HEPATIT NEDIR VE NERDEN GELIR

Son güncelleme: 27.12.2005 22:00
 • SARILIK (HEPATİT) NEDİR ?
  Bütün dünyada oldukça yaygın bir hastalık grubu olan viral hepatitler halkımızın "sarılık " olarak bildiği hastalıktır. Oysaki sarılık demek Viral Hepatit demek değildir. Sarılık ,viral hepatitlerin yalnızca bir bulgusudur. Hastaların çoğu sarılık olmadan bu hastalığı geçirirler. 
  HEPATİT TÜM DÜNYADA SALGINLAR YAPAR
  Viral Hepatit ;virüslerin yol açtığı karaciğer iltihabıdır.Virüsler vücuda kan yada ağız yolu ile girerek karaciğere yerleşip çoğalarak karaciğer hücrelerini hasara uğratır ve karaciğerin işlevlerini bozar. Bugüne kadar hastalık yapan beş tane hepatit virüsü saptanmıştır.Bunlar A,B,C,D ve E tipi hepatit virüsleridir.
  BELİRTİLERİAŞIRI HALSİZLİK ÇABUK YORULMA BULANTI,KUSMA ÇAY RENGİ İDRAR BELİRSİZ EKLEM VE KAS AĞRILARI KARIN AĞRISI,BAŞ AĞRISI SARILIK(nadiren görülmektedir.bazen gözakları,bazende tüm vücut sararacak şekildedir) A ve E tipi HEPATİTLER A ve e tipi viral hepatitler halkımızın "Bulaşışıcı Sarılık" olarak bildiği hastalıktır.Bulaşıcı sarılıkta ani başlayan ,belirgin işaretler veren hastalık tablosu oluşur ve kendiliğinden iyileşirler . Bulaşıcı sarılık ; koşulları kötü olan toplumlarda sık rastlanır.Bulaşıcı sarılığa neden olan A ve E tipi hepatit virüsleri hastaların dışkılarında bulunur.lar.Dışkıların bulaştığı su ve yiyeceklerle yada yakın temas yolu ile geçer.kan yolu temas sonucu bulaşma yok denecek kadar azdır. 

  BULAŞICI SARILIK ,DIŞKILARIN BULAŞTIĞI SU VE YİYECEKLERLE yada YAKIN TEMAS YOLU İLE GEÇER
  Gelişmemiş ülkelerde salgınlaryaparlar.Toplu yaşanılan yerlerde (eviçi,kreş,anaokulu,kışla gibi) salgınlara neden olur .Ülkemizde toplumun büyük bir kısmı çocukken bu hastalıgı geçirir ve ömür boyu bağışık kalır. Bulaşıcı sarılık ;sürekli vücutta taşınmaz,siroz ve karaciğer kanseri oluşturmaz. 

  TOPLUMUN BÜYÜK KISMI ÇOCUKKEN HEPATİT A GEÇİRİR
  A VE E TİPİ HEPATİTLER TEDAVİSİ VE KORUNMA Bulaşıcı sarılığın en iyi tedavisi istirahat ,dengeli ve yeterli beslenmedir.

  BULAŞICI SARILIĞIN BULAŞMASINI ÖNLEMEK İÇİN TEMİZLİK KURALLARINA DİKKAT ETMEK GEREKİR.
  Bulaşıcı sarılık ;büyük oranda dışkı ve ağız yolu ile bulaşır .Bu yol ile bulaşmanın önlenmesi bir alt yapı sorunudur. Kişisel korunmada ise,temizlik kurallarına dikkat etmek gerekir. En etkili kişisel korunma ,hasta kişilerin sağlıklı kişilerle temasının denetlenmesidir. Hasta normal yaşam ortamından uzaklaştırılmamalı ancak hastaya ait eşyaların kullanılmaması gerekir. Hasta kişiler başkalarına kesinlikle yiyecek hazırlamamalıdır. Kullanılan mutfak eşyası ,elbise ,çarşaf gibi eşyaların sabun ve sıcak su ile yıkanması yeterlidir. Salgınlar durumunda içme suları kaynatılmalıdır.

