Protein Malnütrisyonu Nedir - Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Son güncelleme: 23.09.2022 14:52
 • Malnütrisyon, beslenme bozukluğunun literatürdeki adıdır. Protein malnütrisyonu ise yetersiz protein alımından kaynaklanan ve çeşitli problemlere yol açabilen bir beslenme bozukluğudur. Günlük diyette yeterli miktarda protein içeren besinler tüketilmemesi ya da çeşitli emilim bozukluklarıyla protein malnütrisyonu gelişebilir.

  Protein malnütrisyonu şu sorunlara yol açabilir:

  Yetersiz protein alımı, ilk olarak kas dokusunun kaybına neden olabilir. Vücut, ihtiyaç duyduğu proteini kas dokusundan karşılamaya çalıştığından kas dokusu zamanla zayıflar.
  Protein hücre içi ve dışı sıvıların dengelenmesinde rol oynadığından, protein içeren besinler yeterli miktarda tüketilmediği takdirde vücutta ödem oluşumuna sebep olur.
  Protein malnütrisyonu, karaciğer ve kalp gibi organlarda da çeşitli sorunlara yol açar. Yetersiz protein alımında miyokard yetmezliği gelişebilir ve tedavi edilmediğinde hastayı hızlı bir şekilde kalp yetmezliğine sokabilir.
  Bağışıklık oluşumunda önemli rol oynayan protein, yeterli miktarda alınmadığında vücut enfeksiyonlara açık hale gelir ve bu da birçok hastalığa sebep olabilir.
  Protein içeren besinler yeterli miktarda alınmadığında protein enerji malnütrisyonu gelişir ve vücut enerji üretebilmek için vücuttaki tüm enerji kaynaklarını kullanmaya başlar. Protein malnütrisyonunun ileri seviyelerinde cilt altı yağ dokusu azalır, bu nedenle vücut sıcaklığı korunamaz hale gelir ve su miktarını düzenleme kapasitesi de azalır. Buna bağlı olarak hipotermi, dehidratasyon ve hipoglisemi gelişebilir
#12.08.2022 19:05 1 0 0
 • Paylaşım için Teşekkürler Ellerine Sağlık Kardeş
#23.09.2022 14:52 0 0 0