Bölgemiz Dünyanın gözü üzerimizde

Dünya basını, Hrant Dink cinayeti ile gündeme gelen Trabzon’u 'konuşuyor....' Batı’nın iki büyük gazetesi Financial Times ve New York Times aynı günde Trabzon’u irdeleyen uzun haberler yayınladı. Financial Times Trabzon’u 'Aşırı milliyetçilik yuvası' diye nitelerken New York Times ise “Trabzon modern Türkiye’ye ayak uyduramıyor’ yorumunu yaptı.

Trabzon ıskalandı mı?
New York Times Trabzon’daki sıkıntının ekonomik nedenlerine de dikkat çekerek ‘Birçok Türk kentini olumsuz etkileyen yoksulluk, işsizlik ve fırsat eksikliği, burada özellikle gençleri eziyor’ yorumunu yaptı. Financial Times ise “Türkiye’nin 2002 yılından bu yana yaşadığı ekonomik canlanma sanki Trabzon’u ıskaladı” dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2074
favori
like
share
MaRaBoGLu61 Tarih: 19.02.2008 13:53
İşsizliğin Çözümüne Katkı Sağlanıyor Tarih: 19.02.2008 0953
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ile Trabzon Ticaret Meslek Lisesi ve Anadolu İletişim Meslek Lisesi arasında pazarlama ve perakende hizmetleri alanında yetiştirme kursları açılmasına yönelik protokol imzalandı.
Mesleki Eğitim ve İş Dünyası konulu toplantı Trabzon Valisi Nuri Okutan’ın katılımı ile Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapıldı. Toplantı öncesinde Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ile Trabzon Ticaret Meslek Lisesi ve Anadolu İletişim Meslek Lisesi arasında pazarlama ve perakende hizmetleri alanında yetiştirme kursları açılmasına yönelik eğitim amaçlı işbirliği protokolü imzalandı.

Protokol Trabzon Valisi Nuri Okutan, İl Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Eren tarafından imzalandı. İmza töreninin ardından Trabzon’da Mesleki Eğitim ve İş Dünyası’nın tartışıldığı toplantı gerçekleştirildi.
Satış Pazarlama Elemanı Yetiştirme ve İstihdamı projesi ile ilgili eğitimlerini tamamlayan ve istihdamları sağlanan kursiyerlere belgeleri törenle verildi.

Mesleki eğitimin önemine dikkat çeken TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Eren, “İstihdam sorununun mevcut olduğu kentimizde, kalifiye eleman ülkenin geleceği için çok önemlidir. Mesleki eğitimler ile bir çok işşis kardeşimize yeni iş sahaları yaratmış oluyoruz. İstihdam sorununun çözülmesine katkı sağlamak amacıyla güzel bir anlaşma imzaladık” açıklamasında bulundu.

Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı da, kalifiye elemanın istihdam için önemine dikkat çekerek, “İş dünyasında kalifiye eleman istihdamı büyük önem taşımaktadır. Bu kurslara katılan kursiyerlerimiz eğitimlerini tamamladıktan sonra kendi alanlarındaki işlere yerleştiriyorlar. Bu da hem ekonomiye hem istihdama katkı sağlıyor” dedi.

Sinerji yaratılarak istihdam sorunun çözülmesi gerektiğini vurgulayan Trabzon Valisi Nuri Okutan, mesleki eğitimin Trabzon için önemini anlattı. Sanayicilerin Trabzon’da kalifiye eleman sıkıntısı çektiğini söyleyen Nuri Okutan, bu kursların bu açığı gidermekte etkili bir rol üstlendiğini söyledi. Vali Okutan, “İlimizdeki istihdam sorununa karşılık, sanayicilerimizin de kalifiye eleman sorunu var. Biz birlikte hareket edip güçlerimizi birleştirerek bu sorunu çözebiliriz” dedi.
taka
MaRaBoGLu61 Tarih: 19.02.2008 13:53

Fiskobirlik Yönetimi Borçları İçin Tarım Bakanı İle Kritik Görüşme Yapıyor.
Destek Arıyor

FİSKOBİRLİK’te yeni yönetim kurulu bugün Ankara’da çok kritik görüşme yapacak. Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Bayraktar ile birlikte yöneticiler Tarım Bakanı Mehdi Eker ile görüşecek ve üreticiye olan borcun ödenmesi konusunda destek isteyecek.

