Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır?

Son güncelleme: 21.12.2021 15:07
 • Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır? Diyette nelere dikkat edilmelidir? Akdeniz diyetini takip etmek için diyetinizi aşağıdaki gibi değiştirmelisiniz.

  Öncelikle Sanayileşmiş yani paketlenmiş gıda ürünlerden kaçının

  Diyet, ağırlıklı olarak zeytinyağı, esmer pirinç, soya fasulyesi, yumurta ve süt gibi bitkisel kaynaklı doğal ürünlere dayalı olmalıdır.

  Paketlenmiş hazır ürünlerden kaçınmak, vücuttaki toksin üretimini azaltmaya, iltihaplanmayı azaltmaya ve sıvı tutulmasıyla mücadele etmeye yardımcı olacak ve doğal olarak şişmeyi azaltmaya yardımcı olacaktır.

  Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır?

  Balık yiyin

  Balıklar, eklem ağrılarını hafifletmeye, kan dolaşımını iyileştirmeye, iyi kolesterolü yükseltmeye ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olan, eklem ağrılarını gidermeye yardımcı olan omega-3 gibi protein ve iyi yağlar kaynağı oldukları için haftada en az 3 kez tüketilmelidir. kötü ve kalp hastalığını önler.

  Sağlıklı Zeytinyağı ve diğer iyi yağları tüketin

  Zeytinyağı, kanola ve keten tohumu yağı gibi bitkisel yağlar, kalbe iyi gelen, kolesterolü kontrol etmeye ve kardiyovasküler hastalıkları önlemeye yardımcı olan yağlar bakımından zengindir. Faydaları elde etmek için günde en fazla 2 yemek kaşığı tüketilerek hazır yemeklere zeytinyağı eklenmelidir.

  Diğer iyi yağ kaynakları ise günde 1-2 porsiyon tüketilmesi gereken zeytin ve fıstık, ceviz, badem ve fındık gibi kuru meyvelerdir.

  Tahıl gıdalar

  Akdeniz diyeti, yulaf, çavdar ve arpa gibi tahıllar; Entegre pirinç; buğday makarnası; ve lif, vitamin ve mineral yönünden zengin, vücudun işleyişini iyileştiren, kabızlıkla mücadele eden, bağırsakta şeker ve yağların emilimini azaltan tam tahıllı ekmekler.

  Bunun yanı sıra, kasları güçlendirmeye ve metabolizmayı iyileştirmeye yardımcı olan fasulye, soya fasulyesi ve nohut gibi yüksek proteinli tahıllar açısından da zengindir.

  Meyve ve sebzeler

  Meyve ve sebze tüketimini artırmak bu diyette çok önemli bir noktadır çünkü vücuda lif, vitamin ve mineral sağlar, daha fazla tokluk hissi verir ve kilo vermeyi kolaylaştırır.

  Süt ve yağsız türevler

  Beslenmeyi iyileştirmek ve yağ tüketimini azaltmak için yağsız süt, doğal yoğurt ve ricotta ve köy peyniri gibi beyaz peynirleri tercih etmeli ya da beslenme etiketini her zaman okumaya özen göstererek ürünlerin az yağlı versiyonlarını tercih etmelisiniz.

  Örnek Akdeniz Diyeti menüsü

  Aşağıda 3 günlük bir Akdeniz diyetinin örnek bir menüsü aşağıda verilmiştir
  Bu menü tercihen taze sebze meyveler kullanılarak hazırlanmalıdır. Öğlen yemeği tabağına 1 çay kaşığı ve akşam yemeğinde birer çay kaşığı zeytinyağı ilave edilmesi önemlidir.
  Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır?
#21.12.2021 15:07 1 0 0