4 Yaşından Küçüklere Soğuk Algınlığı İlacı İçirmeyin

Son güncelleme: 19.03.2009 10:18
 • ANKARA (İHA) - ABD'de ilaç firmaları tarafından yapılan açıklamada tezgah üstü ürünler arasında yer alan soğuk algınlığı ilaçlarının 4 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaması önerildi.

  Baltimore sağlık yetkilisi Dr. Joshua Sharfstein, soğuk algınlığı ilaçlarının çocuklarda işe yaradığını gösteren bilimsel kanıtların bulunmadığını, ancak ciddi yan etkileri ile ilgili kesin kanıtlar bulunduğunu belirtti. Sharfstein, soğuk algınlığı ilaçlarının 4 yaşından küçüklere önerilmemesini ileriye doğru atılan bir adım olarak değerlendirdi.
  ABD'de her yıl tezgah üstü satılan öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarını kullanan 7 bin çocuk alerjik reaksiyonlar, uyuşukluk ve dengesiz yürüme bulgularıyla hastane acil servislerine başvuruyor. Pek çok çocuk, anne ve babalarının dikkatinden kaçarak yanlışlıkla aşırı doz ilaç içiyor.

  Geçtiğimiz ocak ayında FDA, dekonjestan (tıkanıklığı giderici), ekspektoran (balgam sökücü), anti-histaminik (kaşıntı giderici) ve öksürük kesici ilaçlarının hayatı tehdit edebilen komplikasyonları nedeniyle 2 yaşının altında kullanılmamasını önermişti. Kayıtlara dayalı yapılan bir FDA incelemesinde 1969-2006 yılları arasında soğuk algınlığı ilaçlarında bulunan dekonjestan özellikteki pseudoephedrine, phenylephrine ya da ephedrine maddelerine bağlı 54 çocuk ölümü bildirildi. Aynı tarihler arasında soğuk algınlığı ilaçlarında bulunan anti-histaminik özellikli diphenhydramine, brompheniramine ya da chlorpheniramine maddelerine bağlı olarak ise 69 çocuk ölümü rapor edildi.
#19.03.2009 00:03 0 0 0
 • Buna özellikle dikkat ediyorum..
  Ve etrafımdakileri uyarıyorum..
  Özellikle parasetemol içeren ilaçların zararlı olduğunu duymuştum ben de..
  Bilgilendirme için teşekkürler..
#19.03.2009 10:18 0 0 0