Bir gün herkes bu adalet arayışının değerini anlayacak

Son güncelleme: 31.12.2022 11:52
 • Galatasaray Sportif A.Ş. Başkanvekili Erden Timur: “Bir gün herkes bu adalet arayışının değerini anlayacak"

  Galatasaray Sportif A.Ş. Başkanvekili Erden Timur, gündeme dair basın toplantısı düzenledi. Ali Sami Yen Spor Kompleksi Nef Stadyumu’nda açıklamalarda bulunan Erden Timur, yaptığı konuşmanın ardından medya mensuplarının sorularını yanıtladı.

  Galatasaray Sportif A.Ş. Başkanvekili

  Erden Timur

  ’un açıklamaları şu şekilde:

  “Önemli bir gün olduğunu düşünüyorum. Belki Türk futbol tarihinde ilk defa bir kulüp, galibiyeti sonrasında sessizliğe bürünmeyip konuşuyor. İlk gün de söyledik, tekrar tekrar sabırla, usanmadan söyleyeceğiz. Biz adalet istiyoruz. Herkes için adalet istiyoruz. Adalet kişiler için değil toplum için istenir. Tüm camialar adına adalet istiyoruz. Bundan önceki hatalarda olduğu gibi yine federasyonumuzdan bunu istedik. Bu maç için de aynı şeyi istiyoruz. Bu maçtaki tartışmalı pozisyonlarla ilgili federasyondan açıklama bekliyoruz. Bundan önce yaptığımız gibi bağımsız hakemlere bu pozisyonu inceletip görüşlerini alacağız.”

  “TÜM POZİSYONLARIN VAR KAYITLARI AÇIKLANSIN”  “Sadece dört büyüklerin değil, tüm maçları inceletip Galatasaray TV’de yayınlatacağımızı söylemiştik. O günkü basın toplantısından sonra yayıncı kuruluşla görüşmelere başladık. Sadece tartışmalı pozisyonları yayınlamak için. Bunun için uluslararası bir hakemle de anlaştık. Ulusal bir hakemimizle birlikte yorum yapacaklar. Yayıncı kuruluşla son aşamaya geldik. Uzun oldu ama netice alacağımızı düşünüyoruz. Netice aldığımız anda dünkü maçtaki pozisyonlar ve bundan önceki pozisyonların hepsine dair yorumlar yapılacak. Mecnun Başkan gibi biz de federasyona çağrıda bulunuyoruz. Sadece bu pozisyon için değil, bugüne kadar olan tüm pozisyonların VAR kayıtları ve konuşmalar açıklansın. Bu golün neden iptal edildiği konusunda biz de aynı şekilde açıklama bekliyoruz. Bunu bu sorumlulukla yapıyoruz.”

  “ŞEFFAFLIĞIN KİMSEYE ZARARI OLMAZ”  “Gerçekten adalet istediğimize inandırmanın zor olduğunu biliyoruz ama bunu herkes görecek. İyilik sonunda kazanıyor. İyiliğin bir vadeye ihtiyacı var. Futbolcularımızın şöyle bir iddiası var. Taça çıktı, sonra Sergio itti. Neden o pozisyon serbest vuruş? Taç olması gerek iddiası var. Ne olursa olsun o pozisyonun neden iptal edildiğinin açıklamasını biz de istiyoruz. Bundan önceki maçlar için VAR kayıtları ve konuşmalar açıklansın. Şeffaflığın kimseye zararı olmaz. Adalet isteyen insanlar şeffaflık da ister. Şeffaf olsun ki; kimseye farklı muamele yapılamasın, her şey net açığa çıksın, insani hatalar bizler tarafından kötüye yorulmasın.”

  “BU OLAYIN KÖPÜRTÜLMESİ AKILLARA BAŞKA ŞEYLER GETİRİYOR”  “49. dakikadaki pozisyonda çok büyük bir hata olduğunu varsayalım… Baktığınızda dün Mecnun Başkanımız, kendisine göre canı yanmış olma ihtimali yüksekken bile bir şey söylemedi. Yeni kurallarla bu konularda konuşmalar yasaklandı. Bunun açıklanması gerekir dedi. Lehimize böyle bir hata olmuşsa biz de açıklanmasını istiyoruz. Sadece bu değil, Nelsson’a yapılan bir penaltı hadisesi var. Bunun da açıklanmasını istiyoruz. 3-4 gün önce Beşiktaş maçında da bariz bir hata vardı. VAR’a çağrılmasına rağmen orada konuşulanın yüz katı kadar konuşuluyor. Medyanın bu olayı bu kadar köpürtmesi insanın aklına başka şeyler getiriyor. İlk basın toplantımızda aynı şeyleri söyledik. Bizden başka adalet arayışı olan yoksa onu da bilelim.” 