Ödeme Olacak

FKB’nin üreticilere toplam 91 milyon YTL ve Şekerbank’a da toplam 65 milyon YTL borcu bulunuyor. Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Çam, Bakanla yapacakları görüşmenin sonuca yansıyacağını ve destek buldukları anda ödemeye başlayacaklarını anlattı.

2007 yılının son aylarında işbaşına gelen FİSKOBİRLİK yönetimi çıkış arıyor. Bugüne kadar ödemeler konusunda istenilene bir türlü ulaşamayan FKB Yönetimi Ankara’da bugün tarım bakanı ile biraraya gelecek. Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Bayraktar ve Yönetim Kurulu Üyelerinin Bakan Mehdi Eker ile birlikte yapacakları görüşmelerde Bakan’dan ödemelerin konusunda mali destek sağlanması konusunda yardım isteyecekler. FKB Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Çam sorularımızı cevaplarken, üreticilere 91 milyon YTL’nin 2006 yılı borcu bulunduğunu ayrıca Şekerbank’a da 65 milyon YTL’nin kredi borcu bulunduğunu söylerken, bakanla yapacakları görüşmenin kendilerine yol haritası olacağını anlattılar.

FKB Rayına Oturmuyor

FİSKOBİRLİK 2004 yılındaki don olayı ile birlikte büyük bir çıkış yakalamış ve Salih Erdem 50 kooperatif başkanıyla buluşarak 2005 ürününe tam 7 YTL fiyat vermişti. Ancak ödemelerde sıkışmış ve kredi bulamadığı içinde zor günler yaşamış, Yaşar Pamuk’a koltuğunu kaptırmıştı. Pamuk’ta kuruma istenileni bir türlü veremedi ve ödemeleri gerçekleştiremedi. Son genel kurulda işbaşına gelen AK Partili başkanın bir çare olacağı bekleniyor.
taka
MaRaBoGLu61 Tarih: 19.02.2008 13:53


Trabzon'da etkili kar yağışı
19 Şubat 2008 / 00:41
Trabzon'da bu akşam saat 22:30 civarında başlayan kar yağışı devam ediyor

Trabzon şehir merkezinde bu akşam saat 22:30 civarında başlayan kar yağışı etkisini arttırarak devam ediyor.
Yurdu etkisi altına alan etkili kar yağışı Trabzon'da da kendini gösterdi. Bu akşam 22:30 civarında Trabzon şehir merkezinde başlayan kar yağışı gece saat 00:45 itibarı ile devam ederken yarın okulların tatil olup olmadığı yönünde şu ana kadar bir açıklama yapılmazken gerek Trabzon Valiliği, gerekse Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü internet sitelerinde bu yönde bir açıklamaya rastlanmadı.
Hatırlanacağı gibi geçen Kış yaşanan kar yağışında okulların tatil olduğu, sabah o soğukta kalkıp karda okula giden öğrencilere öğretmenleri tarafından okulda bildirilmiş, haber61'in araştırdığı bu olayda Milli Eğitim topu Valiliğe, Trabzon Valiliği de milli eğitime atmış, olan sabahın erken saatlerinde okula giden minik öğrencilere olmuştu.