  HERKES YEMEKTEN ÖNCE VE SONRA ELLERİNİ SABUN VE SU İLE YIKAMALIDIR
  Bulaşıcı sarılık aşısı ,gerekli kişilere uygun doz ve tekrarlarla yapılırsa uzun süreli koruma sağlar.

  BULAŞICI SARILIĞIN EN İYİ TEDAVİSİ İSTİRAHAT , DENGELİ VE YETERLİ BESLENMEDİR
  B,C,D TİPİ VİRAL HEPATİTLER B,C,D Tipi viral hepatitler halkımızın , " gizliSarılık " yada "kara sarılık" olarak bildiği hastalıktır.

  GİZLİ SARILIK GEÇİREN KİŞİLERİN BİR KISMINDA SİROZ VE KARACİĞER KANSERİ GELİŞİR
  Gizli sarılık mikrobunu alan kişilerin bir kısmı bu mikrobu vücutlarında taşırlar ve başkalarına bulaştırırlar. Bu kişilere "taşıyıcı" denir. Taşıyıcı olmak dahi ilerde siroz ve karaciğer kanseri gelişmesi için yeterlidir. Üstelik taşıyıcı kişilerin virüsü başka kişilere de bulaştırması toplumun geleceği açısından büyük bir sorun oluşturmaktadır.
   
  DÜNYADA 300 MİLYON KİŞİ ;TÜRKİYEDE 5 MİLYON KİŞİ HEPATİT B VİRÜSÜ TAŞIYICISIDIR
  HER ÜÇ KİŞİDEN BİRİSİ HEPATİT B VİRÜSÜ İLE TEMAS ETMİŞTİR
  BULAŞMA YOLLARI En önemli yol kan temasıdır.(Kan nakli,ortak enjektör kullanımı yada herhangi bir yolla kan teması) -Cinsel ilişki -Anneden bebeğe. B,C,D tipi HEPATİTLER TEDAVİSİ VE KORUNMA Gizli sarılıkta ani başlayan hastalıkta en iyi tedavi,istirahat,dengeli ve yeterli beslenmedir. Günümüzde eski yanlış inançların aksine ,bir çok değişik ilaçlarla sarılığın tedavisi yapılmaktadır.

  GİZLİ-KARA SARILIĞIN TEDAVİSİ VE AŞISI VARDIR
  Gizli sarılıkta başlıca buluşma , kan yolu ile olduğundan ; Kan yolu ile bulaşmaya Yönelik önlemler alınmalıdır. Bunun için kan bankalarında ,hastane ve Kızılay da virüs taramaları yapılmaktadır. Ortak iğne yada enjektör kullanımından kaçınılmalıdır. Ayrıca her şüpheli cinsel ilişkide prezervatif kullanılmalıdır. Ailede sarılık geçiren kimse varsa yada risk altındaki kişiler hekime başvurarak korunma sağlar.
  RİSK GRUPLARISağlık personeli Korunmasız(Prezervatif kullanmadan) cinsel ilişkide bulunanlar. Gizli sarılık mikrobu taşıyan kişilerin aile fertleri Sarılık virüsü taşıyan yada hamileliğinde gizli sarılık geçiren annelerin bebekleri Sarılık mikrobu taşıyan kişinin eşi İnsan kanı ve sıvıları ile temas eden güvenlik personeli ve askerler Makineye giren böbrek hastaları Sık kan verilen kan hastaları Damar içi uyuşturucu kullananlar.
#31.08.2004 22:24 0 0 0
 • Bilgiler icin tsk!
#01.09.2004 00:22 0 0 0
 • @ersoy_bb teşekkürler dostum
#03.09.2004 14:50 0 0 0
 • SAGOLUN
#03.09.2004 17:17 0 0 0
 • ßiLgi İçin Te$ekkürler.........
#06.12.2004 14:13 0 0 0
 • EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
  HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM
  :cubuk:
#27.12.2005 22:00 0 0 0