Coğrafya > Aşık Veysel

  Hayatı
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız  Aşık Veysel ŞATIROĞLU

  Aşıklık geleneğinin unutulmaya yüz tuttuğu bir zamanda ortaya çıkan ve 20. yüzyıl Türk Halk Şiirinin önde gelen siması olarak kendini kabul ettiren Aşık Veysel Şatıroğlu, 1894 yılında Sivas İli Şarkışla İlçesinin Sivrialan Köyünde Dünyaya gelmiştir. Babası Karaca Ahmet, Annesi Gülizar Hatundur. Yedi yaşına kadar akranları gibi sağlam ve gürbüz olan Veysel bu yaşta yakalandığı çiçek hastalığı sonucu sol gözünü kaybeder. Hastalıktan etkilenen sağ gözüne perde iner. Bu gözü ile nisbeten görebilirken, sağım esnasında annesini beklemekteyken ineğin vurması sonucu sağ gözünü de tamamen kaybeder.

  Karanlık ve ızdırapla tanışan Veyseli düştüğü boşluktan kurtarmaya çalışan Baba Karaca Ahmet, oğlunu 10 yaşında bağlama ile tanıştırır. İlk dersini köylüleri Molla Hüseyinden daha sonra da baba dostu Çamşıhlı Ali Ağadan alan Veysel 1933 yılına kadar Pirsultan Abdal, Aşık Kerem, Karacaoğlan, Yunus Emre ve Emrah gibi tanınmış ustaların eserlerini çalıp söyler. Yıllar geçmektedir. 1919 yılında 25 yaşında ilk evliliğini yapar. İki yıl aradan sonra annesi ve babasını kısa aralıklarla kaybetmesi onu derin acılara ve çaresizliğe sürükler. Sonrasında eşinin de kendisini terketmesiyle Veysel daha da yıkılır. 1921 yılında hayatını ikinci eşi Gülizar Hanımla birleştiren genç Veyselin bu evliliğinden ikisi erkek altı çocuğu olur.

  Ömrü yoksulluk ve çilelerle geçen Veysel, köyünden ilk defa ayrıldığı 1933 yılında Sivas Aşıklar Bayramına katılır. "Türkiyenin İhyası Hazreti Gazi" Şiiriyle dikkat çeker. Ahmet Kutsi Tecerin ilgisine mazhar olan Veysel, Köy Enstitülerinde bir süre saz öğretmenliği yapar. Bu yıllar hasret şiirlerinin birikimini oluşturur.

  Şiirlerinde birlik ve bütünlük mesajları veren, bilim ve teknolojiyi önemseyip benimseyen Veysel, özünde ve sözünde samimidir. Karanlıklar dünyasından aydınlıklar çıkarırken sevecendir. Sadık yarim dediği kara toprakta yeşerttikleriyle murada eren Veysel, bilinçli bir ziraatçidir.

  Yarım yüzyıldan fazla sanatına gönül vermiş olması karşılıksız bırakılmamıştır. 1965 yılında TBMM Ana Dilimiz ve Milli Birliğimize katkılarından dolayı özel kanunla Vatan Hizmet tertibinden Ona maaş bağlamıştır.

  Aşık Veysel 21 Mart 1973 tarihinde sadık yari kara toprakla kucaklaşarak aramızdan ayrılmıştır.

  https://www.main-board.com/unluler/237206-asik-veysel-satiroglu-resimleri.html
  üstadlarımıza saygılar diliyoruz
  çok güsel
  allah razı olsun emeğine sağlık
  ellerine emeğine sağlık
  büyük ozan buyuk usta
  emeğine saglık
  ÇOK SAYGI DEGER ANIMAYA LAYIK BİR ÜSTAD
  aşık veyselin resimlerini indirmem lazım performans ödevim bulamıyorum yardımcı olurmusunuz tşk
  çok güzelmiş teşekkür ederim
  arkadaşlar bu site sayesinde 100 aldım (nazar deymesin)
  hoooooooooooooş

  sani sevıyorüm asik veğşel

  teşekkürler

  a

  acaba 100 alırmıyım
  ya ben aşık veyselin hayatına başka yerden baktım orda aşık veyselin sağ gözünede babasının değneğinin ucu girdi diyordu..... ama çok seviyoruz AŞIK VEYSELİ
  bizim okulun ismide aşık veysel i.o oldugu için aşık veysel şatıroğlunu biraz seviom:
  Ellerine Kollarına Sağlık abiciiim çooook Tşk Ederim...
  emeğine sağlık teşekkürler
  GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL EMEĞE SAĞLIK:)
  çok mersiii en büyük bjkkk
  114
  Çok qüzel allah razı olsun ..
  güzel am ben daha gzl yaparım =D
  naber
  tskkürler müzik pe4rformansım için çok yardimci oldunus:)
  bende sivaslıyım çok hayranım aşık veysele ruhu şad olsun...bu arada çok teşekkürler ödevime yardımcı oldunuz:)
  anılmaya değer bir kişi çok güzel olmuş

  kürt kızı
  herkesin eline sağlık en çokta aşık veyselin::4
  4 1 14
  bnm adım ceyda ama sen ceyda yazmışsın
  çook teş.edrim emeği qeçen herkese ödevime çok yardımcı oldu
  biraz daha kısa olsa mesela bana doğum tarihi ölüm tarihi ve nasıl tanındığının daha kısa hali lazım bilen varsa paylaşsın
  çok güzel olmuş