Ayakkabı Kokusunu Geçirecek Doğal Yöntemler

Son güncelleme: 27.12.2022 10:58
 • Ayak kokuları en rahatsız edici kokular arasında bulunuyor. Ayak kokusuna neden olan en büyük etkenler arasında ayakkabının kokusu yer alıyor. Saatlerce ayakkabının içinde kalan ayak bu kokuları içine hapsediyor. Bu sebeple dayanılmaz kokular oluşuyor. Birçok insan ayak kokusu nedeniyle toplum içerisinde ayakkabısını çıkarmaktan utanıyor. Oysa ki ayakkabı kokuların çözmek için çok kolay yöntemler bulunmaktadır.

  AYAKKABI KOKUSU NASIL GEÇER?
  KARBONAT


  Ayakkabı kokusu karbonat ile yok edilebilir. Kullanılan yaygın doğal çözümlerden biri olan karbonat koku baskılayıcı özelliktedir. Gece ayakkabılarınızın içine serpiştireceğiniz karbonat sayesinde sabah kokular yok olur. Silkeleyerek ayakkabınızın içindeki karbonatı temizleyebilirsiniz.
  ADAÇAYI VE LAVANTA

  Bazı doğal bitkilerin de koku giderici özelliği bulunmaktadır. Örneğin adaçayı ve lavantadan faydalanabilirsiniz. Portakal ya da greyfurt kabukları da benzer etkiyi sağlar. Bu bitkileri geceden ayakkabınızın içine koyarsanız hem ayakkabınızdaki kötü kokular kaybolur hem de ayakkabınız ekstradan daha güzel kokmaya başlar.
  BEBEK PUDRASI

  Bebek pudrası da karbonat gibi koku giderici özelliğe sahiptir. Yine geceden ayakkabılarınızın içine dökeceğiniz pudra sabaha kötü kokuların kaybolmasını sağlar. Pudra genel olarak terlemeyi de azalttığı için ve genelde kokunun nedeni ayağın çok terlemesi olduğu için ayakkabınızı giymeden önce ayaklarınıza dökeceğiniz bir miktar pudra da önlem açısından iyi bir uygulamadır.
  ÇAY AĞACI YAĞI

  Çay ağacı yağı da koku giderici doğal bir yağdır. Ayakkabınızın içine birkaç damla dökeceğiniz çay ağacı yağı kötü kokuların giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca çay ağacı yağının sterilize edici özelliği de bulunmaktadır.
  SU VE SİRKE

  Ayakkabı kokusu nasıl giderilir sirke kullanımı da tercih edilen yöntemler arasındadır. Yarı yarıya sulandırdığınız sirkeyi bir püskürtme kabına koyup ayakkabınızın içine bu sıvıdan sıkabilirsiniz. Sirkeli su hem kokuyu giderir hem de ayakkabınızın içini temizlemiş olur. Sirkenin kokusunu gidermek için ise ikinci adım olarak ayakkabılarınıza güzel kokan bitkilerden koyabilirsiniz.

  TALAŞ

  Birer avuç talaşı peçeteye veya kağıt havluya sarıp top yaparak ayakkabılarınızın içinde 1 gün bekletmeniz de kötü kokuların azalmasına yardımcı olabilmektedir.
  POŞET ÇAY

  Çayın nemi emme özelliği vardır bu yüzden ayakkabı kokusu poşet çay ile de giderilebilir. Makasla ufak bir kesik attığınız çay poşetini ayakkabınızın içinde bir gece bekletirseniz kötü kokudan kurtulabilirsiniz.
  KAHVE

  Ayakkabı kokusunu ne alır sorusunun kesin cevaplarından biri de kahvedir. Kahve koku emici özelliğe sahiptir. Küçük kaplarda ya da hava alan keselerde Türk kahvesini ayakkabınızın içinde bir gece bekletmeniz yeterlidir.
  PATATES

  Ayakkabı kokusu patates ile de giderilebilmektedir. Çiğ patatesi soyun ve ince dilimler halinde doğrayın. Ayakkabınızın içinin patates suyuyla bozulmaması için ince peçete koyabilirsiniz. Patatesleri ayakkabılarınızın içinde bir gece bekletip çıkarttıktan sonra birkaç saat havalandırmaya bırakın.
  TERLETMEYEN ÇORAPLARI TERCİH EDİN

  Çoraplarınızı terletmeyi az yapan ve ter emici özelliği olan kumaşlardan seçmeniz ayakkabı kokusunun da otomatik olarak önüne geçmenizi sağlayacaktır.
#24.09.2022 18:02 2 0 0
 • Paylaşım için Teşekkürler Ellerine Sağlık Kardeş
#24.09.2022 18:13 1 0 0
 • Paylaşım için teşekkürler
#27.12.2022 10:58 0 0 0