İnatçı Fayans Aralarını Tertemiz Yapacak Yöntemler

Son güncelleme: 27.12.2022 10:58
 • Derz temizliği - Derz temizliği nasıl temizlenir


  Fayans arası sıklıkla pislenen ve oldukça rahatsız edici görünen alanlar arasında bulunuyor. Buraları temizlemek için çeşitli yöntemler denense de istenilen sonuçları elde etmek zorlu olabiliyor. Ancak evde yapılan bazı karışımlar derzlerde bulunan kirleri anında çıkartıyor. Siz de evinizde bulunan malzemelere göre aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz. Derz aralarını derinlemesine temizlemek için sıktığınız temizleyicinin üzerinden kullanılmayan bir diş fırçası ile geçebilirsiniz.

  FAYANS ARALARINI TERTEMİZ YAPACAK YÖNTEMLER
  ELMA SİRKESİ

  Elma sirkesi neye iyi gelmiyor ki fayans temizliği konusunda da başarısız olsun diyebilirsiniz. Elma sirkesi çoğunlukla mutfakta ve doğal tedavilerde kullanılmaktadır. Elma sirkesi, içeriğinde yer alan asit seviyesi nedeniyle banyo ve tuvaletlerinizdeki fayans aralarını kusursuz bir şekilde temizler. 1/2 fincan elma sirkesini (125 ml), 1/2 fincan su (125 ml) ile seyreltin. Bir süngeri bu karışıma batırın ve fayans derzlerini ovalamaya başlayın. Yüzey tamamen beyazlayıncaya kadar bu işlemi uygulayın. Temizleme işlemi sona erdiğinde soğuk suyla değil, ılık suyla durulamanızı tavsiye ederiz.
  LİMON SUYU

  Limon suyu günümüzde saç sağlığı, cilt bakımı gibi birçok problemin üstesinden gelmek için uygulanan doğal yöntemlerin başında gelmektedir. Aynı zamanda limon suyundaki sitrik asit fayans derzleri arasındaki boşluklarda küf ve bakteri üremesini durdurmaya yardımcı olan bir bileşendir. Banyo ve mutfak fayanslarına uygulandığında sadece kiri çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda kir ve lekelerin oluşumunu da engeller. Yarım fincan taze limon suyunu 1/4 fincan ılık su ile seyreltin. Evde kullanmadığınız eski bir sprey şişesine doldurduğunuz bu karışımı fayans derzlerine püskürtün ve bir sünger yardımıyla ovun. Tüm kiri temizleyene kadar devam edin ve ardından durulayın. Bu işlem sayesinde fayans aralarındaki kir ve lekelerle savaşmanın yolunu bulmuş olacaksınız.
  KARBONAT

  Günümüzde her evde fayans temizliği için satılan deterjanlara ulaşabilirsiniz. Bu deterjanları ev temizliği için sıkça karbonat ile karıştırabilirsiniz. Bir kaba 3 ölçü karbonat, 1 ölçü çamaşır suyu dökün. Fayansın üzerine biraz su serpiştirin. Ardından bütün yüzeye bir fırça yardımıyla karışımı yayın. Yarım saat kadar bekleyin. Ardından karışımı bir sünger yardımıyla alın ve fayansları iyice durulayın. Sert ve antifungal etkisi sayesinde fayans derzlerinin kirlenmesine neden olan küf kalıntılarını giderir. Aynı zamanda kötü kokuları ve bakterileri de etkisiz hale getirir.
  KABARTMA TOZU VE SİRKE

  Kabartma tozunun ev temizliğinde kullanılabileceği uzun zamandır bilinen bir bilgidir. Sirkenin gücüyle birleştiğinde ise mutfak ve banyo derzlerinizi beyazlatma işleminde mucizeler yaratabilir. 6 su bardağı su, yarım fincan kabartma tozu, 3 limon ve bir sirkenin çeyreğini karıştırarak elde ettiğiniz çözeltiyi fayans aralarına dökün. Döktükten sonra fayans aralarını fırça ile ovmaya başlayın. Sonrasında ise 45 dakika bekleyerek su ile tamamen durulayın. Böylece kir ve su lekelerinden tamamıyla kurtulduğunuzu gözlemleyeceksiniz.
  BEYAZ SİRKE
  Ev temizliği konusunda sıkça başvurduğumuz doğal temizlik ürünlerinden birisi de beyaz sirkedir. Mutfak ve banyo fayanslarınızın temizliğinde de gönül rahatlığıyla beyaz sirke kullanabilirsiniz. İçeriğinde bulunan doğal asit nedeniyle küf ve su lekelerinin üstesinden kolayca gelecektir. Yarım fincan beyaz sirke ile 1/4 fincan ılık suyu karıştırın. Daha sonra elde ettiğiniz çözeltiyi bir sprey şişesine boşaltın ve derzlere püskürtün. 10 ila 15 dakika beklettiğiniz karışımı daha sonra bir sünger veya fırça yardımıyla ovalayıp ılık suyla durulayın. Eğer lekeler beklediğinizden daha inatçıysa beyaz sirkeyi su ile seyreltmeden tekrar ovalamanızı öneriyoruz.

  MADEN SUYU

  Maden suyu özellikle cilt bakımında kadınların tercih ettiği bir bakım yöntemidir. Bu başarılı ürünü fayans temizliğinde de kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Yedi bardak su, bir su bardağı maden suyu, bir fincan limon suyu ve bir fincan beyaz sirkeyi karıştırıp kendi ev temizliği malzemenizi evinizde kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Bu karışım sayesinde mutfak ve banyonuzdaki fayans derzlerinizdeki kararmalardan kurtulacaksınız.

  KARBONAT VE OKSİJENLİ SU
  Günümüzde oksijenli suyu çok fazla amaçla kullanıyoruz. Fazlası zarar olan bu ürün, fayans derzleri ve benzeri yüzeyleri beyazlatmak için en çok tavsiye edilen ürünlerden bir tanesidir. Banyonuzdaki veya tuvaletinizdeki fayans aralarında kalan su ve sabun lekelerini temizlemek için oksijenli suyu karbonat ile birlikte kullanmanızı öneriyoruz. 1/4 fincan oksijenli su ile yarım fincan karbonatı karıştırarak yarı katı bir macun elde edin. 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Eğer bu işlemi uyguladıktan sonra fayanslarınızdaki lekelerden kurtulamazsanız beyaz sirke ile üstünden geçin. Bu yöntem ile mutfak ve banyo fayanslarınızın derzlerindeki kararmalardan kurtulacaksınız.

  ÇAMAŞIR SUYU
  Uzun zamandır kadınlar ev temizliğinde detay işlemlerde diş fırçası kullanıyor ve bundan büyük oranda verim elde ediyor. Şimdiye kadar bahsettiğimiz temizlik işlemlerinde ovma kısmını derz araları için diş fırçasıyla uygulayabilirsiniz. Fayans arası temizliği için bir diğer kullanacağınız yöntem ise çamaşır suyu uygulamasıdır. Çamaşır suyunu aralara dökerek sonrasında ise diş fırçası veya halı fırçası yardımıyla biriken kirleri temizleyebilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken noktalardan en önemlisi çamaşır suyunu sulandırmadan kullanmak olacaktır.
#24.09.2022 17:57 2 0 0
 • Paylaşım için Teşekkürler Ellerine Sağlık
#25.09.2022 17:33 0 0 0
 • Paylaşım için teşekkürler
#27.12.2022 10:58 0 0 0