Yükselen Burç Nasıl Bulunur

Son güncelleme: 18.09.2022 13:36
 • Yükselen burç bulma Yükselen burç nedir, nasıl bulunur, neden önemlidir, ne işe yarar? Elele Yükselen Burç Hesaplama sayfasında hem bu soruların hem "yükselenim ne?" sorusunun yanıtını bulabilirsiniz

  Yükselen burç nedir?

  Kişinin doğduğu anda ufuk çizgisinden yükselen burçtur. Astrolojik evlerde birinci evin başlangıç çizgisi ile belirlenmektedir.
  Yükselen burç nasıl hesaplanır?

  Yükselen bulma işlemi sırasında kişinin doğduğu yerin coğrafi koordinatları, doğum tarihi ve saati kullanılarak gökyüzündeki yıldızların haritası oluşturulur. Oluşturulan horoskopta ufuk çizgisinden yükselen burç bulunurak işlemler tamamlanır.
  Hesaplama aracı ne kadar doğru sonuçlar veriyor?

  Yer ve zaman bilgisi gerçeğe yakın bir şekilde girildiği takdirde gökteki cisimlerin konumları detaylı olarak hesaplandığından, elde edilen sonuçlar da yüksek keskinlikte olacaktır. Bununla birlikte girdiğiniz yerde o tarihte yaz saati uygulaması olup olmadığı da otomatik olarak kontrol edilmekte ve işlemler buna göre yapılmaktadır.
  Yükselen burç kaç saatte bir değişmektedir?

  Yükselen Burç Nasıl Bulunur

  Dünya kendi ekseni etrafındaki dönüşünü 24 saatte tamamlamaktadır. Zodyakta 12 burç bulunduğundan, her burç ufuk çizgisinden yaklaşık olarak iki saatte geçmektedir. Dolayısıyla doğum saatinden tam olarak emin olmadığınız durumlarda iki saat öncesi ve sonrası için de hesaplamalar yaparak bu saatlerin hangi burçlara denk geldiğini öğrenebilirsiniz.
  Yükselen burç cinsiyete göre değişir mi?

  Doğum haritası cinsiyet ile alakalı olmadığından, yükselen de cinsiyet ile alakalı değildir. Hesaplamada sadece doğum yeri ve zamanı belirleyici olmaktadır.  YÜKSELEN BURÇ NEDİR?

  Yükselen burç, doğum anımızda gökyüzünde ufukta yükselen burç olarak tanımlanır. O anın gökyüzü haritasına baktığımızda ASC adı verilen noktada hangi burcun yer aldığı, bizim yükselen burcumuzu belirler.

  YÜKSELEN BURÇ NASIL BULUNUR?

  Yükselen burcunuzun bulunabilmesi için tam doğum saati ve doğum yeri (şehri) bilgisine ihtiyaç vardır. Doğum saatinizi tam olarak biliyorsanız kesin bir bilgiye ulaşırsınız. Doğum saatinizi net bilmiyorsanız yükselen burcunuzun bulunması yine mümkündür; ancak bunun için “rektifikasyon” adı verilen bir yönteme ihtiyaç vardır. Astroloji uzmanlığı gerektiren bir işlem olduğu için bir astrologa danışmanız gerekir. Daha sonra haritanızı da yorumlatabilirsiniz. Yükselen burcunuzu bilmeden tam bir harita analizi almanız mümkün değildir, sadece belli kriterlere göre yaklaşık bilgiler verilebilir. Yükselen burcun bilinmesi harita analizi için kilit nokta olduğundan çok önemlidir.

  YÜKSELEN BURCUN DERECESİ NASIL BULUNUR?

  Yükselen burcunuzun derecesini bulmak için yine tam doğum saatinizi bilmeniz ve bir astrologa danışmanız gerekir. Yükselen burcunuzun derecesi doğum haritanızın yorumlanmasında –açı yorumlarında- önemlidir. En çok 1 veya 29 derecede olması durumunda önem taşır; o durumda diğer burca geçişin ya da o burçtan çıkışın eşiğinde demektir. Derecenizi biliyorsanız; 29 derecede ise bir sonraki burcun, 1 derecede ise bir önceki burcun etkilerini de taşırsınız.

  YÜKSELEN BURÇ NEDEN ÖNEMLİDİR? NE ZAMAN DEVREYE GİRER?

  Yükselen burcumuz bizim dış dünyaya karşı gösterdiğimiz özelliklerimizi, diğer insanların bizi tanıma, algılama şeklini belirler. Motivasyonlarımız ve davranışlarımızla ilgilidir. Örneğin burcunuz Koç ve yükseleniniz Yengeç ise, Koç burcunun girişimciliği ve ataklığına duygularınızı da katarsınız ve çevreniz sizi duygusal bir insan olarak bilir. Siz de kendinizi öyle tanımlarsınız. Yükselenimiz en çok karar alırken, harekete geçerken, planlarımızı yaparken devreye girer.

