Doğum Sonrası Beslenme

Son güncelleme: 25.03.2014 09:54


 • Yeni anne olan kadınlar, doğum sonrası yapacakları hafif hareketlerle en erken üç ay sonra eski formlarına dönebiliyor.
  Ancak karın kaslarının eski halini alması için daha uzun bir süreye ihtiyaç duyuluyor. Sezaryenle doğum yapanların ise karın hareketlerine iki ay sonra başlamaları gerekiyor.
  Doğum sonrası için doktorların önerdiği birkaç hareket :
  1- İlk günlerde her saat başı ayak bileğini öne ve arkaya doğru bükerek kan dolaşımınızı kolaylaştırın.
  2- Yine ilk günlerde dizleriniz bükük halde sırtüstü yere yatarak nefes alırken bütün gücünüzle karnınızı içeriye çekin ve 10'a kadar sayın. Rahatlayın. Tekrar yapın.
  3- İlk haftanın sonunda sırtüstü uzanın, dizlerinizi bükün ve ayak tabanlarınızı yere basın. İdrar tutar gibi kaslarınızı sıkın ve içinize doğru çekin. Bu halde kalın ve 10'a kadar sayın. Rahatlayın. Tekrar yapın.
  4- İkinci haftanın sonunda sırtüstü yatıp dizlerinizi bükün. Ayaklarınız yerdeyken kollarınızı karnınızda kavuşturun ve ellerinizle karnınızı itin. Başınız ve omuzlarınızla vücudunuzu kaldırmaya çalışın. 10'a kadar sayıp rahatlayın. Tekrar yapın.
  5- Üçüncü haftanın sonunda sırtüstü yatarken dizlerinizi bükün. Bacaklarınızı hafifçe ayırın. Kollarınızı öne uzatarak dik olarak oturun. Dengeyi bozmadan bacaklarınızı hafifçe uzatın. Sırtınızı geriye doğru kaydırın ve 10'a kadar sayın. Kollarınız öne doğru gergin dururken, rahatlayın ve hareketi tekrar yapın. Harekete alıştıktan sonra kollarınızı dizlerinize doğru uzatarak sırtınızı yere daha çok yaklaştırabilirsiniz.
#25.03.2014 09:54 0 0 0
Sürüklemek İçin Tıkla