Sağlık > Varikosel

  Nedir..?
  Testislere ait panpiniform venlerin (toplar damarlar) bir ya da iki taraflı olarak genişleyerek varriköz bir yapı kazanmasıdır. Sıklıkla (% 80 - 90 ) sol tarafta görülmektedir. Bütün erkeklerin % 10 - 15 inde hafif derecede varikosel bulunmaktadır. Erkek infertilitesinin % 20 - 40 kadarını teşkil eder. Genişleyen damarlarda biriken kan sperm üreten hücrelerin ısı dengesini bozmak suretiyle normal özellikte sperm üretme kabiliyetlerini düşürürler. Böylece gebe bırakabilme yetileri ya da sayıları azalmış yada tamamen yok olmuş spermler meydana gelir. Varikosel spermlerin sayısını hareket kabiliyetini ve yapısal özelliklerini bozar. Varikoseli olan bir hastanın spermiogramı bozuksa ya da spermiogram normalse bile eğer ağrı şikayeti varsa tedavi gereklidir.

  Belirtiler...
  Hastalıklı olan tarafta testise yakın bir bölümde şişkinlik farkedilebilir. Beraberinde bazen ağrı da olabilir. Hafif derecedeki varikosellerde bu bulgular hasta tarafından farkedilemeyecek kadar zayıf olabilir.

  Klinik bulgular...
  Doktor muayene sırasında varikoselden şüphelendiği taktirde bunu ortaya çıkarmak için özel bir muayene ile varikosel olup olmadığını test eder. Aynı zamanda varikoseli olanların çoğunda spermiogram da normal dışı bulgular verecektir.

  Tedavi...
  Tedavi yolu tektir ve cerrahidir. Kasıktan yapılan bir ameliyatla genişlemiş olan damarlar iki taraflı olarak bağlanır. Ameliyat kolay ve basittir. Ancak sonuçları kısa zamanda çok yüz güldürücüdür. Ameliyat sonrasında spermiogramda % 70 düzelme olurken gebelik oranlarında da % 50 kadar artma izlenmektedir.
  Bilgiler için teşekkürler.
  teşekkürler MİSS-FENER