Ali Aydın: Ligde şike var

Son güncelleme: 25.10.2004 15:03
 • noimage

  Ali Aydın: Ligde şike var
  Her dönem söylenen beylik lafları eski hakem Ali Aydın söylerse iş değişir. İşte Ali Aydın`dan futbolumuzu töhmet altında bırakan olay açıklama:

  * İki yıl önce halen Süper Lig`de oynayan iki kulübün yöneticileri bir kese altınla beni ziyaret etti.

  * Reddettim. Olayı Bülent Yavuz ve Sabri Çelik`e söyledim ama sonuç çıkmadı.

  * Bazı hakemler için bizim takıma uğurlu geldiğimiz söyleniyor. Biz piyango mu çekiyoruz da uğurlu gelelim.

  * Beş hafta Bursaspor`un maçlarına verildim. Kim kimi kandırıyor. Bu ligde şike olduğuna inanıyorum.

  * Bülent Yavuz son seçimlerde aday olsa banko kazanırdı. Ama onun adaylığını Ulusoy istemedi.

  * Hakemler hata yaparsa bu eğitim eksikliğindendir. Bu hakemlere eğitimi veren de Bülent Yavuz`dur.

  * Toroğlu ve Çakar`ı camiayı satıyorlar diye eleştiren Yavuz, şimdi aynı eleştirileri kendisi yapıyor.

  * "MHK`da fahri çalışıyoruz" dediler ama Sabri Çelik, Muhittin Boşat ve Ali Kunak 4.5 milyar alıyor.


  ***

  Camiayı Yavuz sattı

  Olayların adamı, eski hakem Ali Aydın, TRT`de program yapan eski MHK Başkanı Bülent Yavuz hakkında sert konuştu... [ "Erman Toroğlu ve Ahmet Çakar için `Camiayı satıyorlar` diyordu. Şimdi aynısını kendi yapıyor" dedi. İşte olay röportaj....

  Fenerbahçe ile Rizespor arasında oynanan maçta Victoria`ya gösterdiği 2 sarı karta rağmen kırmızı göstermediği için çok eleştiri aldı. Baskılara dayanamadı hakemliği bıraktı. Olay adam Ali Aydın ve eşi Nurdal Hanım, Pasfotomaç`ı evinde kabul etti. Beşiktaş Başkanı Demirören`in yenilgilerin nedeni olarak gösterdiği MHK ve hakem camiası hakkında ilginç açıklamalarda bulundu.
  Bülent Yavuz eski bir MHK başkanına yakışmayan davranışlarda bulunuyor. Hakemleri eleştiren eski hakem ağabeylerimiz için, "Türk futboluna zarar veriyorlar. Böyle programlar Avrupa`da yok" diyordu. Şimdi kendisi Ahmet, Erman ağabeyden farklı bir şey mi yapıyor? Hatta kendisinin yaptığı daha tehlikeli. Elinde sopayla kritik yapıyor.
  Bu ligde hakemler hata yapıyorsa eğitim eksikliğindendir. Bu hakemlere eğitimi veren Bülent Yavuz`un kendisi değil miydi? "Bu camiayı Erman ile Ahmet satar" diye bağıranların başında değil miydi? Şimdi aynısını Bülent Yavuz yapıyor.

  CESARETLERİ BİLE YOK
  * MHK şu ana kadar Metin Tokat, Hamza Mısır, Mutlu Çelik ve Çetin Sarıgül`e maç vermedi, "Yetersizler" dedi. Mevcut MHK başkanı, Bülent Yavuz ile 7 yıl görev yaptı. Atamalardan sorumlu idi. Bu hakemler 7 yıl yeterliydi şimdi mi yetersiz oldu? nGerçek nedeni açıklama cesaretini gösteremiyorlar. Mutlu Çelik`in oğlunun ismi Haluk Can. Federasyon, oğluna eski Federasyon Başkanı Haluk Ulusoy`un ismini veren bir hakeme görev verir mi? Bu sadece suyun üstüdeki gerçek. Daha fazlası var... nBu MHK bağımsız değil, inanmıyorum. Sabri Çelik fahri görev yaptıklarını, para almadıklarını söylüyor. Soruyorum, "Muhittin Boşat ve Ali Kunak 4.5 milyar maaş almıyorlar mı?" Bu nasıl fahrilik? MHK, federasyonun yerini, telefonunu kullanıyor. Sabri Çelik, Federasyon Başkanı Levent Bıçakçı`ya sevimli görünmek için Haluk Ulusoy`a yakın görünen hakemleri harcadı. nSon seçimlerde Bülent Yavuz girseydi banko kazanırdı. Çünkü Bülent Yavuz mevcut sistemin ve kulüplerin tam aradığı bir adam. Ancak Haluk Ulusoy özellikle son dönemlerde kendisini çok yıprattığı için Bülent Yavuz`un seçimlere girmesini istemedi.

  * Hakemliği 1 numarayken bıraktım. Veliahtım Cem Papila. Ancak Beşiktaş- Samsun`da 5 kırmızı gösteren Cem, ben Galatasaray-Fenerbahçe maçında 4 kırmızı göstermeseydim, tarih olmuştu. Cem Papila o maçtan cesaret aldı. Hakemlikte korkuya yer olmadığını gördü.

