaryo yazarı Yılmaz Okumuşun, "Karl Marx Trabzonda doğsaydı" fikrinden yola çıkarak yazdığı "Laz Kapital" adlı kitabı, fıkra tadında yazılardan oluşuyor.
  Gırgır, Nankör, Hıbır, Ustura ve Küstah gibi mizah dergileri ile İnce İnce Yasemince, Kaygısızlar, Baskül Alise ve Tatlı Kaçıklar gibi dizilerin senaryo yazarı olarak tanınan Yılmaz Okumuş, "Laz Kapital" kitabında, hayatın farklı alanlarından konuları, Karadenizin kendine özgü şivesi ve düşünce tarzıyla ele aldı.
  Okumuş, "Laz düşünür" olarak tasavvur ettiği "Laz Marx"ın yanı sıra, Küstah dergisindeki tipleme "Mustafa Kamil Zorti, Tonyalı Hoca ile asistanı Süleyman, Hakan Şükür, Mustafa Topaloğlu gibi "otorite"lerin de "Laz Kapital" hakkındaki düşüncelerine veriyor.

  KİTAPTAN BAZI BÖLÜMLER

  Okumuşun "Laz Kapital"inde, Karl Marxın metanın kullanım ve değişim değerine ilişkin tezleri mizahi dille şöyle anlatılıyor:
  "Efendum meta iki yönlidur. Kullanum değeri ve değişum değeri vardur. Baluk Pazarinun orada bizum uşaklari bir araya toplayup buni örneklerle açuklamak istedum. Foter Osmani koni mankeni yaptum. Ula Foter Osman, 20 kilo hamsin var tamam mi? Tamam Laz Marks emice. Şimdi buni 20 metre kumaşla değişturmek isteyisun... Ula bu dingil tutturdi, "ben değişturmem, hamsimi kimseye vermem. Ula eşşeğun önde gideni, haburaya size Laz Kapitalun can damari olan bir koniyi, değişum değerini açuklayacağum, bu tutturmiş değişturmem diye. Bizum örnek yatti tabii. Keşke hamsi örneği vermeseydum.
  Efendum tahmin edeceğunuz gibi metayla-metayi değişturmek içun 20 kilo hamsiyi sirtuna vurup çarşu pazar gezinmek berbat bir iştur.
  Haydi 20 kilo hamsiyi taşidun ya 20 tane beyuk kütüğün varsa. Ula kütüğü nasil taşiyacaksun? Kütüğün değişim değerini hayata geçurmek, Asteruks ve Hopdeduks dişindaki insan evladi içun imkansuzdur.
  Uzatmiyayim, soninda bütün metalarun yerine geçecek ortak bir değişum değeri bulundi; para. Böylece o zamana kadar sirtinda 20 kilo hamsiyle, 40 kilo tuzla gezinmekte olan insanluk beyuk bir zahmetten kurtulmiştur. Bakunuz, bel ve sirt ağrilari, disk kaymasi paranun bulunmasindan sonra giderek azalmiştur. Ta ki hali saha denen lanet buluşa kadar." Yılmaz Okumuş, kitabın kısa sürede ikinci baskısını yapmasının, "mizahın yadsınmaz gücünü ortaya koyduğunu" söyledi.
#28.07.2006 11:27 1 0 0
 • Güzel kitaba benziyor...

  Okumak lazım...

  Ellerine sağlık. Teşekkürler...
#31.07.2006 13:19 0 0 0
 • Güzel bir şeye benziyor :)
#24.09.2006 20:17 0 0 0
 • Paylaşım için Teşekkürler Ellerine Sağlık
#31.10.2022 20:02 0 0 0