Teknoloji > Bilgisayarınızı saldırıdan korumanın 10 'net' yolu

  Bilgisayarınızı saldırıdan korumanın 10 'net' yolu

  --------------------------------------------------------------------------------

  Kullandığınız bilgisayar sistemlerinin virüslerden etkilenmemesi, saldırılardan korunması ve sık sık arıza çıkarmasını engellemenin yolu internette saklı


  İnternette sörf yaparken veya bir programı çalıştırırken sistem çok yavaş çalışıyor, e - posta kutuma gelen yüzlerce spam (istenmeyen e - posta) artık çok oluyor, bilgisayarım son günlerde sık sık arıza vermeye başladı. Hemen hemen tüm bilgisayar kullanıcıları bu ve buna benzer pek çok cümle kurabilir, yaşadıkları sıkıntılara dair. Özellikle internette içeriğin zenginleşmesi ve sörf yapan sayısının artmasının ardından kullanıcıların bilgisayarlarında yaşadığı sorunlar da artmaya başladı. Ancak pek çok araştırmaya göre, bilgisayarda yaşanan sorunların çoğu kullanım hatasından veya gerekli programların sistemde yüklü olmamasından kaynaklanıyor. İşte size bilgisayar kullanımında sorunları en aza indirmenin ve sisteminizi saldırılardan korumanın 10 basit yolu.
  Bilgisayarlara en çok zararı virüsler verir. En azından bir antivirüs programını bilgisayarına yüklemelisiniz. Norton Antivirüs (www.antivirus.com), TrendMicro PC - cilin (www.trendmicro.com), McAfee Virusscan (www.mcafee.com) gibi bilinen markaların yanı sıra, www.free-av.com adresinden de antivirüs programı yükleyebilirsiniz.
  İnternette güvenli sörf yapmak ve ve başka kullanıcıların bilgisayarınıza sızmasını önlemek için firewall yükleyin. Bunun için de Norton ve McAfee'nin sistemleri kullanılabiliceği gibi, BlackICE PC Protection 3.5 veya Zone Alarm 4.0 kullanılabilir.
  Haftalık olarak Microsoft'un yayımladığı yamaları kontrol ederek, yükleyin. http://v4.windowsupdate.microsoft.com/tr/default.asp adresi, yama yüklemek için kullanılabilir
  İnternet için kullandığınız Explorer ve Netscape gibi tarayıcıların güvenlik ayarı bölümlerini yüksek öncelikli duruma getirin.
  Bilgisayara program yüklerken, art arda gelen kutuları okumadan 'evet' tuşuna basmayın.
  Sisteme sızacak casus programları önlemek için anti - casus yazılım yükleyin. www.lavasoft.com adresi kullanılabilir.
  İnternet sitelerinin hızlı kullanım tuşlarının yer aldığı yazılımları bilgisayarınıza yüklemeyin.
  Kullandığınız yazılım ve programların hangi şirket tarafından sertifika altına altına alındığını kontrol edin.
  Online alışveriş yaparken, sitenin 128 SSL şifreleme teknolojisini desteklediğini kontrol edin. 128 SSL logosu olmayan siteden alışveriş yapmayın.
  Size gelen e - posta'ların eklerini açarken uzantılarına dikkat edin. Tanımadığınız kimselerden gelen elektronik postaları, özellikle '.exe' uzantılı dosyaları açmayın. Arkadaşlarınıza, gelen bu e - postaları göndermeyin.
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  baksak bilmedigimiz nevar
  bakalım bakalımm neler varmıs ...
  sağ ol
  sagol cracman cok faydalı bilgiler yazmıssın herkesin okuması lazım.
  Paylasımın İçin SağoL Dostum
  bilgiler için saol dostum ellerine saglik....
  emeklerin için saol emeğine sağlık
  verdiğin bilgiler için çok teşşekkürler dostum sağol
  teşekkürler arkadaşım paylaşımın için
  Teşekkürler kardeşim..Beynine sağlık
  konuyu öz olarak açıklamışsın.teşekkürler dostum..hemen o programları kullanacağım..
  bilgiler cok faydali olmus tesekkurler
  Paylaşımın için şükranlarımı sunarım.
  COK TSK EDERIM
  sagol kardesım