600 yıl önce 'donan' korku

  Güney Amerikada Amazon bölgesinde mezar ve tapınak olarak kullanılan gizli bir yeraltı mağarasında bulunan 600 yıl öncesine ait bir düzine mumya, bilim dünyasında büyük heyecan yarattı.

  Bir kadın mumyasının Norveçli ressam Edvard Munchun ünlü "Çığlık" tablosunu çağrıştıran biçimde, korku ve dehşetten ellerini yüzüne kapatmış olarak bulunması, büyük ilgi çekti. Bilim adamları, kadının bu pozisyonunun ölüm korkusunu nasıl yaşadığını apaçık ortaya koyduğunu söylediler.

  "Çaçapoyalar" (Bulut İnsanları) kabilesi mensuplarına ait bir düzine mumyanın bulunduğu mağara, Perunun yağmur ormanları kıyısında üç ay önce yürüyen bir köylü tarafından tesadüfen keşfedildi. Bilim adamları, mağarada 600 yıl bozulmadan kalabilmiş mumyalarla birlikte seramik, kumaş ve duvar resimleri de buldular.

  Çaçapoyalar, uzun boylu sarışın ve beyaz tenli oldukları için bazı araştırmacılar Avrupadan geldiklerine inanıyor. İnkalar tarafından fethedilen Çaçapoya topraklarındaki tüm kayıtlar, 1512de İspanyolların işgalinden sonra kayboldu. Bir tek Ant Dağlarında 3 bin metre yüksekteki Kuelap Kalesi kaldı.
  bununla ilgili bi fotoğraf vardı bi sitede..
  gerçekten çok ilginçti..anlattıkları kadar var..
  paylaşım için teşekkürler
  çığlık atan kadın mumyasını gördüm gazetede çok ilginç gercekten aha o mumyanın fotosu görmek isteyene
  biraz yakından çekim bu ama idare eder

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  te$ekkürLer...
  paylaşım icin tesekkurler
  Ya o kadını canlı canlımı mumyaladılar Acaba bu o dönemin cezalandırma şekillerinden birimiydi