  TORBAYLA ALTIN HEDİYE
  * Ligde şike var. Bundan 2 yıl önce halen Süper Lig`de oynayan bir takımın yöneticisi elinde altın dolu torba ile yanıma geldi. Kulüp başkanlarının beni çok sevdiğini, hediye gönderdiğini söyledi. Almadım. MHK`ya da söyledim. Ama her hakem aynı şeyi yapıyor mu diye sorarsanız, "yorum yok" derim.

  * Bursaspor`un son haftada kümede kaldığı yıl takımın 5 maçına gittim. Bu büyük rakam... Şimdi bakıyorum, sanırım bilerek bu maçlara gönderildim. Aklıma değişik şeyler geliyor. nBazı hakemler için "Bizim takıma uğurlu geliyor" deniliyor. Biz piyango mu çekiyoruz da uğurlu gelsin. Kim kimi kandırıyor!..
  Kaynak: Fotomaç
#23.10.2004 11:08 0 0 0
 • Mafyanın şike sohbetleri
  Polisin dinlemesine "şike diyalogları" da takıldı. Sedat Peker ve adamlarının Samsun, Rize, Diyarbakır ve Beşiktaş maçlarına müdahale ettiği ortaya çıktı

  Polisin Sedat Peker grubuna yönelik yaptığı telefon dinlemelerine şike konuşmaları da takıldı. Peker grubunun geçen sezon Süper Lig`de düşme hattındaki takımların maçlarında büyük etkileri olduğu, konuşmalarda yer aldı. Dinleme kayıtları; Samsunspor, Akçaabat Sebatspor, Rizespor, Diyarbakırspor ve Beşiktaş maçlarına müdahale edildiği izlenimi veriyor.
  Kayıtlara göre, Peker grubu, 14 Mart 2004`te oynanan Diyarbakır - Samsunspor maçının sonucunu belirlemek için girişimde bulundu. Olgun Peker, maç öncesi görüştüğü bir kişiye, Diyarbakır maçı için Göksel ile (Samsunspor kalecisinin adı da Göksel) görüştüğünü belirterek, "Diyarbakır`a golü Serkan atacak. Haftaya yine Diyarbakır`da çok film dönecek" diyor. Samsunspor, Diyarbakır`ı 3 - 1 yeniyor. İlk golü de 8. dakikada Serkan atıyor.

  Saffet`le bağlantınız var mı?
  Trabzon - Diyarbakır maçı öncesinde de telefon trafiği işliyor. Trabzonlu Zeki Mazlum`u 22 Nisan`da arayan Olgun Peker, "Diyarbakırspor Başkanı, Reis`in dostudur. Reis, havalimanında iyi bir karşılanma istiyor. Başkanı iyi karşılayın, iyi ağırlayın" diyor. Mazlum da, "Abi tamam. Sen merak etme. Bir şey soracağım. Rizesporlu Saffet`le bağlatımız var mı? Bir maçla alakalı görüşmemiz lazım" diye konuşuyor.
  Bu görüşmeden 2 gün sonra Rizespor - Akçaabat Sebatspor maçı oynanıyor. O dönem düşme tehlikesi olmayan Rizespor, maçı 1 - 0 kaybediyor. Taraftar, oyunculara "maçı sattınız" diye tepki gösteriyor. Rize spor Teknik Direktörü Yılmaz Vural, maçı yarıda bırakıyor ve görevinden ayrılıyor.
  Spor basını, Saffet`in de oynadığı bu maçta Rizelilerin Akçaabat Sebat`ın kazanması için maça asılmadığını yazdı. Rizespor da bu maçtan sonra düşme hattına girdi.
  Peker grubunun, düşme tehlikesi yaşayan Rizespor için de devreye girdiği konuşmalara yansıyor. 15 Mayıs 2004`te oynanan Rizespor - Beşiktaş maçı sonrası Peker`in kardeşi Vedat Peker, bir kişiyle konuşmasında "11 numara Sinan (Beşiktaşlı Sinan) gol atmak için oynadı. O herife çok kızdım. Onun sülalesini s...ceğim" diyor. Maçı 1 - 0 Rizespor kazanıyor. Basın Beşiktaş`ı mücadele etmediği gerekçesiyle eleştiriyor.
  16 Mayıs 2004`te "Ahmet" isimli bir kişi, Kazım Alemdağ`a, "Vedat Peker, Rizeli futbolculara kümede kaldıkları için 50 milyar verdi" şeklinde konuşuyor. Aynı gün, "Ali" isimli bir kişi Yaşar Durmuş`la konuşmasında, "Rizespor`un düşmemesi için elimizden geleni yaptık. Beşiktaşlı futbolcular da bize yardım etti. Sedat Peker bu işi halletti" diyor.