Kaynak:
MaRaBoGLu61 Tarih: 19.02.2008 13:52


Yılmaz neden alındı bilmiyorum


AK Parti İl Başkanı Muhammet Balta, Atilla Yılmaz'ın başhekimlikten alınmasıyla ilgili açıklama yaptı

AK Parti Trabzon İl Başkanı Muhammet Balta ve yönetim kurulu üyeleri parti binasında gündeme ilişkin sorunların değerlendirildiği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundular. AK Parti'nin iktidarı öncesindeki Trabzon ile göreve geldikleri günden sonraki Trabzon arasında ciddi bir fark olduğunu dile getiren Muhammet Balta, Trabzon projeleri hakkında bilgiler verdi.

HEDEFLERİMİZ BÜYÜK
Başkan Balta yaptığı açıklamada, "KÖYDES ve BELDES gibi hayati önem taşıyan projelerin patentleri bizde. Bu çalışmalar için toplam 4.5 katrilyon ödenek ayrıldı, bu ödeneğin 2 katrilyonunu kullandık. Diğer 2.5 katrilyon da kırsaldaki insanımıza hizmet olarak dönecek. Hem üretip hem susacağımızı sananlar yanılıyorlar. Hedeflerimiz onların hayal edemeyeceği kadar büyük. Bu hedefi paylaşan, milletine hizmet etmeyi en itibarlı makam sayan herkese partimizin kapıları sonuna kadar açıktır. İki genel seçimde de gördük ki, Trabzon halkı bize inandı" ifadelerini kullandı.

ATAMALAR İLK DEĞİLDİR, SONDA OLMAYACAKTIR
Fatih Devlet Hastanesi Başhekimi Atilla Yılmaz'ın tekrar görevden alınması ile ilgili bir soru üzerine açıklama yapan AK Parti İl Başkanı Muhammet Balta, “ Burada siyasi otoritenin görevden alma, atama gibi çalışmaları devam edecektir. Biz yargının verdiği karara saygılıyız. Ondan sonraki süreçte devletin işleyişine bakıldığı zaman müfettiş raporları doğrultusunda bu arkadaşımız görevden alınmıştır. Müfettiş raporunun içeriğini biz bilmiyoruz.
Sağlık Bakanlığı'nın kendi içerisinde yaptığı bir uygulamadır. Hiçbir partilimizin hiçbir şekilde bir yaptırımı söz konusu değildir. Bizden habersiz hiçbir şey olamaz ancak bizde sağlık bakanlığımızın müfettişleri de burada olan bitenleri takip etmektedir. Sonuca saygı duymak zorundayız. Hizmet sevdalısı olan insanların yeri, konumu önemli değildir. Sevgili kardeşimizin Maçka'da çok daha güzel hizmetler edeceğinden şüphem yok. Bu olay Trabzon'da ilk değildir, sonda olmayacaktır” şeklinde konuştu.

21 BELEDİYE KAPANMAYLA KARŞI KARŞIYA
Adrese Dayalı Nüfus Sistemi sonrasında Trabzon'un nüfusu 975 binden 740 bine düştüğünü ifade eden AK Parti Trabzon İl Başkanı Muhammet Balta, nüfusu 2 binden düşük olan belde belediyelerinin kapatılacağını söyledi. Balta, 'Buna göre 59 belde belediyesinden nüfusu 2 binden az olan 21 belediye var. Bu belediyelerin kapatılıp kapatılmayacağı önümüzdeki hafta içinde netleşir. Uzungöl turistik bir yer olduğu için belediye statüsünden çıkarmamak için elimizden geleni yapacağız. Belde belediyeleri kapatılırsa beldelere aktarılan ödenekler 10 yıl boyunca özel idarelere aktarılacak” şeklinde konuştu.

CANALİOĞLU HER İŞİ 'KENDİM YAPTIM' DİYOR
Öte yandan Moloz mevkiine Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu tarafından yaptırılan "Çöp Sorununu Çözdük" tabelası hakkında da çeşitli açıklamalar yapan Muhammet Balta, "Başkanımızın bu şehir için yaptığı çalışmaları göz ardı etmek olmaz. Canalioğlu burada yaşayan herkesin başkanıdır. Yalnız ben yaptım yerine bu çalışmalar ortaklaşa yapıldı dese daha uygun olurdu. Halk her şeyi görüyor" dedi.Kaynak:
MaRaBoGLu61 Tarih: 19.02.2008 13:52


Trabzon'da bir Umut Işığı
19 Şubat 2008 / 08:48
Trabzon Umut Işığı derneği bu güne kadar bir çok kişiye yardım eli uzatmanın mutlulğunu yaşıyor.

