Başak Sayan 17 haziran 1977 günü saat 11:45’de Ankara’da gülhane askeri hastanesinde dünyaya gelmiştir. Asker olan babası Sözer Sayan ile almanca öğretmeni olan annesi Latife Sayan’ın ilk çocuklarıdır. Kendinden üç yaş küçük olan kardeşi Ozan’ın ardından 12 yıl sonra ikiz olan diğer kardeşleri Anıl ile Çağrı dünyaya gelmiştir.Başak’ın babasıda anneside aslen Kars-Iğdırlıdır. Annesi Latife hanım 16 yaşına kadar Almanya’da büyümüş ardından Türkiye’ye dönmüştür. Hem annesi hem babası üniversite eğitimi için Ankara’ ya gelmiş, evlenerek buraya yerleşmişlerdir. Babasının asker olmasından dolayı Başak’ın çocukluğu askeri lojmanlarda geçmiş, disiplinin en hakikisinden nasibini almıştır.


Küçük yaştan itibaren aktrist olma hayalleri kuran Başak okuduğu okulların tiyatro kollarında aktif olarak çalışmış, ilkokul ve ortaokulda basketbolla ilgilenmiştir.Çok küçük yaştan beri en büyük zevki kitaplar olan küçük kızın şuanda da çok geniş bir kitap arşivi mevcuttur.


1995 yılının bir mart sabahında İstanbul’a gelen Başak’ın hayatı bu tarihten itibaren değişmiştir. Üniversitede iktisat eğitimi alırken biraz para kazanabilmek için televizyonda iş bulmaya karar vermiş ve bunu o sıralar star tv’de çalışan bir tanıdığına söylemiştir. Aldığı yanıt onun hırslı kişiliğini ön plana çıkarmasına sebep olur. Gidip kendini tanıttıktan ve iş başvurusu yaptıktan bir gün sonra star tv’de çalışmaya başlar. Ardından başka kanallarda kadın ve müzik programları hazırlayıp sunmaya başlamıştır. Aynı yıllarda reklam oyunculuğu da yapmaktadır. Aynı tarihlerde bir televizyon filminde rol aldıktan sonra dönemin ses getiren dizilerinden fırat’da oynamaya başlamıştır.


Birkaç yıllık bir aranın ardından 2000’de yapmak istediği tek işin oyunculuk olduğuna karar verdikten sonra televizyon dizilerine ağırlık vermiş ve bugüne dek çok sayıda ses getiren televizyon dizisinde rol almıştır. 2004 yılında rol aldığı Gurbet Kadını adlı diziyle daha geniş kitleler tarafından tanınmış, 2006 yılında rol aldığı Geniş Zamanlar ve Yaprak Dökümü adlı dizilerle bu ivmeyi yukarı taşımıştır.

Çocukluğundan beri öyküler yazan Başak’ın en büyük hayali sinemadır. Kendi yazdığı öyküleri beyazperdede görmek isteyen oyuncu bu konuda çok emek harcayıp epey yol kattetmiş, önümüzdeki kış çekimlerine başlanacak bir sinema filminin öyküsünü yazmıştır. Sinemanın insanlara bişeyler anlatması, bir mesajı olması gerektiğini düşünen Başak’ın yazdığı öykülerde hayatı sorguluyan, gerçekliğin ne olduğu üzerine insanı düşündüren öykülerdir.Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1142
favori
like
share