Binance mi - BtcTurk mü - Paribu mu

Son güncelleme: 06.08.2022 22:59
 • Kripto para yatırımlarına başlamadan önce en önemli konu elbette borsa seçimi. Dünya üzerinde kripto para işlemleri yapılabilecek sayısız borsa bulunuyor. Özellikle son dönemde yerli borsaların sayısı da bir hayli artmış durumda. Fakat ne yazık ki her borsa güvenilir demek mümkün değil. Bu yüzden ince eleyip sık dokumak gerekiyor.

  Şu an tüm dünyada işlem hacmi bakımından en büyük ve en çok tercih edilen borsaların başında Binance geliyor. Fakat yerli borsalar arasında yer alan Btcturk ve Paribu da oldukça başarılı. Peki 3 borsa arasından yatırım yapmak için hangisini tercih etmeli ve avantajları neler?

  Binance

  Binance 2017 yılında Çin’de kurulmuş olan ve daha sonra merkezini Hong Kong’a taşıyan, dünyanın en güvenilir kripto para borsalarından biridir. Coinmarketcap listelerine göre işlem hacmi bakımından birinci sırada yer almaktadır. 2017 yılında altcoin piyasalarında yaşanan ani yükselişler, pek çok kripto borsasının bunun üstesinden gelememesi ve üyelikleri durdurması ile sonuçlanmıştır. Binance ise bu süreci iyi yönetmiş ve bu süreç içerisinde kendisini daha da geliştirmiş şekilde çıkmıştır. Bu yüzden de piyasanın güvenini kazanmış, kısa süre içerisinde dünyanın en büyük borsası haline gelmiştir. Söz konusu dönemde hiçbir Binance yatırımcısı herhangi bir mağduriyet yaşamamıştır.

  Eğer daha önce herhangi bir borsada yatırım yapmadıysanız ve kendinize yatırım yapmak için en uygun kripto para borsasını arıyorsanız, bu durumda Binance’ten başlamak sizin için çok daha faydalı olacaktır. Binance Global üzerinde çok daha fazla altcoin listelenmekle birlikte, para çekim işlemlerini daha kolay ve sorunsuz şekilde halletmek için Binance TR üyeliği de alabilirsiniz. Elbette Paribu ve Btcturk gibi borsaların da kendilerine göre avantajları bulunuyor.

  BtcTurk

  Btcturk, 1 Temmuz 2013 tarihinde kurulmuş olan köklü kripto para borsalarından biri. Kerem Tibuk tarafından kurulan borsa, Türkiye’nin ilk, dünyanın ise dördüncü kripto para alım satım platformu. Bu açıdan bakıldığında Btcturk’ün ne kadar güvenilir bir borsa olduğu anlaşılabilir. Platform üzerinde ileri seviyede bir güvenlik altyapısı kullanılmakta ve uluslararası bağımsız denetim şirketleri tarafından düzenli olarak denetimlere tabi tutulmaktadır. Btcturk üzerinden Türkiye’de anlaşmalı olunan bankalar aracılığıyla, istenilen vakitlerde Türk Lirası olarak para çekim işlemi yapılabilir. Aynı zamanda karşılaşılan herhangi bir sorunda 7 gün 24 saat hizmet veren destek hattından yardım talep edilebilir.

  Btcturk’ün 2021 yılının ikinci yarısı itibariyle 1 milyon kullanıcıya aşmış durumdadır. Yapmış olduğu sponsorluk anlaşmaları ve spor dünyası içerisindeki yatırımları ile, Türkiye’nin en büyük ve en güvenilir kripto para borsalarından biri haline gelmeyi başarmıştır. Binance gibi yurtdışı merkezli borsaları tercih etmeyen ve yerli bir borsa kullanmak isteyen yatırımcılar için son derece ideal bir ortamdır. Çünkü para çekim işlemlerini gerçekleştirmek, Binance gibi yurtdışı merkezli borsalara göre çok daha kolaydır.

  Paribu

  Paribu, 14 Şubat 2017 tarihinde kripto para alım satım işlemlerini başlatan yerli bir kripto para borsasıdır. Sahip olduğu 4 milyonu aşkın kullanıcı ile Türkiye’nin en çok bilinen ve en çok tercih edilen borsasıdır. Paribu ile ilgili en çok karşılaşılan şikayetlerden biri, kripto paraların ani yükselişlerinde ya da ani düşüşlerinde yaşanan bağlantı sorunları ve sistemin yavaşlamasıdır. Hatta bazı zamanlarda bazı kripto paraların alım satım işlemleri kapatılmaktadır. Bu durumun altyapısal bir sorun mu olduğu, yoksa bilinçli olarak mı gerçekleştirildiği bilinmiyor. Paribu ve Btcturk mukayese edildiğinde, Btcturk’ün daha kurumsal ve daha şeffaf bir yapıda olduğu söylenebilir.

