Çay Buğusunda ki Tebessüm

  Kışa girizgâh olan şu günlerde havanın gözü yaşlı Ankara’da. Yağmur kararsız, kâh yağıyor, kâh duruyor. Havaya rağmen, güvercinler sevimli ve sükûn içinde. Sabahın, taze başlangıçlara merhabası ise biraz buruk.


  Sabahları havaya karışan taze simit kokusu ve çay buğusu bu merhabanın burukluğuna merhem oluyor. Çay bardağının üstünde halkalanan tebessümün albenisi sarıp sarmalıyor adeta… Simitteki susamın dişler arasındaki çıtırtısı bir şarkı oluyor. Sımsıcak çayla simitse birbirine pek yakışıyor… Sıcak bir tevazu yumağına dönüşüyor ellerde ikili.


  Çayla simidin damak çelen ihtişamına, boyun eğmeme ihtimaliniz çok zayıf böyle havalarda. Çay,ister fincanda, ister bardakta olsun; eğer tazeyse kokusu ve buğusuyla büyüler göreni. Taze gevrek susamlı bir simitle ve çayla yaşayacağınız mütevazı şölen her zaman içinizi ısıtır, her zaman muteberdir.


  Çay, kapalı havanın matlığını giderir; berrak ve ışıl ışıl görünüşüyle. Itırı ciğerlerinize şifa; tadı damağınıza nefasettir. Şükrün, ete kemiğe bürünmüş hâlidir bir bakıma çayla simit…Her lokmada ve her yudumda farkına varırsınız bu durumun.


  Çayın buğusundaki tebessüm, gözlerinizin aydınlığıdır. Her bakışta içinizi açar. Üstünüzdeki ataletten kurtulmanıza vesile olur. Taze çaya, illa bir yoldaş bulmak gerekiyor ise o yoldaş; mutlaka dumanı üstünde susamlı Ankara simidi olmalıdır. Ki çayın buğusundaki tebessüm her yudumda biraz daha ziyadeleşsin.


  Çay demlemeye zaman bulamadan evden çıkmışsanız gam değil. Bir punduna getirip çayının ihtişamını, simidinin methini bildiğiniz adreslerden birine uğrayın. Yok öyle bir adres bilmiyorum diyorsanız. Yaşadığınız şehrin,mütevazı güzelliklerine biganesiniz demektir.
  Tez vakitte bu biganelikten kurtarın özünüzü. Ya da Beşevler semtine uğrayıp *Kirvenin demlediği çayın damağınızda ve dimağınızda iz bırakmasına kapı aralayın. Simitle çayın ünsiyetine şahitlik edin. Tabii kirvenin mukallitliklerine tebessüm etmeniz de işin cabası…

  Yoksa, başka türlü bu gri günlerin sıkıntısını atlatamazsınız. Çayınız taze demli, simidiniz çıtır çıtır ; huzur ve sağlığınız gümrah olsun…


  Ankara, 13.10.2011 İ.K
  SHEAKSPEAR