Genel > Hafıza ve Zekayı Geliştiren Frekanslar

  Etkisiyle bizi oynatan ve canlandıran, bazen de duygusallaştırarak hüzünlendiren müzik parçalarını hepimiz biliriz. Peki bazı müzik parçalarının da hafıza ve zekayı geliştirebileceğini hiç düşündünüz mü? Yapılan bilimsel araştırma sonuçlarına göre bazı özel müzik parçaları bizi daha da zeki yapıyor. Bu özel müzik parçaları ritimleriyle insanın zihinsel potansiyelini çeşitli şekillerde etkiliyor. Bu özel ritimler, sağladığı birçok avantajların yanında, en çok aşağıda belirtilen hususlardaki pozitif katkıları ile dikkati çekiyor
  --Konsantrasyonu artırıyor
  -- Öğrenmeyi hızlandırıyor
  --Hafıza gücünü geliştiriyor
  -- İmtihanlardaki başarıyı artırıyor
  -- Hata yapma oranını azaltıyor
  -- Stresi yok ediyor
  -- Yaratıcı düşünme yeteneğini geliştiriyor
  -- Beyin loplarının dengeli kullanılmasını sağlıyor
  -- Zeka (i.q.) puanında "9" puana kadar ilave artış sağlıyor
  -- Hiperaktif çocukları ve yetişkinleri sakinleştiriyor
  -- Vücudun daha hızlı iyileşmesini sağlıyor


  1996 yılında A.B.D.'de üniversite giriş sınavlarıyla ilgili yapılan bir araştırma, müzikle ilgilenen ve bir müzik aleti çalan öğrencilerin genel ortalamaya göre daha başarılı olduklarını göstermiştir. Bu öğrencilerin SAT adı verilen üniversite giriş imtihanlarında ortalamaya göre sözelde 51 puan, sayısalda da 39 puan daha yüksek puan aldıkları ortaya çıkmıştır.

  Müzik beynin tamamını öğrenmenin içine katmaktadır. Geleneksel olarak, okullardaki öğrenme metotları ezbere dayanmakta ve beynin sadece sol lobunu işin içine katmaktadır. Halbuki sayısal ve mantıksal konularda beynin sağ lobuna göre üstün olan sol lop, hafıza gücü ve yaratıcı düşünme gibi konularda beynin sağ lobuna göre zayıftır. Beynin her iki lobunu da öğrenmenin içine katan çok özel tempo ve frekanslar içeren hızlı öğrenme müzikleri bilgilerin hem kolay öğrenilmesini, hem de bilgilerin kolay bir şekilde kalıcı hafızada tutulmasını sağlamaktadır.

  Shell, IBM ve Dupont gibi şirketler ve batıdaki birçok okul yüksek özel frekanslar içeren klasik müzik parçaları ile belli tempo aralıklarında olan barok (baroque) müzik eserlerini kullanarak yeni konuların hem öğrenme zamanlarını kısaltmayı, hem de öğrenilenlerin uzun süre hafızalarda tutmasını sağlamaktadırlar.

  Araştırmacı yazar Terry Wyler Webb'e göre yüksek frekanslar içeren klasik müzik parçaları ile "largo" hızdaki barok müzik eserleri (beynin sağ ve sol loplarının dengeli kullanılmasını sağlayarak) insanın bellek ve zeka (iq) gücünü geliştiren doğru kombinasyonları içermektedirler.
  süpersin ablam
  paylaştığın için teşekkürler, ellerine emeğine sağlık...
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  Bilgiler icin sağol Kardelen apla
  eline sağlık K^A^R^D^E^L^E^N^
  tesekkürler eline sağlık
  K^A^R^D^E^L^E^N^ oldukça ilginç bir konu. Bizlerle paylaştığın için teşekkürler
  güzel içeriklerin olduna inanmaktayım umarım yanılmam .Hayatta başarılarınızın devamını dilerim.
  Bugün bize bilimsel açıklamalarda bulunan bu Batı medeniyeti daha düne kadar akıl hastlalığından müzdarip olanları diri diri yakarken, Osmanlı Döneminde akıl hastaları müzik'le tedavi edilmiyor muydu?. Bizimkiler bu işi onlardan önce çözmüş ama, kadrini bilen kim.