  Binance mi, Btcturk mü, Paribu mu Daha İyi?
  Aslında bu soruya “hepsinin kendisine göre avantajları var” demek en doğru cevap olacaktır. Peki nedir bu avantajlar? Öncelikle tüm bu borsaların komisyon oranlarını değerlendirmek gerekiyor. Özellikle büyük ölçekli yatırımlarda komisyon oranları karlılığı ciddi anlamda etkiliyor. Bu yüzden bir kripto para borsasında yatırım yapmaya başlamadan önce komisyon oranlarını mutlaka bilmek gerekiyor. Tüm borsalarda komisyon oranları 30 günlük işlem hacmine göre belirleniyor. Karşılaştırmasını yaptığımız üç borsanın komisyon oranları şu şekilde:

  Binance: Hem piyasa yapıcılar için, hem de alıcılar için yüzde 0,10’luk sabit bir komisyon oranı bulunuyor. Eğer bir başkasının referans kodu ile üye olduysanız yüzde 10, elinizde BNB bulunduruyorsanız da yüzde 25’lik bir komisyon indirimi kazanıyorsunuz.
  Btcturk: 30 günlük işlem hacmi 1 milyona liraya kadar olanlarda; piyasa yapıcılar için yüzde 0,10, alıcılar için 0,18 komisyon oranı bulunuyor. Eğer 30 günlük işlem hacmi 1 milyonun liranın üzerinde ise bu rakamlar piyasa yapıcılar için 0,08 ve alıcılar için de 0,16 oluyor.
  Paribu: Bu üç borsa arasında en yüksek komisyon oranlarına sahip olan Paribu’da ise 30 günlük işlem hacmi 100.000 TL’ye kadar olanlar için; piyasa yapısı 0,25 ve alıcı ise 0.35 komisyon ödüyor. 1 milyon TL’ye kadar işlem hacmi bulunanlar için; piyasa yapıcılar da alıcılar da 0.15 komisyon ödüyor. Ve son olarak işlem hacmi 1 milyon TL ve üzerinde olanlar için komisyon oranları, piyasa yapıcılar için 10 ve alıcılar içinse 15.
  Komisyon oranları bakımından bir karşılaştırma yapıldığında, en iyi borsanın Binance olduğu görülebiliyor. Bu 3 borsa arasında komisyon oranları bakımından en kötü olan borsa ise Paribu. Dolayısıyla yatırımlarınızda düşük komisyon ücretleri ödemek istiyorsanız Binance ya da Btcturk tercih edebilir, eğer komisyon oranlarını önemsemiyor ve yalnızca en fazla kullanıcının tercih ettiği borsaya yönelmek istiyorsanız da Paribu’yu tercih edebilirsiniz.

  Binance, Btcturk ve Paribu Güvenilir mi?

  Binance şu an dünyanın en güvenilir kripto para borsası olarak gösteriliyor. Bu yüzden gözünüz kapalı şekilde üye olabilir ve kripto para yatırımı yapmaya başlayabilirsiniz. Eğer tercihiniz yerli bir borsadan yana olacaksa, bu durumda Paribu ve Btcturk de Türkiye’nin en güvenilir kripto para borsalarıdır. Bu yüzden yerli borsalara da gönül rahatlığı ile üye olabilir ve hemen yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.

  Borsa seçimi kripto para yatırımlarında büyük önem taşıyor. Bu yüzden güvenilir bir borsa ile çalışmak çok ama çok önemli. Özellikle son dönemde ülkemizde meydana gelen kripto para borsalarının kapanması ve yatırımcılarını mağdur etmesi olayları, borsa seçiminin önemini bir kez daha hatırlattı. Bu olaylar yalnızca Türkiye’ye özgü olaylar değil, benzer olaylar dünyanın farklı ülkelerinde de yaşandı ve hala da yaşanmaya devam ediyor. Bu yüzden yatırımlarınızı kaybetmemek ve kötü sonuçlarla karşılaşmamak adına mutlaka güvenilir bir kripto para borsası tercih etmeniz gerekiyor.

  Eğer kripto para yatırımlarına yeni başlayacaksanız, bizim önerimiz Binance kullanmanız. Üstelik varlıklarınızı Binance TR sistemine aktararak anlaşmalı bankalar üzerinden rahatça çekebilirsiniz. Fakat bu, Paribu ya da Btcturk kullanmayın anlamına gelmiyor. Eğer yerli bir borsa kullanmak isterseniz, yatırım yapmak için Türkiye’de tercih edilebilecek en iyi iki borsa Paribu ve Btcturk. Tercih sizin!
#06.08.2022 19:11 2 0 0
#06.08.2022 22:59 0 0 0