Sağlık > Yabanci dil bilmek beyni koruyor

  İki dil bilen insanların yaşları ilerledikçe daha az zihinsel gerileme yaşadıkları ortaya çıktı

  Toronto'daki York Üniversitesi'nin araştırmasına göre, bazıları tek dil, bazıları da çift dil bilen orta yaştaki ve yaşlı 154 kişi üzerinde yapılan algılama testlerinde, iki dil bilenlerin daha başarılı olduğu görüldü.

  Yaşlandıkça bir konu üzerinde yoğunlaşma yeteneğinin azaldığını belirten araştırmacılar, yabancı bir dil bilmenin beyni bu etkiye karşı koruduğunu söyledi. Araştırmacılar, hayatlarının büyük bölümünde yabancı bir dil bilen ve bunu kullananların, bu açıdan en avantajlı grubu oluşturduğunu belirtti.
  Sıçanlar üzerinde gerçekleştirilen bir araştırma, Omega-3 açısından zengin vitaminlerin şeker hastalarının gözlerini koruduğunu ortaya koydu.
  Batı'da yetişkinlerde görülen görme bozukluğunun en büyük nedenlerinden biri şeker hastalığıdır. Avustralya'da Melbourne Üniversitesi'nden Algis Vingrys'in yönetiminde bir grup bilim adamı, omega-3'ün bu konuda bir yararının olup olmadığını anlamak için sıçanları omega-3 açısından zengin balık yağı veya çok az miktarda omega-3 içeren yalancı safran bitkisinin yağı ile beslediler. İnsüline bağlı diyabet hastalığını yaratmak için hayvanların yarısında insülin üreten hücreler yok edildi.
  24 hafta sonra yalancı safran yağı ile beslenen diyabetik sıçanların retinalarındaki fotoreseptör hücrelerinin ışık karşısındaki tepkileri üçte bir oranında azaldı. Bu bilim adamı, Avustralya Sinir Bilim Derneği'nin yıllık toplantısında balık yağı ile beslenen diyabetik hayvanların ışığa karşı tepkilerinin, şeker hastası olmayanlardan farklı olmadığını açıkladı.
  Diyabetin neden olduğu diğer hasarlar gibi, körlüğün başlıca sorumlusunun kan damarlarını bozan yüksek miktarda glikoz olduğu düşünülüyor. Ancak bu çalışmaya göre diyabet doğrudan ışığa-duyarlı hücreleri bozuyor. Vingrys söz konusu bölgede kan damarları yitimi olmadığını söylüyor.
  Bu bulgular omega-3'ün yararlarına bir yenisini daha ekledi. Bu konuda insanlar üzerinde yapılan araştırmalarda omega-3'ün insanları kalp hastalıklarına karşı koruduğu ortaya çıkmıştı. Ancak çok miktarda alındığında omega-3'ün zararlı olduğuna ilişkin iddialar da mevcut.
  Bunun nedeni de omega-3'ün serbest radikal üreten çok güçlü bir oksidatif olması. Bazı bilim adamları ancak çok büyük miktarda alındığında omega-3'ün zarar verebileceğini söylüyor.
  Keske 5 dil bilsek te Daha yararli olsak Bilgin icin tesekkürler arkadasim
  1 lisan 1 insan - 2 lisan 2 insan
  cok ilginc bir haber tesekkürler
  Paylasimin icin tesekkurler