  Diyarbakır Müftüsü
  18 Mart 2004`te Olgun Peker, bir kişiyle konuşmasında, "İstediğimiz hakemi tayin ettiremedik. O köyün müftüsü Diyarbakır`da Müftü olacak" (Hakem Kuddusi Müftüoğlu`nu kastediyor) diye konuşuyor.
  Diyarbakır - Beşiktaş maçını Müftüoğlu yönetti. Diyarbakır maçı 3 - 1 kazanınca bazı gazeteler "Kartal`ı hakem yaktı" diye başlık attı.

  İşte telefondaki şike diyalogları

  14 Mart 2004, saat 12.01. Olgun Peker, X şahısla konuşuyor:
  Peker: Samsun - Diyarbakır maçı için Göksel ile görüştüm. Diyarbakır`a golü Serkan atacak.

  18 Mart 2004, saat 22.18. Olgun Peker ile X şahıs görüşüyor:
  Peker: İstediğimiz hakemi tayin ettiremedik. O köyün müftüsü Diyarbakır`da Müftü (Hakem Kuddusi Müftüoğlu) olacak.

  4 Mart 2004, saat 22.28. Haşmet isimli bir kişi ile Olgun Peker görüşüyor:
  Haşmet: Galatasaraylıları gördün mü nasıl oynadılar?
  Peker: Kel i.. (Sinan Engin`i kastedi- yor) Sizi kandırmasına izin vermeyin, 87. dakikaya kadar küfür ettim. Allahtan penaltı oldu.
  22 Nisan 2004, 21.34. Olgun Peker ile Zeki Mazlum konuşuyor:
  Peker: Diyarbakırspor Başkanı Reis`in dostudur. Reis havalimanında iyi bir karşılanma istiyor. Başkanı iyi ağırlayın.
  Mazlum: Abi tamam. Merak etme. Rizesporlu Saffet ile bağlantımız var mı? Maçla alakalı görüşmeliyiz. Peker: (Kızıyor) Onunla konuşuruz. Telefonda bu işleri yapmayın.

  Sergen evladımız
  10 Mayıs 2004, 13.15. X şahısla Vedat Peker`in telefon görüşmesi:
  X: Teşvik primiyle ilgili rahatsızlık duyuyorum. Reis`le görüşmek istiyorum. Bursaspor, Beşiktaş`a prim yollamış. Sergen`i çağıracaksın "iş bitecek" de, Sergen evladımız değil mi?
  Vedat Peker: Hiçbir yere prim yollamayın. Sadece bana para getirin, sorumlusu benim.

  16 Mayıs 2004, 10.21. Ahmet isimli bir kişi ile Kazım Alemdağ görüşüyor:
  Ahmet: Vedat Peker Rizeli futbolculara kümede kaldıkları için 50 milyar verdi.

  16 Mayıs 2004, 13.13. Ali isimli bir kişiyle Yaşar Durmuş görüşüyor:
  Ali: Rizespor için elimizden geleni yaptık. Beşiktaşlılar da yardım etti. Sedat Peker bu işi halletti.

  Federasyon kulisi!

  21 Temmuz 2004, 16.30. Sedat Peker ile Atilla Yıldırım görüşüyor:
  Yıldırım: Federasyon Başkanlığı seçimleri için Ankara`ya geçeyim mi?
  Peker: Gerek yok. Başımıza sıkıntı almayalım. Bize "müdahale ediyorlar" derler.

  21 Temmuz 2004, 22.12. Sedat Peker ile Olgun Peker görüşüyor.
  Sedat Peker: Oğlum o Davut`a (Dişli) ilettiğim not ne oldu, halloldu mu?
  Olgun Peker: İki liste oluyor ya, bir kendi kurul, bir de o dediğiniz liste, o liste öbür taraftan seçilmiş.

  23 Temmuz 2004, 02.20: Sedat Peker ile eniştesi olan, Sivasspor Başkanı Mecnun Odyakmaz konuşuyor:
  Peker: Davut gil kazanmış
  Odyakmaz: Evet 26 farkla kazandılar. 14 kişi daha dönseydi. Mehmet Abi kazanacaktı (Mehmet Ali Yılmaz`dan bahsediyor).
  Peker: Sen her iki tarafla da görüştün mü, yani bizim bu olayda taraf olmadığımız yönünde, ama Mehmet Abi`ye daha yakın olduğumuz yönünde.
  Kaynak: MİLLİYET
#23.10.2004 11:11 0 0 0
 • NE BICIM IST BU YA. ADAMA BAK SEN. EGER DELIKANLI OLSAYDI BU ACIKLAMALARI HAKEMKEN YAPARDI. GECEN SEZON IKI TAKIMIN LEHINE YAPDIGI IMKANSIZ HATALARI HERKES BILIYOR. DEMEKKI ODA PARA YEMIS.
  BU ADAMIN TEK GAYESI KENDINE BIR SPOR POGRAMINDA YER EDINEBILMEK. BÖYLE ACIKLAMALARDA UNUTULMASINI ENGELLEYECEK VE ISMI HEP GÜNDEMDE KALACAK. BU ÜLKEDE KENDI CIKRALARI ICIN HERSEYI YAPACAK COK INSAN VAR. YAZIK
#23.10.2004 12:15 0 0 0
 • ALLAH Hepsinin Cezasini Verecek
#25.10.2004 15:03 0 0 0