Trabzon Umut Işığı Derneği Başkanı Kamil Büyükdağ, dernek yöneticileri ile birlikte düzenledikleri basın toplantısından bugüne kadar derneğe yardım idinlere teşekkür etti.

Dernek Başkanı Kamil Büyükdağ bir çok aileye yardım eli uzattıklarını belirterek, “ Bundan sonrada yardımda bulunmaya devam edeceğiz, dernek olarak kurulduğumuz günden bu yana bir çok kişiye yardım etmenin mutluluğunu yaşadık. Umut Işığı derneği halkımız içinden çıkan bir dernektir. Bundan sonra daha farklı alanlarda insanlara hizmet getirmeyi düşünüyoruz” dedi.
haber61
MaRaBoGLu61 Tarih: 19.02.2008 13:52


Kaymakamı mutlu eden ödül
19 Şubat 2008 / 09:09
Akçaabatlı öğrenciler İlçe Kaymakamı'na plaket armağan ettiler.

Akçaabat Kaymakamı Erol Özkan'ın Eğitime vermiş olduğu desteklerini Akçaabatlı kamuoyu çok iyi bilmektedir. Kaymakam Özkan'ın okullara kitap bağışı ve öğrencilere top dağıtması konusundaki hassasiyeti büyük takdir toplamaktadır.

Akçaabat'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 90. yılında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü salonunda yapılan törende İlçe Kaymakamı Erol Özkan'a Akçaabatlı öğrenciler plaket verdi. Öğrenciler tarafından Kaymakam Özak'a verilen plaket en anlamlı ödül oldu.
haber61

MaRaBoGLu61 Tarih: 19.02.2008 13:51


Beşikdüzü Yeşilköy'de skandal
19 Şubat 2008 / 09:43
Beşikdüzü Yeşilköy Beyediye başkanı Dilli, "Gerçek nüfus sayımımız yansıtılmamıştır" dedi.

Yeşilköy Belediyesi belediye başkanı Zülkifli Dilli, sayım görevlisinin beldesinde yazılan kişileri Devlet İstatistik Kurumu'na bildirmediğini belirterek belgeleriyle birlikte mahkemeye başvuracağını söyledi.

Bu skandaldır
Trabzon'un Beşikdüzü ilçesine bağlı Yeşilköy beldesi Belediye Başkanı Zülkifli Dilli, düzenlediği basın toplantısında şok iddiaları gündeme taşıdı.

Baykan Dilli Yeşilköy Beldesi'nde son yapılan adrese dayalı nüfus sayımında sayım görevlisinin beldesinde yazılan kişileri Devlet İstatistik kurumuna bildirmediğini öne sürerek, belgelerle birlikte mahkemeye gideceğini belirtti.

Başkan Dilli, nüfus sayımının işin uzmanları tarafından yapılmadığını ve bununda yerleşim yerlerinin kadire ile oynanmasına sebebiyet verdiğini belirterek şunları dile getirdi, “Yeşilköy'ün nüfusu 6 bin civarındadır. Bu insanlarımız yaptıkları iş dolayısı ile Türkiye'nin her yerine dağılmış durumdadır.

