LOLİTA SENDROMU

Son güncelleme: 23.10.2006 14:47
 • burası yerimi ama yazacam başka yer bulamadım ve sizlerle paylaşmak istedim

  Etrafımızda on, on iki yaşında olup da kendileri Lolitacılığa özenen kızlarımız nereden çıktı? Özellikle büyük şehirlerimizin mutena ve lüks semtlerinde ortada dolaşan ortaokul, maksimum lise 1 talebesi pek çok kız çocuğu akşamüstü "caddeye" inerken veya hafta sonu "takılırken" küçük kadınlar gibi giyiniyor, makyaj yapıyor ve öylesine davranıyorlar. Henüz biyolojik ve psikolojik açıdan çocuk olan bu güzelim kızlar kendi tâbirleriyle "kaşar" gibi ortalarda dolanıyorlar. İşin başka bir düşündürücü boyutu da, kendilerinden çok daha büyük ve aç kurtların tuzaklarına düşüyorlar. Vaktinden çok önce cinsellikle, sapkınlıklarla ve akabinde sigarayla, alkolle tanışıyorlar. Bâzılarında buna bir de uyuşturucu uyarıcı maddeler ekleniyor. Tabii ki ciddi trajediler de bunu takip ediyor.
  Toprağı bol olsun, Freud'un bahsettiği gizlilik (latans) çağı çoktan güme gitti. Çocuklarımız daha sekiz dokuz yaşından itibâren "çıkmaya, âşık olmaya başlıyorlar. Özdeşleşme-benimseme nesneleri 1900'lerin başında olduğu gibi anne, baba, komşu, amca filân olmaktan çıktı. Medya her evde, dünya çocukların gözünün önünde, sansürsüz ve agresifçe! Vaktinden önce büyümek için onları âdeta kamçılayan bir reklâm ve özendirme bombardımanı var. Bebek bezi reklâmlarında bile erotik temalar kullanılır oldu. Para-merkezli dünya görüşü her yere hâkim oldu.
  İyi de, bu psikolojik ve psikiyatrik açıdan doğru mu? Kesinlikle değil. Çocuklar çocukluklarını çocuk olarak yaşamalı, ergenler ergen gibi, gençler de genç gibi. Yoksa her türlü ruhsal yozlaşmaya ve hastalığa, "borderline" durumlara uygun ortam oluşuyor. Lütfen Lolitalaşmayın, Lolitalaştırmayın kızlarımız(ı).
  Her şeyi bir zamanı ve zemini var. Aman dikkat!
  13 Mayıs 2006 Cumartesi
  Prof. Dr. M. Kerem Doksat, Psikiyatri Uzmanı
  Uz. Dr. Neslim G. Doksat, Çocuk Ergen ve Genç Psikiyatrisi Uzmanı


  Gerçekten de genç kızların bu durumuna şaşırmamak mümkün değil. Toplumsal etki medyayla sınırlı değil ki. Artık bizlerin de içselleştiridiği değerler haline geldi güzellik, çekicilik kriterleri. Çocuklar da sonuçta bizim değerlerimizle büyüyorlar.

  Oyuncak bebeklerden hiç bahsetmiycem ama barbie makyaj malzemelerinden direkt gerçek makyaja geçiş hiç de zor değil. Ayırımı nasıl anlatmalı ebeveyn olarak bilemiyorum. Özenmekle özenti yaşamak arasında biryerdeler sanırım. Tüm fantazilerin gerçekliğe dönüşebileceği bir toplumsal gerçeklik içinde miyiz yoksa?

  Cinsellik adına baktığımda bu durum aşırı tutuculuk kadar sağlıklı bir cinselliğin gelişimine engel tabii.

  Diğer yandan, bir teori de büyüme hormonu içeren ilaçların çocukları zamanından önce ergenliğe soktuğu yönünde. Fizyolojik olarak da ergenlik yaşının düşmekte olduğu gözlemi bunu paralel gibi. Ne dersiniz? Bİr miktar faturayı da kontrolsüz tarıma kesmeli mi?

