Sağlık > Fibrozit

  Fibrozit

  "Fibrozit" terimi bazı kas ve eklem hastalıkları nedeniyle ortaya çıkan belirtileri tanımlamakta kullanılır. Oldukça ağrılı bir durum olmakla birlikte ağrıdan kurtulmanın çeşitli yolları vardır. Fibrozit geniş anlamlı bir terimdir. Kimi doktorlar yumuşak dokuda görülen bütün ağrıları fibrozit olarak tanımlar hastaların birçoğu da basit kas ağrılarını fibrozit sanır. Yine de günümüzde doktorların çoğu bu terimi daha çok kas ve eklemlerin çevresindeki yumuşak dokularda başka hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan ağrıları tanımlamada kullanılır.

  Nedenleri
  Fibrozitin başlıca üç nedeni vardır. Birincisi artrit yani eklem iltihabıdır. Artrit eklemde yarattığı biçim bozuklukları yüzünden çevre bağ ve dokularda gerilimler yaratmanın yanı sıra yol açtığı kronik iltihapla kemiğin eklemin çevresindeki kaslara doğru çıkıntı biçiminde büyümesine de neden olur. Kasta görülen ağrıspazm ve duyarlılık bu iki etkinin ortak sonucudur. Hastalar bu yüzden yalnız eklemde değil eklemi saran kaslarda da ağrıdan yakınır ve bu ağrıya doğru olarak "fibrozit" adını verirler. İkinci neden belkemiğini oluşturan omurların arasında yer alan disklerdir. Sık görülen disk kaymaları bu tür rahatsızlıklar yapar. Kayan disk omurilikteki bir sinire baskı yaptığı ya da kasın içine uzandığı zaman belkemiğinin bu bölgesinde ağrı ve spazmlar görülür. Üçüncüsü ise hasara uğrayan kaslarda ve uzayarak aşırı gerilen bağlarda ortaya çıkan ağrıdır; bu da "fibrozit" olarak nitelenir.

  Belirtiler
  Fibrozitin tipik belirtisi boyun sırt kol ve bacak ve baldırda birden başlayan şiddetli ağrıdır. Hasta hareket ettikçe kasın ağrıdığından ve dokunduğu zaman acıdığnıdan yakınır.

  Tedavi
  Doktor muayene sırasında kasılmanın yarattığı düğümlerden kaslardaki spazmı saptar. Fibrozit tanısına varan doktor buna yol açan nedeni belirleyerek tedavi etmek isteyecektir. Artritin yol açtığı fibrozit uygun tedavi ile disklerden kaynaklanan şikayetler ise doktorun ya da fizik tedavi uzmanının yardımıyla düzelir. Fibrozit nöbetinin şiddetli evresinde iltihap ve ağrı giderici ilaçlar oldukça yararlı sonuç verir. Ağrının dayanılamayacak kadar arttığı durumlarda ağrıyan kasın içine 'prokain' gibi lokal bir anesaaaik de yapılabilir ama bu yöntem ancak geçici olarak rahatlık sağlar. Kas spazmları çoğunlukla fizik tedavi uzmanının yapacağı masajla geçer. Dinlenmek ve etkilenmiş bölgeyi sıcak tutmak da ağrıyı azaltır. Soğuk ve nem fibroziti ağırlaştırır.
  Degerli bilgiler için teşekkürler.Fibrozit hastalarına kaplıca tedavisi iyi geliyor.