  “Bana bir konuşmada Fenerbahçe’nin pozisyonu soruldu. Penaltı olduğunu söyledim. Rakibinin hakkının yendiğini söyleyen başkası var mı bilmiyorum. Her birimiz objektif olmaya çalışıyoruz. İnsanın elinden geleni yapma çabasının böyle nitelendirilmemesi lazım. Herkes mağlup olduğunda değil, berabere kaldığında değil, kazandıktan sonra da çıkıp konuşsun. Herkes birbirinin hakkını savunma konusunda el birliği yapsın.”

  “Madem ki bizim adalet arayışımızın samimiyeti sorgulanıyor, biz hiç değilse çaba gösteriyoruz. Yola çıkana yavaş yürüdüğü söyleniyor ama sen yolda bile yürümüyorsun. Herkesi buraya davet ediyoruz. Bundan sonra bunun takipçisi olacağız.”

  “HER ZERREYE DOKUNDUĞUMUZUN GÖSTERGESİ”  “Camiamıza ve taraftarımıza şunu söylemek istiyorum. Anlaşılmayan pozisyonları iyi ve kötü niyetleri ayırt ederek haksızlık etmeyelim. Açıklama yapan insanlara Galatasaraylı duruşuyla yaklaşalım. Bu kadar hep birlikte kıyamet koparılması, açıklamalar, toplantılar yapılması ne kadar kararlı şekilde şampiyonluk yarışı içinde olduğumuzu gösteriyor. Her zerredeyiz demiştik. Her zerreye nasıl dokunduğumuzun bir göstergesi bu. Bu sesi yükselten, bu çığırışı yapan herkes bu zerreye nasıl dokunduğumuzu görüyorlar. Bu anlamda adalet yolculuğunda doğru bir yerde olduğumuzu düşünüyorum. Beethoven’ın bir sözü vardır: “Bir sırrı saklayarak adalete zarar vermektense, adalet uğruna zarar görmeyi tercih ederim.” Biz o gün basın toplantısında bunu söyledik. Bir klik var bu adalete zarar veriyor dedik. Şimdi birçok insan bizden farklı düşünse de bu noktaya gelmiş durumda. Bununla farklı bir şeye mi çalışılıyor? Bunun da aydınlatılması lazım. Yarın aleyhte hatalar olacak da bunun bir altlığı mı yapılıyor bilemiyorum. Bunların açıklanması gerekiyor.” 

  “HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI”


  “Netice olarak gördüğümüz ve okuduğumuz şu. İyisiyle kötüsüyle bir lig gidiyor. Kararlılıkla şampiyonluk yürüşünü sürdürüyoruz. Bu sene rekabetçi bir lig. Rakiplerimizle az puan farkı var. O pozisyonda hata varsa bunun açıklamasını istiyoruz. Kendi lehimize bir şey istemiyoruz. Hakem kararları ile ilgili yasak olduğu için bir şey diyemiyoruz. İtirazlarımızı yaptık. İnsanlar lisanı münasip şekilde istediğini söylemeli.” 

  “TFF’ye ilk gittiğimizde Türk liginin en iyi 6 ligi içinde olması gerektiğini konuşmuştuk. 6 büyük ligden birisi olmak için herkesin başkası adına düşünmeye ihtiyacı var. Rekabet çok zevkli. Yarın öbür gün, yarın öbür gün çocuklarımızın da bundan keyif almasını sürdürmek için herkesin elini taşın altına sokması gerekiyor. Sadece kendisiyle ilgili arayışları gündeme getirmemesi gerekiyor. Biz bu yolda ne olursa olsun, ayağımız nereye takılırsa takılsın, insanlar samimi arayışımızı ne kadar manipüle etmeye çalışırsa çalışsın buna kararlılıkla devam edeceğiz. Çünkü Galatasaraylılık her zaman için kendini düşünmeden Türk sporu için hareket etmeyi gerektirir.”

  “Galatasaray Türkiye’ye birçok olimpik branşı getirmiş kulüp. 6 büyük lig içinde olmalıyız diyoruz. Ali Sami Yen Bey’in vizyonu Türk olmayan takımları yenmek. Hep uluslararası vizyonlar koymuş bir kulüp ve camia var. Taraftarımızın da buna dikkat ederek her zaman düşünmesini istiyoruz.”

  “KENDİMİZ KADAR BAŞKALARINI DA DÜŞÜNMELİYİZ”  “Son olarak herkese bir çağrıda bulunmak istiyorum. Galatasaray olarak bunu kulüplerimizden istirham ediyoruz. Ne olursa olsun kendimizin lehine olduğunu düşündüğümüz bir şey varsa da çıkıp açıklama isteyelim. Bunların hepsini profesyonel kişilere yorumlatacağız. Yeter ki o yayın hakkı verilsin. Çıkarımıza veya değil. Bunlara bakmıyoruz. Kimsenin manipüle edemeyeceği uluslararası bir isim seçtik. Herkese çağrım şu: Kendimiz kadar başkalarını da düşünmemiz lazım. Bu spor herkesin umudu, her şeyi. Samimiyete inanalım. İdealist düşünmekten vazgeçmeyeceğim. Galatasaraylılık biraz da böyle bir şey. Bu konuları bile tamamen maden bulmuşçasına köpürtmek, adalet arayışınızda samimi değilsiniz denilenin resmi. İnsanlar bunu yapıyorlar şu an.”