Çalışan nüfusumuzun evlerinde yaz mevsimi bir veya iki kişi bulunmaktadır. Görevli sayım memuru evde bulunanların beyanlarını hiçe sayarak ikameti beldemizde olan ancak geçici olarak dışarıda çalışan vatandaşlarımızı yazmamış yazdıklarını da Devlet İstatistik Kurumuna teslim etmemiştir. 2800 civarında olması gereken nüfusumuz 1889'a inmiştir” dedi.
haber61
MaRaBoGLu61 Tarih: 19.02.2008 13:50


Trabzon'da çok ilginç bir dava
19 Şubat 2008 / 09:53
Trabzon'da bir davada polis 25 yıl boyunca katil bulmak için çalışmalarını sürdürecek.

Trabzon'da 12 Ağustos 2006 tarihinde İnönü Mahallesinde otomobilin içinde silahla göğsünden vurulmuş halde yaralı bulunan ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Muhammet Kocabaş'ın katil ya da katillerinin bulunması için Cumhuriyet Savcılığı daimi arama müzakeresi çıkardı. Buna göre polis, cinayet kabul edilen olayın failinin failini bulmak için 12 ağustos 2031 tarihine kadar 25 yıl boyunca araştırmalarını sürdürecek. Çalışmalarla ilgili her 3 ayda bir savcılığa bilgi verilecek.

BABA: OLAY CİNAYETTİR

Bilindiği gibi Kocabaş'ın ölümüne ilişkin soruşturmayı yürüten Trabzon Cumhuriyet savcılığı, daha önce olayın intihar olduğuna kanaat getirerek kovuşturmaya yer olmadığına karar vermiş ancak baba Fikret Kocabaş'ın itirazı üzerine Rize Ağır ceza mahkemesi bu kararı kaldırıp dosyanın yeniden değerlendirilmesini ve zamanaşımı süresine kadar daimi arama müzekkeresi çıkarılmasını istemişti.

Kaynak:
MaRaBoGLu61 Tarih: 19.02.2008 13:50


Trabzon'da doğalgaz şoku
19 Şubat 2008 / 10:01
Botaş, Ana hattı Bulak köyünde bırakması halinde V.Kebir, Beşikdüzü , Çarşıbaşı Tonya ve Düzköy ilçeleri doğalgaz alamayabilir.

Botaş, Ana hattı Bulak köyünde bırakması halinde V.Kebir, Beşikdüzü , Çarşıbaşı Tonya ve Düzköy ilçeleri doğalgaz alamayabilir.


5 İLÇE DOĞALGAZ KULLANAMAYABİLİR

Trabzon'a Gümüşhane üzerinden haziran ayı içersinde gelmesi beklenen Doğal gazda bazı ilçelerin yararlanamama tehlikesi var.

Uzmanlar Gümüşhane üzerinden Trabzon'a aktırılacak olan Doğal gaz ana hattının Merkeze bağlı Bulak köyünde bırakılması halinde Yüksek Basınçlı Doğalgaz İletişim Hattı ana vanasının şehrin batı yakasında kalan ilçelere doğalgaz pompalanması için yeterli olmayacağını iddia ediyorlar.

Uzmanlar haklı çıkarsa Trabzon'un batı yakasında kalan ilçeler Vakfıkebir, Beşikdüzü, Tonya Çarşıbaşı ve Düzköy'ün yanı sıra bir çok Belde'ye doğal gaz pompalanamayacak. Botaş tarafından yapımı süren Yüksek Basınçlı Doğal Gaz İletişim hattının yeterli olamayacağı yönünde görüş bildiren uzmanlar projenin bir kez daha gözden geçirilmesi gerektiğini savunuyor.

Doğal Gaz'ın Trabzon'a haziran ayı içersinde gelmesi beklenirken kent içi dağıtım planlamasını yapan AKSA firması da ilk 6 ay içersinde çalışmalara başlaması 18 ayda da çalışmaları bitirmesi bekleniyor.

Aksa firması doğal gaz Trabzon'a ulaşmadan çalışmalarının büyük oranda tamamlarken, daha önce Haziranda, Trabzon'a gelmesi beklenen doğal gazın dağıtım işlemi önümüzdeki kış başlayabilir.Kaynak: