Müzik > YANIK SES : SEBAHAT AKKİRAZ

  Sabahat Akkiraz 1955'te Sivas'ta doğdu.Ailesinde müzikle uğraşanlardan etkilendi.13 yaşında ilk 45lik plağını yaptı.

  Aynı yıl ailesiyle birlikte Almanya'ya yerleşti.Orta ve lise eğitimini bu ülkede tamamladı.Bu süreçte müzikten hiç kopmadı.Ustalarım dediği;Feyzullah Çınar,Aşık Daimi,Davut Sulari ve Muhlis Akarsu ile tanıştı ve desteğini gördü.1983 yılında ilk profesyönel albümü ''Şafak Söktü''yü Musa Eroğlu ile yaptı.1985 yılında İstanbula taşındı ve aynı yıl Arif Sağ ile çalışmaya başladı.Şimdiye kadar 15 albüm yaptı.Albümlerinde çoğunlukla kendi derlediği Türküleri,deyişleri ve uzun havaları seslendirdi. Seslendirdiği derlemeleri dışında yüzlerce derlenmiş eseride arşivinde bulunmaktadır.Her yıl Anadolunun belli bölgelerinde yaptığı derleme çalışmaları ile üretilen ya da klasikleşmiş türkü ya da halk kültürünün diğer ürünlerini kayıt altına alarak kaybolmaması yönünde çalışmalarına devam etmektedir.

  1996 yılında London Jazz Festivaline davet edildi.Grand Union Orchestra ile Echoes From Anatolia(Anadoludan Yansımalar) projesini hazırladı.Başta London Jazz Festivali olmak üzere Londra,Dublin ve Glasgow da 10 konser yaptı.Bu çalışma aynı zamanda bir halk müziği sanatçısının jazz ve Türküler üzerine hazırladığı ilk uluslararası proje olması açısındanda önemlidir.
  1999 yılında Queen Elizabeth Hall'de ''Womens of Tradition'' projesinde Türkiye yi temsil etti.Aynı yıl ''Echoes from Anatolia'' konserleri Redgold Music tarafından kaydedildi ve tüm dünya da satışa sunuldu.

  2000 yılının Şubat ayında Fransız Kültür Bakanlığı tarafından Fransa'ya davet edildi.Paris,St claude ve Dieppe'de 3 konser verdi.Aynı yılın Haziranında Lyon da ''Doğu Festivaline'' çağırıldı.Kasım 2000 de Etnik müziğin mabedi kabul edilen ''Theatre de le ville''de konser verdi.Burada konser veren ilk Türk olma ünvanını aldı.Bu konserin kaydı yapıldı ve Real World-Long Distance firmaları tarafından tüm dünyada satışa sunuldu.Real World kataloğuna kabul edilen ilk Türk sanatçı oldu.Bu konserin ardından Le Monde,La Figaro,Observatour gibi dünyanın en önemli gazetelerinde konser ve yaptığı müzik hakkında tam sayfa yazılar yayınlandı.Fransada Etnik müzik açısından yılın en başarılı sanatçısı seçildi.Fransız-Belçika ortak yapımı olarak hayatı ve çalışmaları belgesel yapıldı.Bu belgesel Mezzo ve Muzzik adlı tv kanallarında yayınlandı.Belgesel şu anda tüm dünyada yayınlanmaktadır.

  2001 Şubatında Hollandalı ünlü şanson şarkıcı Jasperina De Jong ile 5 konserlik Hollanda turnesi yaptı.

  31 Mart -1 Nisan 2001 tarihlerinde Brezilyanın Sao Paolo kentinde iki konser yaptı. Akkiraz Türküleri ilk defa Güney Amerikaya, okyanus ötesine taşıdı.
  SESİ MUHTEŞEM BİR SANATÇI
  @doritos teşekkürler
  ellerine saglik!
  Helal olsun Sabahat Akkiraza! cok sevdigim bir sarkici ama ne yazikki cogu insan onu tanimiyor bile :-(
  tskler arkadaşım ellerine saglık sagol
  tşkler
  hoca teşekkürler
  hoca teşekkürler
  saollllllllll
  ellerinize saglik
  sagol dostum
  usta buna sevindim severek dinledigim müzik iste bu tesekürler
  Sabahat AKKİRAZ gibi halk müziğimizin duayeni olan sanatçı zor bulunur. Musa EROĞLU, Arif SAĞ, Yavuz TOP, Muhis AKARSU, Mahsuni ŞERİF ve daha nice ustalarımızı Sagıyla anıyor... TEŞEKKÜR EDİYORUM
  sagol arkadasim
  a
  cok güzel
  bi bakalim
  Adını kınalı karda söylediği parçayla duydum inanki pek tanınmıyor ya
  eline sağlık güzel olmuş
  DURDU SELAMLAR MARDİNDEN SELAMLAR
  SAĞOL KARDEŞ EMEĞİNE SAĞLIK
  ellerine saglik
  ellerine sağlık
  sağolun
  walla ben sebahat akkiirazii cookk seviyorumm onu cookkk seviyorum baglamami onun icin turkulerimi onun icin seslendiriyorumm:)
  herkesin elimne saglik:d:)
  SENI SEVIYORUM SEBAHAT AKKIRAZZZZZZZ
  SANA BIR SOZ SOYLEMEK ISTIYORUM : hz. ali demistirki ilim ahlak anadan babadan degil kendin den icinde gelmektir
  sana ve ekibine iyi seanlar hep yolunu acik olsun:)
  ssebahat akkiraz SENIN YOLUN GIDICEM DAIMA
  seni ipinden tuttun senin yoluna dogru gidiyorummm