Çocuk odasına mavi lamba

Son güncelleme: 18.10.2006 14:36
  • Amerikalı bir uzmana göre, odalarında mavi lamba bulunan, mavi lamba ışığına uyanan ve sakız çiğneyen çocuklar, okulda daha başarılı oluyor. Mavi lamba ile uyanan çocukların beyin gücünün de arttığı iddia edildi.

    THE I.Q. Answer adlı kitabın yazarı Dr. Frank Lawlis, çocukların her gün uyandıkları ortamın ve nasıl uyandıklarının okuldaki performanslarını etkilediğini söyledi. Lawlis, mavi lamba ile uyanan çocukların beyin gücünün arttığını belirtti. Lawlis, "Çocuğunuzun pozitif ve enerjik bir şekilde güne başlamasını istiyorsanız onları mavi lamba ile uyandırın. Gözleri kapalı bile olsa, mavi lambaya bakan çocukların beyinleri uyarılıyor" dedi.

    ABCnin haberine göre, çocuklara teker teker ve burun delikleri yoluyla nefes almayı öğretmenin de yararları var. Dr. Frank Lawlis, bu teknik ile beyine çok fazla oksijen yollandığını ve bunun sonuçlarının da sınavlarda açıkça görüldüğünü söyledi. Dr. Lawlis, "Beş ya da on dakika zaman harcayıp çocuklara nasıl nefes alınması gerektiğini öğretirseniz, sınav sonuçlarında yüzde 10 veya yüzde 20 iyileşme göreceksiniz" dedi.

    Frank Lawlis, akademik performansı artırmanın bir diğer yolunun sakız çiğnenmesi olduğunu kaydetti. Lawlis, "Çenenin çalışması ile birlikte vücutta da bir ritm ve tempo oluşuyor. Bu da bilgi kazanımına yardımcı oluyor" dedi.

    Dr. Lawlis, "Burundan nefes alınmalı, vücut ve beyin için en anlamlı metabolizma yaratılmalıdır. Sakız çiğnenmesi de buna sağlıyor" dedi.
#18.10.2006 14:36 0 0 0