Gercek Ask

Son güncelleme: 01.07.2023 15:43
 • Gercek Ask

  Bir zamanlar, bütün duygularin üzerinde yasadigi bir ada varmis:
  Mutluluk, Üzüntü, Bilgi ve tüm digerleri, Ask dahil.
  Bir gün, adanin batmakta oldugu duygulara haber verilmis.
  Bunun üzerine hepsi adayi terk etmek için sandallarini hazirlamislar.
  Ask, adada en sona kalan duygu olmus,
  çünkü mümkün olan en son ana kadar beklemek istemis.
  Ada neredeyse battigi zaman,
  Ask yardim istemeye karar vermis.
  Zenginlik, çok büyük bir teknenin içinde geçmekteymis.
  Ask, "Zenginlik, beni de yanina alir misin ?" diye sormus.
  Zenginlik, "Hayir, alamam.
  Teknemde çok fazla altin ve gümüs var, senin için yer yok." demis.
  Ask, çok güzel bir yelkenlinin içindeki Kibir 'den yardim istemis.
  "Kibir, lütfen bana yardim et !"
  "Sana yardim edemem, Ask.
  Sirilsiklamsin ve yelkenlimi mahvedebilirsin."
  diye cevap vermis Kibir.
  Üzüntü yakinlardaymis ve Ask yardim istemis:
  "Üzüntü, seninle geleyim."
  "Of, Ask, o kadar üzgünüm ki, yalniz kalmaya ihtiyacim var."
  Mutluluk da Ask'in yanindan geçmis;
  ama o kadar mutluymus ki Ask'in çagrisini duymamis.
  Ask, birden bir ses duymus. "
  Gel Ask! Seni yanima alacagim..."
  Bu Ask'tan daha yaslica birisiymis.
  Ask o kadar sansli ve mutlu hissetmis ki,
  onu yanina alanin kim oldugunu ögrenmeyi akil edememis.
  Yeni bir kara parçasina vardiklarinda,
  Ask 'a yardim eden yoluna devam etmis.
  Ona ne kadar borçlu oldugunu fark eden Ask,
  Bilgi 'ye sormus: "Bana yardim eden kimdi?"
  "O, Zaman 'di" diye cevap vermis Bilgi.
  "Zaman mi? Neden bana yardim etti ki?" diye sormus Ask.
  Bilgi gülümsemis:
  "Çünkü sadece Zaman Ask'in ne kadar büyük oldugunu anlayabilir..."

  selfinaz bartan'a hitaben
#06.04.2004 13:51 1 0 0
 • Çünkü sadece Zaman Ask'in ne kadar büyük oldugunu anlayabilir..."
  :super:
#06.04.2004 21:43 0 0 0
 • bence 100 ikikisi birbirini karsilikli seviyor öbur 98kisi tarafsiz ask yasiyor veya ask bitiyor 1 , 2 sene sonra benim görusum bu :kalp:
#06.04.2004 23:05 0 0 0
 • Eline saglik aysila :super:
#07.04.2004 00:14 0 0 0
 • Gercek ask gercekten de fedakarlikta bulunulan , paylasimla beslenen ve belki ugruna savaslar verilenidir. Tabi verilen fedakarlik, bunu verenlerin kisilikleri olmamalidir.Öyle oluyorsa zaten ortada ask yoktur sadece bagimlilik vardir.Ve o iliskideki ask sanilan sey de kalmaz. Insan arada dikkat etmeli bir iliskinin icindeyken, hala kendi kisiligini koruyormu diye. Askta kesinlikle ortak bir sey olusturulur ama eger kendi kisiligini bulamiyorsa insan ortada pek de bisey yoktur . Gerçek askin tamamen sonecegine inanmiyorum.Yalniz inandigim bisey var, askta da mevsimler var. Inisler ve çikislar. Ve bunlarin saglikli bir sekilde atlatilmalari için insanin, fedakarliklarinin devreye girmesi gerekiyor bence.
#08.04.2004 15:09 0 0 0
 • Ask cesaret ister, kocaman bir yurek ister. Ask hayata karsi islenilen en dogru suc ortakligidir, Ask hayatin tek düzenligine, butun siradanligina en soylu baskaldirisidir. Ondan korkup kacmak hic kimseye yakismaz. Ve elbette Aski suclamak, yargilamak, karalamak inkar etmek de asla yakisik olmaz!!! ask Nedir ? bu ask denilen sey, elle tutulmaz gözle görülmez bir seyse nedir bu yasanan somut acilar,güzellikler? Tek basina aski tanimlamak herseyden soyutlamak mümkün mü? Hayir ! Ask bugünlerde bazilarina göre plastikten bile yeniden yapildi.Dünyada yasanan sunilige dogru gidis askin etrafini sardi. Nedir bu ask...? Ask hayatin bize hazirladigi en güzel sürprizdir, bu yüzden de kalpleri ne zaman ele geçirecegi hiç belli degildir. Daha ne oldugunu bile anlayamadan onun hükümdarligina giriverirsiniz. Ask; en yalin biçimde anlatilan tek kavramdir o, adi kendisidir zaten. Onu anlatmak için sonu gelmez cümleler kurmanyza gerek yoktur, "Asik oldum" dediginiz an akan sular durur, küçücük çocuk bile sizi rahatlykla anlayabilir, çünkü askin dili tektir. Askin zamanini biz ayarlayabilseydik eger ve kime neden asik oldugumuzu anlayabilseydik,askin sirrini da çözerdik herhalde. Ama o zaman da askin insani alip götüren büyüsü tamamen kaybolurdu.

