Her yıl 5 bin bebek spina bifidalı doğuyor

Son güncelleme: 09.11.2006 15:45
  • Son yıllarda daha çok duymaya başladığımız "açık omurilik" anlamına gelen spina bifida hastalığı, Türkiye'de her yıl beş bin bebeğin çeşitli kusurlarla doğmasına sebep oluyor    Dr. Sibel Akkol, düzenli folik asit vitamini alınmasıyla doğumsal kusurların yüzde 70'inin önlendiğine dikkat çekti. Spina Bifida Derneği İzmir Şubesi, Avrupa Birliği'nin finanse ettiği, Sağlık Bakanlığı'nın "Türkiye Üreme Sağlığı Programı" kapsamında desteklediği "Sağlıklı Kuşaklar Güvenli Annelik İçin Nöral Tüp Defekti Projesi"ni Smyrna Art Tüp Bebek Merkezi'ndeki anne adaylarına anlattı.

    Bebeğin gelişiminin ilk üç ayda tamamlanması nedeniyle bu dönemde ortaya çıkacak rahatsızlıkların bebeğin ölü ya da kusurlu doğmasına neden olabileceğini vurgulayan Proje Teknik Koordinatörü Dr. Sibel Akkol, "Spina Bifida açık omurilikten çıkan sinirlerin çalışamaz hale gelmesiyle oluşan doğumsal bir rahatsızlıktır. Türkiye'de her yıl beş bin bebek spina bifidalı doğuyor. Yürüttüğümüz bu çalışmada temel amacımız, anne adaylarına bu rahatsızlığın, yeterli folik asit vitamini alınmasıyla büyük oranda engellenebileceğini anlatmak." dedi. Doğurgan çağdaki tüm kadınların gebelikten önce başlayarak her gün folik asit vitamini alması gerektiğini belirten Akkol, "Bir çeşit B vitamini olan folik asit, özellikle yeşil yapraklı taze sebzeler, ahududu, böğürtlen, tahıl, baklagiller, süt ürünleri, karaciğer ve mayalanmış yiyeceklerde bulunuyor. Ancak bu besinler belirli bir oranda tüketilebileceği için yine de gebelik öncesinde kadınların tablet şeklinde folik asit alması şart. Çünkü folik asit sadece spina bifidanın değil, sinir sistemiyle ilgili diğer hastalıkların da önüne geçiyor." şeklinde konuştu.

    Anne adaylarının yanı sıra Smyrna Art Tüp Bebek Merkezi doktorları ve bayan çalışanlarının da büyük ilgi gösterdiği seminerde, bayan katılımcılara toplantı öncesi ve sonrasında eğitim anketleri de uygulandı. Spina Bifida Derneği İzmir Şubesi Başkanı Av. Nurdan Anlı, Sağlıklı Kuşaklar Güvenli Annelik İçin Nöral Tüp Defekti Projesi'ni pilot bölge olarak Narlıdere'de uyguladıklarını, zaman zaman da Smyrna Art'ta olduğu gibi farklı platformlarda anne adaylarıyla bir araya geldiklerini söyledi.
#09.11.2006 07:23 0 0 0
  • faydalı bilgilerin için saol özlem,sara hastalıgı ve insülin kullanan anne adaylarında spina bifitali hastalıklı çoçukların dogması daha çok görülüyor
#09.11.2006 10:19 0 0 0
  • ozlem çok sağol biraz bilgili bilinçli olursak böle olmaz 5 bin çok büyük bi rakam yaaww
#09.11.2006 15:45 0 0 0