  Sonunda çareyi dedelerimizde olduğu gibi, çocukları ergenliğe girmeden başgöz etmekte bulacağız bu gidişle

  Saygılar,
#01.09.2006 08:58 0 0 0
 • @ pote15
  Burasi bu konu icin daha uygun  Prof. Dr. M. Kerem Doksat beyin yazdiklarina katiliyorum lakin son cümlesine katilamaycagim.ergenlik cagina gelmeden basgöz etmek bir cözüm degil, helede bu zamanda hic ama hic degil.
  cahil kalmamak adina tv lerden herseyden sansürsüz bahsediliyor.
  bir toplum icinde tv ye bakmaya korkuyor olduk. aman simdi hangi bir sahne gelecek aman simdi nasil bir reklam gelecek gibisinden.
  birini cocuklardan kaciracak olsan digerini kacirmak mümkün degil.acaba cözüm eve tv almamakmi peki disarda gördükleri ve heves ettikleri
  Ne yazikki bazi anne babalar; cocuktur ne olacak düsüncesinden yola cikarak, o cocugun bu davranistan dolayi basina neler gelebilecegini düsünmüyorlar.
  sarkilarda kliplerde erotik payi almis basini gidiyor.para getiriyormu para, önemli o.
  Ebeveynler artik cocuklari ile bir savas icinde.birakmasan bir dert biraksan binbir dert.Medya özgürlük özgürlük diye ciglik atiyor .bire bir milyon , diren direnebilirsen.bu konuda yaz yaz bitmez . Insaallah direnisimizde pes etmeyiz.
#01.09.2006 09:27 0 0 0
 • Pote 15 kardeşim. Çok iyi bir konuya değimişsin. Seni canı gönülden kutluyorum kardeşim. Sarı_ menekşe sanada teşekkürler


  Lütfen çocuklarımıza dikkat edelim.
#01.09.2006 09:40 0 0 0
 • Ben de acaba sadece ben mi böyle düşünüyorum diyodum içimden. Demek doğru düşünüyormuşum. eskiden böyle değildi......

  Yazı için teşekkürler
#02.09.2006 07:23 0 0 0
ibr ibr foto
 • evet gerçekten çok doğru ama bilmem dikkatinizi çektimi ki muhakkak çekmiştir. o yaşlarda hatta daha ileri yaşlarda kendini dışarıya vuranlar , daha doğrusu nasıl yapacaklarını bilmedikleri için bizim gözümüze takılanlar hep yoksul belli bir gelir seviyesi altındaki aile çocukları. çünkü gazete ve tv leri her açışımızda sizinde yazdığınız gibi karşımıza çıkan reklam , magazin , !spor! , programlarının hepsinde kim nerde kiminle ne yemiş ! ne giymiş onları gösteriyor bu çocuklarında bizim bunlardan ne eksiğimiz var düşüncelerinden dolayı arttı bu olaylar. toplumda aslında hepimiz sadece para peşinde hatta kolay para kazanmak peşinde olduğumuz için medya da olayı sadece maddiyat olarak değerlendirip örf adet ve geleneklerimizi hiçe sayarak bu yayınları arttırarak sürüyor önümüze . isteyen seyretsin diyorlar ama 4-5 ana kanalın hangisini açarsanız aynı saatlerde benzer programlar olduğu için elimiz mecbur seyrediyoruz. çok değil 5-6 sene öncenin gençleriyle bugünün gençlerini bile kıyasladığımızda ne kadar fazla yozlaşma olduğunu zaten görüyoruz. ve ben çocuklarımı hangi topluma , neden ve nasıl yetiştirmeye çalıştığımı çocuklarımın sonunun ne olacağını kara kara düşünmekte ve kendime bile hiçbir açıklama getirememekteyim arkadaşlar. sonumuz hayırola.
  ""tabi böyle deyip elimizi kolumuzu bağlayarakta oturamıyoruz ama bariz bir çözümde üretemiyoruz.en azından ben öyle düşünüyorum.""" yav pote ne konu açmışsın be arkadaşım içimizi dışımıza döküverdin ha amma dertliymişim.
#03.09.2006 00:00 0 0 0
 • böyle bir konuya değindiğin için seni kutluyorum
#23.10.2006 14:47 0 0 0