  YÜKSELEN BURÇ NE İŞE YARAR?

  Güneş burcumuz (asıl burcumuz) bu hayata kim olmak için geldiğimizdir, yükselen burç ise kendimizi gerçekleştirirken üzerimizdeki kıyafet gibidir. Dışarıya kendimizi o burcun özellikleriyle sunarız. O nedenle Güneş burcunuzun yanında yükselen burcunuzun da niteliklerini taşırsınız.

  Yükselen Koç, yakın çevresi üzerinde etkin olmak ve fethetmek ister
  Yükselen Boğa, yakın çevresini hissetmek ve bedensel olarak tatmin olmak ister
  Yükselen İkizler, yakın çevresini öğrenmek, merakını gidermek ve iletişim içinde olmak ister.
  Yükselen Yengeç, çevresini korumak, kollamak, annelik yapmak ister
  Yükselen Aslan, dikkat çekmek ve kendini sergilemek ister
  Yükselen Başak, çevresini düzene koymak ve pratik hizmet getirmek ister
  Yükselen Terazi, denge ve uyum içinde olmak, ortaklıklar kurmak ister
  Yükselen Akrep, çevresini kontrol etmek ve yakın duygusal bağlar kurmak ister
  Yükselen Yay, çevresini keşfedeceği heyecanlı bir yer olarak görmek ve hareket etmek ister
  Yükselen Oğlak, başkalarına düzen, kural ve disiplin getirmek ister
  Yükselen Kova, bireyselliğini ve özgürlüğünü vurgulamak, bağımsız kalmak ister
  Yükselen Balık, çevresinin etkisi altında fedakarlık yapmak ve kendisini çevresine adamak ister.

  Yükselen burçta yer alan gezegenler

  Eğer doğum haritanızda yükselen burcunuzda herhangi bir gezegen varsa, bu gezegenin karakteristikleri de, çevreye bakışınızı, kişiliğinizi ve kendinizi nasıl ortaya koyduğunuzu etkileyecektir. Bu durumda, burcun özellikleri ile, gezegenin işlevleri iç içe geçmiş olur.Örneğin haritanızda kendi öz burcunuz yükseliyor olabilir (sabah erken saatte, Güneş yükselirken doğanlar) bu durumda yükselen burçta yani birinci evinizde Güneş olacaktır. Kuşkusuz bunu bilebilmeniz için, astrolojik haritanızı bilmeniz de gerekir.

  Eğer yükselen burçta Güneş varsa, bu kişiler yakın çevrelerinde daha dominant, parlayan, gururlu ve gösterişe önem veren kişiler olabilirler.
  Eğer Ay varsa, bu kişiler daha yansıtıcı, hassas, duygularla harekete geçen ve koruyucu olma eğiliminde olabilirler.
  Eğer Merkür varsa, bu kişiler çok daha konuşkan, hareketli, çok yönlü ve meraklı olma eğilimindedirler.
  Eğer Venüs varsa, bu kişiler zevk sahibi, denge isteyen ve güzelliklere, ortaklıklara önem veren kişiler olabilirler.
  Eğer Mars varsa, bu kişiler daha savaşkan, cesur, kavgacı ve girişimci, yüksek motivasyon sahibi kişiler olabilirler.
  Eğer Jüpiter varsa, bu kişiler daha geniş görüşlü, eğitime ve sosyal konulara duyarlı, cömert tipler olabilirler
  Eğer Satürn varsa, bu kişiler daha kontrollü, disiplinli, müşkülpesent ve derin düşünen tipler olabilirler
  Eğer Uranüs varsa, bu kişiler özgün, bağımsız, ani reaksiyonlar veren, sisteme karşı duran, dengesiz tipler olabilirler
  Eğer Neptün varsa, bu kişiler alıcı, sanatkar ruhlu ancak karmaşık, kendini feda eden, kişisel sınırlarını tam olarak belirleyemeyen özellikler yansıtabilir
  Eğer Plüton varsa, bu kişiler yakın çevrelerinde sessiz ancak baskın, bir bilmece gibi derin ve güçlü iradeli ancak zorlayıcı karakterler olabilir.
  Kuşkusuz bu durumda yükselen burçtaki gezegenin yaptığı açılar yani diğer gezegenlerle olan ilişkisi de ele alınarak daha fazla şey söylenebilir.
#22.12.2021 18:11 24 0 0
 • Paylaşım için Teşekkürler
#18.09.2022 13:36 0 0 0