  Ask hayata karsi islenen en güzel ve en dogru suç ortakligidir, ask hayatin bütün tek düzenligine, bütün siradanligina en soylu baskaldiridir. Ondan korkup kaçmak hiç kimseye yakismaz. Ve elbette yasanilan aski suçlamak ,yargilamak, karalamak, inkar etmek de aska yakisik kalmaz. Bu önce haksizlik, kendinize saygisizlik olur. Insan sonuna kadar savunmali askini, karsilik görmesede, aci çekecegini hissetsede, yarin terkedilecegini bilsede, ailesini karsisina alacagini bilsede taviz vermemeli askindan, "Seni Seviyorum" diyebilmeli gögsünü gere gere. Ask iste o zaman asktir. Ve bunun dogrusu yanlisi yoktur, zaten askin kendisi dogrudur, kime karsi duyuluyorsa bu ask, dogru insanda iste odur. Askin zamani yoktur, hep hazirliksiz yakalar insani. Evli olmaniz, sevgilinizin olmasi, bir ayriligin taze yaralarini kurutmaya calismaniz,basliliktan korkmaniz, ailenizden çekinmeniz, hatta sevilenin hapse girmesi bile onun hiç mi hiç umrunda degildir. iste ask bütün bunlara tek basiniza karsi gelebilme yurekliligidir, belkide yeni hayata geçebilme yolu... Askin ne zaman gelebilecegi belli olmadigi gibi, ne zaman gidecegi de hiç belli degildir. Fazla vakti yoktur onun, uzun süre beklemeye ve bekletilmeye tahammülü de yoktur. Bir baska göze bakmaya, bir baska tene dokunmaya baslamasi o kadar da zor degildir...Asktan degil, onun kaçmasindan korkun ve dogruluguna yanlislisina bakmadan sonuna kadar savunun askinizi. Biliyor musunuz, hayat zaten kocaman bir yalan, bu kadar sahteligin içinde gerçek ve dogru olan tek guzellik ASK.!!. Lütfen ona haksizlik etmeyelim..

  Masum Belali = YaSaM aTeSi
#08.04.2004 15:25 0 0 0
 • sagol aysila  :super:
#08.04.2004 16:38 0 0 0
 • gercek aski bulan varsa bir zahmet anlarsin nasil bir sey oldugunu...
#08.04.2004 16:53 0 0 0
 • Orijinalin yazar1 juliet
  bence 100 ikikisi birbirini karsilikli seviyor öbur 98kisi tarafsiz ask yasiyor veya ask bitiyor 1 , 2 sene sonra benim görusum bu :kalp:

  Eger her seven sevgisinin karsiLigini buLsaydi ! o zaman askin buyusu kaLmazdi bence de :) Kavusmak icin cok caba harcayacaksin ki ayriLman zor olacak ! bence juLiet < < <

  Ne demisLer < En guzeL AsK Zor oLan mis :p
#08.04.2004 21:12 0 0 0
 • güzel olmus eliine saglik
#31.07.2006 23:29 0 0 0
 • yüreğine sağlık, paylaşımın için saol
#01.08.2006 10:58 0 0 0
 • Paylaşmak güzel yüregine saglik Teşekkürler
#01.07.2023 15:43 0 0 0