Kripto Para Almak Mantıklı Mı?

Son güncelleme: 01.03.2022 16:53
 • Kripto Para Almak Mantıklı Mı?
  Günümüzde pandeminin de etkisiyle yatırım aracı bulmak zorlaşıyor. Değeri stabil olmadığı için birçok insan Türk Lirası yatırımını mantıksız buluyor. Dolar, Euro, Altın gibi yatırım argümanları ise yine Türk Lirası karşısında değer kazanıp kaybettiğinden dolayı ülkemizde stabil durumda değil. Bu durumda ise bir yol haritası çizmek oldukça zor oluyor. Son dönemde hem dünyada hem ülkemizde popülerleşen yeni yatırım aracı ise kripto paralar. Kripto paralar hakkında çok olumlu ve çok olumsuz söylemler mevcut, kimileri kripto paraların kendilerini zengin edeceğini söylerken kimileri ise birkaç yıl içerisinde herkesin batacağını düşünüyor. Bu durumda karar vermek de bir hayli zor bir hal alıyor. Bu yazımızda kripto para almak mantıklı mı sorusunu objektif bir şekilde açıkladık.

  Kripto Para Yatırımı Yapmak


  Öncelikle hayal dünyasından çıkmalıyız. Kripto paralar kolay yoldan zengin edebilecek, kısa sürede yüksek kazançlar sağlayabilecek bir şey değil. Bunu yapanlar elbette var fakat yüksek risk ile bu sağlanıyor. Yatırım yapmanın mantığında ise riski minimize etmek var, eğer yüksek risk alıyorsanız buna yatırım demek çok doğru olmaz.
  Kripto paralar dijitalleşen dünyada gün geçtikçe duyuluyor ve kullanım alanları artıyor. Şu anda kripto para ile ödeme kabul eden birçok şirket mevcut. Büyük para aktarımlarının bir kısmı da kripto paralar aracılığıyla yapılıyor. Bu durum bize kripto paraların önünün çok kapalı olmadığının göstergesi. Öte yandan devletlerin aldığı önlemler, çıkarttıkları yasalar ise kısa vadede düşüşler getirse de uzun vadede fazlasıyla olumlu gelişmeler. Devletlerin çıkarttıkları yasalar kripto paraların resmen tanındığını gösteriyor. Bu da uzun vadede ciddi bir güven ortamı oluşturacak.
  Kripto para yatırımı yapmak konusunda hala elle tutulur bir şey söylemedik. Biraz daha sadede gelirsek; kripto para almak mantıklı bir yatırımdır. Ancak burada en önemli nokta hangi kripto paralara yatırım yapacağınızdan geçiyor. Burada kendinize bir yol haritası çizmelisiniz. Amacınız risk alarak kısa vadeli yüksek kazançlar mı? Risk alarak uzun vadeli yüksek kazançlar mı? Yoksa minimum risk alarak yeterli miktarda kazanç sağlamak mı? Bunların hepsini tek tek ele alalım.

  Kısa Vadeli Yüksek Kazanç


  Kripto para yatırımlarında kısa vadeli yüksek kazanç mümkündür ancak risk almalısınız. Bunu sağlamak için shitcoin olarak tabir ettiğimiz düşük piyasa değerine sahip coinleri tercih edebilirsiniz. Bu tarz coinler kısa sürede değerini kat kat artırabiliyorlar. Tabii değerini kat kat düşürme ihtimali de mevcut. Eğer yatırdığınız miktarı gözden çıkartabiliyorsanız bu mantıklı bir yöntemdir.
  Kısa vadede yüksek kazanç sağlamanın bir diğer yöntemi ise kaldıraçlı işlemleri kullanmaktır. Kaldıraçlı işlemlerde olan paranızdan kat kat daha fazlasıyla işlem yapabilirsiniz. Bu sayede normalde kazanacağınız miktarın 10 katını, 20 katını, 100 katını bile kazanabilirsiniz. Ancak kaybınız da aynı oranda olacaktır. Hatta pozisyonunuz ciddi oranda terste kaldığında likidite olabilirsiniz. Yani paranızın tamamını kaybedebilirsiniz.

  Uzun Vadeli Yüksek Kazanç


  Uzun vadeli yüksek kazanç sağlama hedefi daha gerçekçidir. Burada amacınız orta düzey risk alarak paranızı katlamaktır. Gelecek vaat eden ve henüz yüksek piyasa değerine ulaşmamış coinleri sepetinize ekleyerek 1 yıl, 2 yıl hatta daha uzun süreler bekleyebilirsiniz. Eğer gerçekten geleceği parlak bir proje seçmişseniz ciddi kazanç sağlayabilirsiniz. Ancak unutmayın ki ayı sezonlarında bazı coinler çok fazla düşer ve tekrar toparlanamazlar, yani popülaritesi tamamen biter. Bu durumda ise yüksek zararla satmak zorunda kalabilirsiniz. Burada proje seçiminizi düzgün yaparsanız kazanma ihtimaliniz daha yüksektir.

  Uzun Vadeli Orta Kazanç


  Yatırım yaparken garantici bir insansanız bu yöntemi tercih etmelisiniz. Birçok yatırım şirketinin ve balinanın tercih ettiği yatırım sistemi budur. Uzun vadede orta düzey kazançlar sağlamak istiyorsanız kendini kanıtlamış majör coinleri veya Bitcoin’i tercih etmelisiniz. Örneğin Bitcoin, Ethereum, Binance Coin gibi majör coinlerin kripto para piyasası var olduğu sürece rağbet görüleceği düşünülmektedir. Bu tarz majör coinler çok anormal olmadığı sürece tüm yatırımcıların radarındadır ve mutlaka boğa piyasasında yükselmektedir. Majör coinlerde ise piyasa değeri çok yüksek olduğundan değerini ikiye, üçe katlaması yüksek yatırım gerektirir. Yani bundan yıllar sonra bile 50 kat, 100 kat beklentileri hayaldir.

  Özetlemek gerekirse; kendi yatırım modelinizi ve hedeflerinizi doğru seçtiğiniz zaman kripto para almak mantıklıdır. Tabii bu yatırımları yapmadan önce vakit ayırıp araştırma yapmalı ve kendiniz için en doğru olanı seçmelisiniz. Eğer %100 garanti istiyorsanız da kripto paralarda bu mümkün değildir. Her ne kadar majör coinlerden bahsetsek bile henüz kripto paraların garanti yatırım aracı olduğunu söylemek için çok erken. Ufak riskleri bile göze almak istemiyorsanız kripto para yatırımı yapmamalısınız.
#01.03.2022 16:53 0 0 0
 • Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.
#01.03.2022 16:53 0 0 0