İş ararken yapılan 13 hata

Son güncelleme: 24.11.2022 17:04
 • Mülakata giderken kot pantolon giymemeniz gerektiğini biliyorsunuz. Peki iş ararken de nasıl davranmanız gerektiğine bu kadar özen gösteriyor musunuz? Size iş bulabilecek insanlara yaklaşmaya çalışırken farkında olmadan onları kendinizden uzaklaştırıyor da olabilirsiniz. Çevre edinirken bu hatalardan kesinlikle kaçınmalısınız. 1. İşten atılana kadar beklemeyin Birçok insan işsiz kalınca yeni iş aramaya başlar. Oysa yeni insanlarla tanışmak ve kendiniz için yararlı bilgiler toplamak için sürekli gözünüz ve kulağınız açık olmalı.

  2. Ne istediğinizi bilin

  Bir kariyer seminerine katılıyorsanız, oraya ne için gittiğinizi biliyor olmalısınız. İş mi arıyorsunuz? Eğer öyleyse, belirli bir iş mi, yoksa herhangi bir iş mi? Sektörü bilen birkaç kişiyle tanışmak mı yoksa deneyimli birinin tavsiyelerini dinlemek mi istiyorsunuz? Biriyle sohbet etmeye başladığınızda konuşmayı istediğiniz yöne çekebilmeniz gerekiyor. Ne istediğinizi bilmezseniz amacınıza ulaşamazsınız.

  3. Yanınıza kartvizit almayı unutmayın

  Size yardımı dokunacak biriyle tanışıp daha sonra tekrar görüşmeyi kararlaştırdıktan sonra üzerine adınızı ve telefon numaranızı yazacak bir peçete aramak oldukça küçük düşürücü bir durumdur. Bu işe girişmişken paraya kıyıp kendinize şık ve kaliteli bir kartvizit bastırın.

  4. Komik e-mail adresleri kullanmayın

  Sizi arkadaşlarınız yalnız_kovboy@... veya tahtakurusu@... gibi adreslerinizle biliyor olabilir fakat iş ararken ciddi bir e-mail adresi kullanmalınız. Örneğin bu adınız ve soyadınızdan oluşan bir e-mail adresi olabilir.

  5. Ukala olmayın

  Kariyer planlarınızdan söz ettiğiniz herkesi can kulağıyla dinleyin, insanlar öneride bulunarak yardım etmeye çalışır. Sizin bu konuda ne kadar bilgili olduğunuzu anlamalarına gerek yok.

  6. İnsanları sıkmayın

  İnsanların iş konuşmak için bir araya geldiği zamanlarda sadece sizinle değil, birbirleriyle de konuşmaya hakkı var. Eğer biriyle telefonla konuşuyorsanız da bu insanın sizden başka da işi olduğunu unutmayın.

  7. Görünüşünüze dikkat edin

  Hedeflediğiniz sektördeki insanlarla tanışacağınız zaman iyi giyinmeye özen gösterin. İnsanların ellerini sağlam sıkın, dik durun, göz temasından kaçınmayın ve mümkün olan her şekilde saygılı davranın. Bunu mülakat için bir prova olarak görebilirsiniz, fakat unutmayın, kimse pejmürde kılıklı ve sakar adayları mülakata çağırmaz.

  8. Kendinizi gösterin

  Sağlam iş ilişkileri olan başarılı insanlar sayısız insanla konuşur ve aralarından sadece diğerlerinden bir şekilde farklı olanları hatırlar. Kendine güvenen, tuttuğunu koparan bir insan imajı yaratın ve bir lider gibi davranın. Fakat sınırı da fazla aşmamaya özen gösterin, insanlara iddialı olduğunuzu göstermeye çalışıyorsunuz, itici olduğunuzu değil.

  9. Pasif davranmayın

  Eğer biri size Maalesef, size uygun bildiğim bir iş yok derse hemen arkanızı dönüp gitmeyin. Peki iş piyasasının ne zaman canlanacağı hakkında bir fikriniz var mı? Bu meslekten başka kimleri tanıyorsunuz? Sizce benim bundan sonraki adımım ne olmalı? gibi birkaç soru sorun. Bu gibi sorular gerçekten ilgili olduğunuzu gösterir ve karşınızdakinin önce aklına gelmeyen birkaç şeyi hatırlamasını sağlayabilir.

  10. Yalan söylemeyin

  Falanca kişi bana numaranızı verdi ve sizi aramamı tavsiye etti demek kolay görünebilir. Hatta istediğiniz kişiyle görüşmenizi de sağlayabilir, fakat eninde sonunda bu kişi falancanın size kendi numarasını vermediğini öğrenir. Böylece bir değil, iki kişiyi kaybetmiş olursunuz.

  11. İnsanlara çıkar için yaklaşmayın

  Kimse kullanılmayı sevmez. Görüştüğünüz herkese sonradan telefonla, e-maille ya da basit bir notla teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. Size yardımcı olmaya çalışan insanlara, önerilerini takip ettiğinizde elde ettiğiniz sonucu bildirin. Bir iş bulduğunuzda da size doğrudan faydası dokunmuş dokunmamış herkesi haberdar edin. Bu insanlarla işinizin bittiğini düşünebilirsiniz fakat yollarınız bir gün tekrar kesişebilir.

  12. Nereden geldiğinizi unutmayın

  Bir tanıdığı vasıtasıyla iş bulan insanların ödemeleri gereken bir borç vardır. Siz de karşınıza iş arayan biri çıktığında onun için elinizden geleni yapın.

  13. Ciddiye alın, ertelemeyin

  İş aramak ciddi bir iştir, gerçekten mesai harcamak gerekir. Zaman sizin aleyhinize işler, süre uzadıkça kendinize güveniniz azalır, ümidiniz kırılır. Bir zaman hedefi belirleyin ve bu süreyi en iyi şekilde kullanmaya bakın. Ertelemeyin, üşenmeyin, nasıl olsa bulamam diye moralinizi bozup yerinizde oturmayın. Mutlaka sizi mutlu edecek bir iş bir yerlerde vardır, bulmak için aramanız gerekir.
#28.07.2006 14:37 1 0 0
 • evet bu noktalar çok önemli,

  en önemlisi de kendinize çok güvenerek hareket etmeniz
#28.07.2006 16:08 0 0 0
 • Dİkkat etmek gerekkk.....
#28.07.2006 23:55 0 0 0
 • Hemde uygulamak
#29.07.2006 13:21 0 0 0
 • evet bu noktalar çok önemli,
#24.08.2006 12:32 0 0 0
 • bu noktalara dikkat edersek sanırım br iş bulmuş oluruz
#23.10.2006 14:51 0 0 0
 • Paylaşım için Teşekkürler Ellerine Emeğine Sağlık
#24.11.2022 17:04 0 0 0