  “Bir parantez de yayıncı kuruluşa açmak istiyorum. Herhangi bir hakem hatası olduğunda o programda değerlendirilmeyip, sonrasındaki trio programına bırakılıyor. Beşiktaş maçındaki olaya bakarsak. 10 kişi kalma konusu daha bariz bir konudur. Tarafgirlik yapmıyoruz. O maçtan sonra hiç bunlar denmedi. 90. dakika olmuş bariz hatalar var. Tüm hakemlerin hemfikir olduğu hatalar var. Hiçbirinde bunları yapmayıp, tarafsızlığını koruyup böyle pozisyonları trio programına bırakan bir yaklaşımın böyle şekilde yayına başlamasının yayıncı kuruş tarafından açıklanmasını istiyoruz.

  “DATALAR MANİPÜLE EDİLİYOR”  Hafta içi ekip arkadaşlarım iletti. Yayıncı kuruluşa gidip onlara şunları yapın demişiz şeklinde asılsız şeylerin servis edildiği söylendi. Davet edildik. Çok geniş bir çalışma yaptık. 3.5 saate yakın veri üzerinden hangi pozisyon hangi dakika ve hangi saniyede yaşanmış, ilk tekrarı hangi sürede gösterilmiş… Her zerreye ineceğiz derken bunları kastediyorduk. her noktayı analiz ediyoruz. Neden lehe olunca görüntü geç gösteriliyor? Neden aleyhe olunca 5 saniyede ekranda oluyor? Toplam kaç kişi çalışıyor. Reaksiyon süreleri maçlara göre nasıl oluyor? Avantaja, dezavantaja nasıl reaksiyon süreleri var? Bunları pozisyon pozisyon anlattık. Grafiklerle aleyhe ve lehe pozisyon adedi dört büyüklerde nasıl olmuş? Onu anlattık. Bizim işimiz matematik. Olasılık çok önemli bir bilim. Bunu onlara grafiklerle gösterdik. Kendileri de çalışma yapıp sebeplerini bize sunacaklar. Lehe ve aleyhe pozisyon tekrarlarının ve pozisyon açılarının sayılarını da grafik olarak gösterdik.”

  “Akan oyunda Galatasaray her türlü hücum datasında Galatasaray zirvede. Digiturk’te ise Galatasaray aleyhine bu data zirvede açık ara. Tüm sorumluluğumuzu yerine getirdik ve çok ciddi çalıştık. Bunun için teşekkür ettiler ama sonucunda bunu görüyoruz. Galatasaray olarak net bir şekilde açıklama ve bununla ilgili ne sonuca ulaştılar, bununla ilgili nasıl bir yaptırım uyguluyorlar bilmek istiyoruz. Yayıncı kuruluşun tarafsızlığı ile ilgili şüpheye düşüldüğü zaman maçlarda kamuoyu manipülasyonuna da herkes inanır. En önemli şey yayıncı kuruluşun adil olmasıdır. Burada biz bir adalet göremiyoruz.”

  “Bir gün herkes bu arayışın değerini anlayacak. Çok eminim. Her zaman iyi niyet, doğruluk, düzgün kalple istenen şeyler sonuca varır. Bu uzun, meşakkatli, zor ve yalnız bir yol. Taraftarımızdan tepkiyi bile göze alarak konuşmaya devam ediyoruz. Bundan sonra herkesi buna davet ediyoruz. Bizim adalet arayışımızı sorgulayan herkesin neden adalet aramadığını biz sorgulayacağız. Adalet arayışı amacımızı manipüle ederek 49. dakikadaki pozisyonu bu denli kızılca kıyamet koparıp, dört gün önce aynısını yapmadığında herkesin dönüp kendisine bunu sorması lazım. Acaba başka bir şey mi başlatılacak? Ne olacak. Koro halinde böyle olunca akıllara bu geliyor. Bunun takipçisi olacağız. Şampiyonluk yarışında hiçbir hataya ihtiyacımız yok. Bunu istemiyoruz. Hiçbir takımın da ihtiyacı olmadığını düşünüyoruz. Sonuna kadar bu arayışı sürdüreceğiz. Vicdanını dinleyen herkesin bu arayışa sahip çıkmasını istiyoruz. TFF’nin de bu arayışa destek vereceğine eminiz. Onların da bu yönde düşündüğünü düşünüyoruz. Son iki maçta farklı bir senaryo mu ileri sürülüyor? Bunların da araştırılıp değerlendirilmesini istiyoruz. Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.”
#31.12.2022 11:52 0 0 0